PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Informacje o dzielnicy Śródmieście
Aniołki Osowa Matarnia Kokoszki Oliwa Żabianka... PrzymorzeMałe Ujeścisko-Łostowice Orunia Górna-Gdańsk Południe VII Dwór PrzymorzeWielkie Brętowo Jasień Orunia- Św. Wojciech-Lipce Olszynka Śródmieście Rudniki Stogi Wyspa Sobieszewska Krakowiec-Górki Zachodnie WrzeszczGórny PieckiMigowo Chełm Siedlce Młyniska Przeróbka Suchanino Letnica NowyPort Brzeźno WrzeszczDolny ZaspaRozstaje ZaspaMłyniec
Śródmieście
Powierzchnia: 5,65 km2
Liczba ludności: 24536 osób
Gęstość zaludnienia: 4343 os/km2
Radni miejscy w dzielnicy
Śródmieście, Chełm, Ujeścisko-Łostowice, Orunia Górna - Gdańsk Południe
Dzielnicowe telefony alarmowe

Gdańskie Centrum Kontaktu
przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.: 58 52 44 500
email: kontakt@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu (Dyżurny Inżynier Miasta) przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom. W przypadku gdy sprawa dotyczy terenu nie znajdującego się w zakresie działań Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jego jednostek, GCK informuje osobę zgłaszającą, do jakiej instytucji zwrócić się w konkretnej sytuacji.

Straż Miejska
Referat Dzielnicowy II
tel. 58 301 30 11 wew. 150
ul. Elbląska 54/60
Kierownik Referatu – Grzegorz Pawlak
Referat czynny w godzinach 07:00 - 15:00
strazmiejska.gda.pl
Komisariat Policji II w Gdańsku
tel. 58 328 44 22
ul. Długa Grobla 4
Komendant komisariatu – nadkom. Grzegorz Piechowski

www.gdansk.policja.gov.pl
Rada dzielnicy Śródmieście
Skład Rady Dzielnicy
  • Przewodniczący Zarządu Dzielnicy
    Kieturakis Maximilian

  • Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy
    Bildziuk Marcin

  • Członek Zarządu
    Lewandowska-Goch Monika

  • Przewodnicząca Rady Dzielnicy
    Woroniecka Elżbieta

  • Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy
    Kamrowska Magdalena

  • Dobrowolska Sylwia
  • Grzymała Natalia
  • Ikonnikow Dominika
  • Jacykowski Zbigniew
  • Kobus Agnieszka
  • Kownacka Jadwiga
  • Lipska Jolanta
  • Michel-Parzyszek Anna
  • Mionskowska Agnieszka
  • Parzyszek Dominik
  • Pochroń-Frankowski Leszek
  • Rudnicki Wojciech
  • Stawska Anna
  • Turk Helena
  • Wojciechowska Jadwiga
  • Zienkiewicz Paweł
Kontakt

Siedziba 
ul. Ogarna 29/30, 80-826 Gdańsk

Telefon
+48 571 324 216

E-mail: 
srodmiescie@radadzielnicy.gdansk.pl

Portal 
gdansk.pl/srodmiescie

Facebook
Rada Dzielnicy Śródmieście

Dyżury
środa 17:00-18:00

Zabudowa północnego cypla Wyspy Spichrzów ruszy pod koniec roku. Inwestycje też na Dolnym Mieście

Zabudowa północnego cypla Wyspy Spichrzów ruszy pod koniec roku. Inwestycje też na Dolnym Mieście
Najpierw czterogwiazdkowy hotel, potem budynek z pomieszczeniami biurowymi, lokalami usługowymi i fitness, w drugiej części kompleks usługowo mieszkalny ze 130 apartamentami - tak będzie postępować zabudowa północnej części cypla gdańskiej Wyspy Spichrzów. Multibud, inwestor w tej części wyspy, w ciągu kilku najbliższych dni spodziewa się pozwolenia na budowę.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Tak zmieni się panorama Gdańska po ukończeniu inwestycji

- Otrzymanie pozwolenia na budowę nie oznacza, że od razu będziemy mogli wbić przysłowiową łopatę w grunt - mówi Jan Kurbiel, członek zarządu Multibud. - Pozwolenie musi się uprawomocnić, potem czekają nas procedury przejęcia tego terenu, zapoznanie się ekipy z warunkami technicznymi na tym obszarze. Ale nastawiamy się, że pierwsze prace budowlane zaczną się na przełomie grudnia 2016 i stycznia 2017 roku.
Wizualizacja zabudowy w I Etapie Projektu GRANARIA

Najpierw kondygnacje podziemne  
- Zaczniemy od robót w głębi ziemi: betonowania posadowienia ścian szczelinowych, betonowania dwóch kondygnacji podziemnych budynku hotelowego - dodaje Jan Kurbiel. 
Miasto i inwestor zabudowy tej części wyspy Spichrzów - konsorcjum firm Immobel i Multibud W. Ciurzyński i projektant - pracownia RKW Rhode Kellermann Wawrowsky z Düsseldorfu - wyjaśniły już wszystkie wątpliwości i zastrzeżenia co do projektu zabudowy najbardziej eksponowanego narożnika cypla. 
Już wiadomo że pierwszym obiektem, który pojawi się w tej części wyspy, będzie czterogwiazdkowy hotel z ok. 240 pokojami. W pierwszej części budynku znajdą się pomieszczenia konferencyjne, apartamenty hotelowe i bar - dostępny także dla osób z zewnątrz - z tarasem widokowym na ostatniej kondygnacji.
W drugiej część budynku, połączonej z pierwszą dwukondygnacyjnym łącznikiem na wysokości pierwszego piętra, znajdzie się restauracja oraz pokoje hotelowe.

Budynki przez swoją formę będą nawiązywać do historycznej zabudowy Wyspy Spichrzów
Kolejny obiekt z biurami, fitnessem i lokalami handlowo-usługowymi zostanie wkomponowany w pozostałości zabytkowych murów spichlerzy Dalekiej Drogi I i II, za spichlerzami, w kierunku Mostu Zielonego powstanie kolejny budynek. Będzie to apartamentowiec ze 130 mieszkaniami i lokalami usługowymi. Ta część zabudowy ma być gotowa na przełomie 2018 i 2019 r.
- Ta część będzie atrakcyjna wizualnie. Budynki przez swoją formę będą nawiązywac do historycznej zabudowy tego miejsca, ale jednocześnie będą miały jasną elewację i przeszklenia - zapewnia Jan Kurbiel. - Turysta i mieszkaniec Gdańska znajdzie tu też równoczesnie ciekawą ofertę usługową, restauracje i sklepy. To nie będzie zamknięta, dedykowana tylko przybyszom, część miasta. Dobrze będzie się tu czuł każdy dzięki wyjątkowemu klimatowi: nawiązania do historii a jednocześnie z nową energią i jakością.  
Inwestor zapewnia, że to będzie wyjątkowe miejsce i dla mieszkańców, i turystów

Dolne Miasto też się zmienia 
Zmiany na zaniedbanej od II wojny światowej Wyspie Spichrzów budzą ruch inwestycyjny w innych, nieodległych dzielnicach Gdańska. Tak jest choćby na Dolnym Mieście. Latem 2016 roku miasto ogłosiło konkurs na modernizację zaniedbanych terenów Dolnego Miasta szukając partenera, który razem z samorządem zainwestowałby w to miejsce. Swoje oferty przedstawiło dziesięć firm. Teren do zagospodarowania to 8-hektarowa powierzchnia obejmująca nieruchomości gruntowe, ulice i drogi, dwa bastiony, a także budynki do rewitalizacji (m.in. kamienice przy ulicy Łąkowej i budynki dawnej zajezdni tramwajowej). Miasto zamierza podpisać umowę z jednym inwestorem, który budując etapami, ma zakończyć prace budowlane do 2020 roku. 
Na rewitalizacji tego terenu skorzystają też mieszkańcy Dolnego Miasta, ponieważ inwestor musi stworzyć obiekty w ramach tzw. celu publicznego. Będą to m.in. mieszkania komunalne, wielopoziomowy parking, wyremontowane drogi i ulice, świetlica środowiskowa, dom sąsiedzki, place zabaw, teren do imprez plenerowych na Bastionie Reduta Wyskok.