Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Jak ważne jest Studium i jak wpływa na przestrzeń miasta? Odpowiedzi w dwóch materiałach video.

Znany vloger arch. Radosław Gajda w dwóch materiałach video opowiada o znaczeniu jakie dla Gdańska ma studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, oraz na przykładzie PGE Areny tłumaczy jak zapisy SUIKZP przekuwane są w konkretne realizacje w przestrzeni miasta.

A
A

W pierwszym filmie możemy dowiedzieć się o tym, jak wielkie znaczenie dla Gdańska ma Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, które jest jednym z najważniejszych dokumentów planistycznych miasta. W Studium określa się gdzie można budować nowe osiedla, gdzie lokować miejsca pracy i którędy biec będą nowe arterie komunikacyjne. W Gdańsku rozpoczyna się właśnie proces przygotowania nowego Studium. Będzie to już trzeci taki dokument, jednak pierwszy raz będzie przygotowywany z bardzo szerokim udziałem mieszkańców Gdańska. Zanim Studium wejdzie w życie odbędzie się kilkadziesiąt konferencji, debat i spotkań z gadńszczanami.

W drugim video arch. Radosław Gajda opowiada w jaki sposób Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego kształtuje przestrzeń Gdańsk i jak wpływa na życie jego mieszkańców? Dobrym przykładem jest budowa stadionu w Letnicy. Pierwszy zapis o stadionie w S tudium pojawił się w 2001 r. Dziesięć lat później na PGE Arenie rozległ się "pierwszy gwizdek". Film ukazuje proces od krótkiego zapisu w dokumencie planistycznym do realizacji inwestycji, z której dumy jest cały Gdańsk.