• Start
  • Wiadomości
  • „Zapiski na paczce papierosów” - życie towarzyskie i polityczne w pigułce wg Antoniego Pawlaka

„Zapiski na paczce papierosów” to życie towarzyskie i polityczne ostatnich lat w pigułce. Spotkanie z Antonim Pawlakiem we wtorek

- Z Pawlakiem jest jak z puszką orzeszków. Otwierasz, zaczynasz, a potem już się nie możesz oderwać - mówi o książce „Zapiski na paczce papierosów” Jacek Fedorowicz i to najlepsza rekomendacja i powód, aby przyjść we wtorek, 17 kwietnia o godz. 18 do IKM, na spotkanie z jej autorem - Antonim Pawlakiem, poetą, publicystą, byłym rzecznikiem prezydenta Pawła Adamowicza.
17.04.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Antoni Pawlak, autor książki spotka się z czytelnikami we wtorek, 17 kwietnia 2018 r. o godz. 18 w IKM

"Słowo, którego nie mogłoby zabraknąć w mojej biografii to… ciekawość. I ludzi, i świata" - mówił o sobie Antoni Pawlak w książce "Twarze gdańskiej kultury. Splendor Gedanensis 1973-2018" i tezę tę udowodni najdobitniej jego najnowsza książka „Zapiski na paczce papierosów”, gdzie na kolejnych kartach pojawiają się tacy bohaterowie jak: Iwaszkiewicz, Brandys, Pilch, Chmielewska, Wałęsa, o. Rydzyk, Kaczmarski, instytucje - IPN, SB, PiS i UE, a czytelnicy odnajdą klimat lat od 80-tych aż po współczesność.

Smakowite anegdoty z przeszłości, jak ta:

"W październiku 1986 roku na warszawskim Mokotowie odbył się wielki bankiet. Bo i okazja ku temu była godna – czterdziestolecie istnienia Adama Michnika. Bankiet zorganizowano w domu wynajmowanym przez Michaela Kaufmana, korespondenta „New York Timesa" w Polsce. Wybór nie był przypadkowy – dom amerykańskiego korespondenta to miejsce, w którym niekoniecznie można się spodziewać ubeckiego wkroczu.W rogu wielkiego salonu rozlokował się bar. Na znak gospodarza jeden z barmanów rzucił od niechcenia w przestrzeń: „Co nalać?". Rzuciliśmy się hurmem. Byłem prawie pierwszy. Prawie, bo wyprzedził mnie spragniony łyka whisky Marek Kossakowski. Po kilku minutach bar niepokojąco zaświecił pustkami.

Barman spojrzał na nas z zaskoczeniem. – Panowie i panie, że zacytuję „Ogniem i mieczem" Sienkiewicza: „Bar wzięty!".

Bywali kiedyś i wśród barmanów erudyci.”

… uzupełniają w książce wspomnienia całkiem bliskie...

"Rok 2015. Z okazji piętnastolecia Instytutu Pamięci Narodowej gdański oddział tej wesołej instytucji zorganizował galę bokserską pod hasłem „Nigdy przed przemocą nie ugniemy szyi". Odbyło się toto na historycznym terenie Stoczni Gdańskiej i „w oprawie historycznej wokół postaci Anny Walentynowicz" (cokolwiek to znaczy). Mogliśmy zobaczyć cztery walki w formule White Collar Boxing. A pięściarze wychodzili na ring w takt pieśni Kaczmarskiego i Gintrowskiego."

Głupiej nie można? Można – w tej materii moje zaufanie do IPN-u jest nieograniczone."

… i błyskotliwe bon moty:

"Mój ulubiony chwyt erystyczny. Jacek Kuroń, zapędziwszy się kiedyś w dyskusji, chlapnął: „Błąd w twoim rozumowaniu polega na tym, że absolutnie nie masz racji".


Spotkanie w Instytucie Kultury Miejskiej (ul. Długi Targ 39/40) poprowadzi Michał Piotrowski. Wtorek, 17 kwietnia 2018 roku, godz. 18.00. Wstęp wolny.

*Antoni Pawlak jest wielokrotnie nagradzanym autorem około 20 tomików poetyckich. Przez wiele lat pracował jako dziennikarz m.in.: w „Gazecie Wyborczej” (od 1991 jako redaktor dodatku „Gazeta o Książkach”). Był współredaktorem kwartalnika literackiego „Migotania, przejaśnienia”, redaktorem naczelnym wydawnictwa Tower Press i wiceprezesem wydawnictwa Literatura.net.pl.

W 2006 roku został doradcą prezydenta Pawła Adamowicza, ds. kultury, a po roku, aż do stycznia 2017 jego rzecznikiem prasowym. Po rezygnacji ze stanowiska pozostał w Urzędzie Miasta Gdańska jako doradca i główny specjalista w kancelarii prezydenta Gdańska.


CZYTAJ TAKŻE:

Antoni Pawlak po 10 latach przestaje być rzecznikiem prezydenta Gdańska. W zamian Magdalena Skorupka-Kaczmarek



TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę