Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

A może na wycieczkę? Radni Suchanina organizują atrakcje mieszkańcom

Suchanino ma jedną z "najmłodszych" Rad Dzielnic, która postawiła na integrację mieszkańców tutejszych bloków. W najbliższą sobotę zaprasza mieszkańców Suchanina na kolejną już wycieczkę po regionie. Dokąd pojadą gdańszczanie?

A
A
Mieszkańcy Suchanina polubili wycieczki organizowane przez radnych dzielnicy
Mieszkańcy Suchanina polubili wycieczki organizowane przez radnych dzielnicy
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

To będzie druga już wycieczka w tym roku, i kolejna w tej kadencji Rady Dzielnicy.

Ewa Okuniewska, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Suchanino, przyznaje, że cieszą się one bardzo dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców. Zdarza się nawet, że godzinę po zamieszczeniu ogłoszenia o wyjeździe, zapełniona jest już lista chętnych. Jeżdżą młodsi i starsi, a więc 30-latkowie, a także 70-letni seniorzy. Najwięcej jest zazwyczaj osób po 50-tce. "Ekipa" za każdym razem jest nieco inna, ale są i tacy, którzy postanowili kilka razy skorzystać z oferty.

Widok na kościół św. Franciszka z Asyżu oraz wieżowce na Suchaninie
Widok na kościół św. Franciszka z Asyżu oraz wieżowce na Suchaninie
Mateusz Ochocki/KFPW najbliższą sobotę, 18 sierpnia, zaplanowano wycieczkę do trzech miejscowości: Mniszka (w którego lasach hitlerowcy zamordowali w czasie wojny około 10 tys. osób), Chełmna (gdzie zaplanowano m.in. spacer po mieście i wizytę w Muzeum Ziemi Chełmińskiej) i Grudziądza (m.in. zwiedzanie starówki i miejsc sakralnych).

Koszt takiej wycieczki to 45 złotych. W cenie zawarto m.in. bilety wstępu do poszczególnych placówek, obiad i opłaty za przejazd autostradą. Rada Dzielnicy dofinansowuje wyjazd kwotą 1,6 tys. złotych. Z tych środków opłacany jest autokar oraz przewodnik.

- Rada Dzielnicy Suchanino obejmuje głównie tereny spółdzielni mieszkaniowych. Niewiele więc środków przeznaczamy na inwestycje infrastrukturalne w przestrzeni miejskiej. Oczywiście, jako radni zajmujemy się takimi sprawami jak np. zły stan chodników czy jezdni, uznaliśmy jednak, że skoro tereny w większości należą do spółdzielni, to skupimy się na działalności na rzecz mieszkańców – tłumaczy przewodnicząca Okuniewska.

Na pomysł organizacji wycieczek dla mieszkańców Suchanina wpadła jedna z radnych dzielnicy, Maria Lachowska, która bardzo lubi tego typu działalność.

- Okazało się, że to strzał w dziesiątkę. Za każdym razem mamy 100. procentowe obłożenie, a mieszkańcy za każdym razem chwalą sobie wyjazd - podkreśla Ewa Okuniewska.

Radni przypominają, że wszyscy ci, którzy zapisali się na sobotnią wycieczkę, powinni dokonać wpłaty (45 zł) w najbliższy wtorek, 14 sierpnia, w godz. 18 – 19 w siedzibie Rady Dzielnicy, przy ul. Paderewskiego 4/35.

Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
***