PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Mieszkańcy zapoznali się z projektem Studium

Mieszkańcy zapoznali się z projektem Studium
6 czerwca Biuro Rozwoju Gdańska po raz pierwszy zaprezentowało publicznie projekt nowego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gdańska.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Projektanci sporządzając ten strategiczny dokument, przy współudziale Rady Studium oraz zaangażowaniu mieszkańców, poszukiwali rozwiązań godzących indywidualne wnioski i interesy z dobrem wspólnym. Proces ten nie zawsze był łatwy, ponieważ użytkownicy przestrzeni miejskiej mają różne oczekiwania, często rozmijające się z rozstrzygnięciami zabezpieczającymi interes ogólnomiejski – tłumaczy Edyta Damszel-Turek, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska.

Od godziny 8:00 do 19:00 wszyscy mieszkańcy Gdańska mieli okazję uzyskać informacje bezpośrednio od projektantów m.in. na temat zmian, jakie zostaną wprowadzone w ich miejscu zamieszkania i kierunków rozwoju ich dzielnic.

- Mieszkańcy zainteresowani byli głównie rozwojem sieci transportowej, zmianami jakie mogą zajść w ich bezpośrednim sąsiedztwie oraz czy i gdzie wyznaczono nowe tereny pod funkcję mieszkaniową – tłumaczy Edyta Damszel-Turek.

Dodatkowo od 17:00 do 19:00 zorganizowano oficjalną prezentację skierowaną dla Rad Dzielnic i Radnych Miejskich oraz wszystkich zainteresowanych. W czasie spotkania zaprezentowano najważniejsze elementy Studium oraz główne kierunki i możliwości rozwoju miasta na najbliższe lata. Wizja rozwoju Gdańska została opracowana na podstawie zmian uwarunkowań przestrzennych, prawnych, ekonomicznych i społecznych, zachodzących na przestrzeni ostatnich lat. Jest to półmilionowe, policentryczne, rozwijające się do wewnątrz centrum społeczne, gospodarcze i kulturowe metropolii, o wysokiej jakości przestrzeniach publicznych, mieszkaniowych, usługowych i produkcyjnych, gotowych na sprostanie obecnym i przyszłym wyzwaniom rozwojowym, chroniącym walory kulturowe i przyrodnicze stanowiące o jego tożsamości, zapewniające wysoką jaskość życia mieszkańców. Gdańsk to również silny, świetnie powiązany z Europą ośrodek przemysłowo-usługowy, oparty na gospodarce morskiej i nowych technologiach oraz usługach metropolitalnych.

Standard ulicy miejskiej
Zupełnie nowym elementem Studium jest wprowadzenie „gdańskiego standardu ulicy miejskiej” w projektowaniu i realizacji nowych inwestycji drogowo-ulicznych. Dokument zostanie opracowany w najbliższym czasie przez Biuro Rozwoju Gdańska i opierać się będzie na otwartym zbiorze zasad dotyczących kształtowania przestrzeni ulicy, jej dostępności dla pieszych i rowerzystów oraz funkcjonowaniu w przestrzeni miejskiej.

- Zaproponowane rekomendacje nie stanowią listy zamkniętej, mogą być uzupełniane o dodatkowe elementy, a także stosowane wybiorczo, w zależności od konkretnych uwarunkowań. Stanowią jedynie wstępne propozycje i zalecenia do opracowania tzw. dobrych praktyk, które należy wprowadzać z poszanowaniem obowiązujących przepisów prawa – informuje Edyta Damszel-Turek.

Nowe podejście do projektowania  
Na szczególną uwagę zasługuje także zupełnie nowe podejście do sposobu sporządzania projektu studium oraz odformalizowanie sposobów komunikacji społecznej, dzięki czemu w czasie przygotowywania dokumentu zbudowano platformę dialogu pomiędzy wszystkimi uczestnikami procesu planowania. Natomiast ustawowa forma partycypacji społecznej została rozszerzona o atrakcyjne formy i narzędzia tj. warsztaty, seminaria, konferencje, ankiety (więcej na ten temat tutaj). W sumie zorganizowało 78 różnych działań partycypacyjnych, wpisujących się w gdański model partycypacji. W czerwcu dokument zostanie przekazany do ustawowego opiniowania i uzgadniania.

- To już ostatni etap prac nad Studium. W przypadku uzyskania pozytywnych stanowisk instytucji opiniująco-uzgadniających oraz po wprowadzeniu korekt i poprawek, zakładam, że dokument zostanie wyłożony do publicznego wglądu jesienią br. W przypadku odmowy uzgodnień proces ten może się wydłużyć i wyłożenie zostanie przesunięte na późniejszy termin. Podobnie jak w ubiegłym roku, przy prezentacji projektu uwarunkowań i założeń, chcemy zaangażować w rozmowy jak największą liczbę osób. Każdy głos jest dla nas bardzo istotny, a my chcemy rozmawiać i przede wszystkim słuchać, dlatego tak bardzo zależy nam na spotkaniach. Dziś usłyszeliśmy  cenne uwagi i opinie – dodaje Edyta Damszel-Turek.

Równolegle z ustawowymi czynnościami, projekt Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gdańska zostanie jeszcze zaprezentowany specjalistom z zakresu architektury, urbanistyki i infrastruktury drogowej oraz organizacjom pozarządowym.

- Wszystkie Rady Dzielnicowe otrzymają wydrukowany egzemplarz tekstu dokumentu z mapą na płycie, co powinno umożliwić zapoznanie się z nim mieszkańcom w siedzibach poszczególnych Rad. Udostępniony zostanie również wykaz wniosków do studium z ich rozstrzygnięciem –informuje Edyta Damszel-Turek.

Gdzie można zapoznać się z projektem?

Projekt dostępny jest od 6 czerwca do 31 lipca 2017 roku w:

- siedzibach Rad Dzielnic,

- siedzibie Biura Rozwoju Gdańska ul Wały Piastowskie 24 w godzinach od 8:00 do 15:00,

- na stronie internetowej brg.gda.pl.

W czerwcu zostały jeszcze zaplanowane następujące spotkania informacyjne:

  • 12 czerwca 2017r. – spotkanie, na które szczególne zapraszamy społeczne organizacje pozarządowe. Sala Akwen w budynku Solidarności, Wały Piastowskie 24 w godzinach 17.00-19.00
  • 13 czerwca 2017r. – spotkanie, na które szczególne zapraszamy specjalistów z zakresu architektury-urbanistyki i infrastruktury drogowej. Sala Akwen w budynku Solidarności, Wały Piastowskie 24, w godzinach 17.00-19.00
  • 28 czerwca br. w godzinach 8:00-19:00 – dzień otwarty BRG (IV piętro). W tym czasie cały zespół autorski będzie do dyspozycji mieszkańców.