PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Informacje o dzielnicy Śródmieście
Aniołki Osowa Matarnia Kokoszki Oliwa Żabianka... PrzymorzeMałe Ujeścisko-Łostowice Orunia Górna-Gdańsk Południe VII Dwór PrzymorzeWielkie Brętowo Jasień Orunia- Św. Wojciech-Lipce Olszynka Śródmieście Rudniki Stogi Wyspa Sobieszewska Krakowiec-Górki Zachodnie WrzeszczGórny PieckiMigowo Chełm Siedlce Młyniska Przeróbka Suchanino Letnica NowyPort Brzeźno WrzeszczDolny ZaspaRozstaje ZaspaMłyniec
Śródmieście
Powierzchnia: 5,65 km2
Liczba ludności: 24536 osób
Gęstość zaludnienia: 4343 os/km2
Radni miejscy w dzielnicy
Śródmieście, Chełm, Ujeścisko-Łostowice, Orunia Górna - Gdańsk Południe
Dzielnicowe telefony alarmowe

Gdańskie Centrum Kontaktu
przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.: 58 52 44 500
email: kontakt@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu (Dyżurny Inżynier Miasta) przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom. W przypadku gdy sprawa dotyczy terenu nie znajdującego się w zakresie działań Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jego jednostek, GCK informuje osobę zgłaszającą, do jakiej instytucji zwrócić się w konkretnej sytuacji.

Straż Miejska
Referat Dzielnicowy II
tel. 58 301 30 11 wew. 150
ul. Elbląska 54/60
Kierownik Referatu – Grzegorz Pawlak
Referat czynny w godzinach 07:00 - 15:00
strazmiejska.gda.pl
Komisariat Policji II w Gdańsku
tel. 58 328 44 22
ul. Długa Grobla 4
Komendant komisariatu – nadkom. Grzegorz Piechowski

www.gdansk.policja.gov.pl
Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. Rad Dzielnic

Aleksandra Stefańska 
Biuro Prezydenta, Referat Partycypacji Społecznej i Rad Dzielnic
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
III piętro, pokój nr 337c
tel.: (+48 58) 323 65 46

Gdańskie Centrum Kontaktu
tel.: 58 52 44 500
e-mail.: kontakt@gdansk.gda.pl

Rada dzielnicy Śródmieście
Skład Rady Dzielnicy
 • Przewodniczący Zarządu Dzielnicy
  Kieturakis Maximilian

 • Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy
  Marta Mężyk

 • Członek Zarządu
  Bildziuk Marcin, Lewandowska-Goch Monika

 • Przewodnicząca Rady Dzielnicy
  Woroniecka Elżbieta

 • Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy
  Parzyszek Dominik

 • Dobrowolska Sylwia
 • Grzymała Natalia
 • Ikonnikow Dominika
 • Jacykowski Zbigniew
 • Kamrowska Magdalena
 • Kobus Agnieszka
 • Kownacka Jadwiga
 • Lipska Jolanta
 • Mionskowska Agnieszka
 • Pochroń-Frankowski Leszek
 • Rudnicki Wojciech
 • Stawska Anna
 • Turk Helena
 • Wojciechowska Jadwiga
 • Zienkiewicz Paweł
Kontakt

Siedziba 
ul. Ogarna 29/30, 80-826 Gdańsk

Telefon
+48 513 551 523

E-mail: 
srodmiescie@radadzielnicy.gdansk.pl

Portal 
gdansk.pl/srodmiescie

Facebook
Rada Dzielnicy Śródmieście

Dyżury
środa 17:00-18:00

Dokmenty i komunikaty

Wiemy, którą operę gdańszczanie i turyści zobaczą w lipcu na Targu Węglowym

Wiemy, którą operę gdańszczanie i turyści zobaczą w lipcu na Targu Węglowym
Nie „Orfeusz i Eurydyka”, nie „Lohengrin”, nie „Kawaler srebrnej róży” ani nawet nie „Mesjasz". Wolą internautów na dużym ekranie na Targu Węglowym zostanie pokazany „Don Giovanni”. Operę Wolfganga Amadeusza Mozarta zobaczymy w sobotę, 21 lipca. Wstęp bezpłatny!
 Cyganeria Pucciniego, prezentowana na Targu Węglowym w 2017 r., przyciągnęła tłumy mieszkańców i turystów. Czy podobnie będzie i w tym roku?
"Cyganeria" Pucciniego, prezentowana na Targu Węglowym w 2017 r., przyciągnęła tłumy mieszkańców i turystów. Czy podobnie będzie i w tym roku?
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

812 głosów wpłynęło w ankiecie mającej wyłonić tytuł, który publiczność zobaczy podczas tegorocznej odsłony „Opery na Targu Węglowym” - wydarzenia organizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku. Głosowanie trwało tydzień, na portalu Trójmiasto.pl.

30% głosujących wybrało spektakl z włoskiego Teatro Lauro Rossi: operę „Don Giovanni” Wolfganga Amadeusza Mozarta, i to właśnie ten tytuł zobaczymy w sobotę, 21 lipca, 2018 r. na dużym ekranie.

- Inscenizację charakteryzuje minimalistyczna elegancja scenografii, piękna prostota stylizowanych kostiumów i skupienie się na relacji pomiędzy bohaterami - mówi Jerzy Snakowski, który na żywo będzie komentował letni pokaz opery organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej.

Kolejne miejsca zajęły: „Orfeusz i Eurydyka” Christopha Willibalda Glucka (22%), „Lohengrin” Richarda Wagnera (21%) i „Kawaler srebrnej róży” Richarda Straussa (20%). Najmniej głosów zdobył „Mesjasz” George'a Frideric'a Handela (7%).

Co czeka widzów, którzy zbiorą się na Targu Węglowym? Świetne muzyczne wykonanie, ciekawa warstwa wizualna i... pikantna fabuła.

- Don Giovanni to nikt inny jak Don Juan - libertyn, rozpustnik, anarchista i uwodziciel. Tyle, że Mozart pokazuje go nieco inaczej - mówi Snakowski. - Opera skupia się nie na jego kolejnych miłosnych podbojach, a raczej na wiecznej ucieczce przed ofiarami. Te śpiewające sopranami furie kochają go i nienawidzą jednocześnie. Chcą się mścić, bo zostały albo porzucone albo nie do końca zaspokojone. Ale przede wszystkim ścigają go po to, by być bliżej niego.

Jednak, jak można się domyślić, gorącokrwisty Don Giovanni nie zamierza smakować czegoś, czego już próbował. Szuka coraz to nowych doznań, by w finale wpaść w ramiona kogoś, przed kim raczej... wolałby uciec.

Nagranie opery pochodzi z 2011 roku. Spektakl wyreżyserował Pier Luigi Pizzi, dyrygował Riccardo Frizza, a muzykę wykonuj chór i orkiestra teatru La Fenice (Orchestra e Coro del TeatroLa Fenice). W głównej roli zobaczymy Ildebrando D’Arcangela. - Jest znakomity wokalnie, aktorsko, energiczny i co w tej roli istotne - przystojny - zdradza Snakowski.

W pozostałych rolach m.in.: Leporello - Andrea Concetti, Il Commendatore - Enrico Giuseppe Iori, Donna Anna - Myrtò Papatanasiu, Don Ottavio - Marlin Miller, Donna Elvira - Carmela Remigio, Zerlina - Manuela Bisceglie, Masetto - William Corrò.

Czas trwania: 2 godz. 54 min.


Partnerem wydarzenia jest Opera Bałtycka w Gdańsku, która zaprosi dzieci i młodzież na specjalne warsztaty teatralne związane z tematyką oper prezentowanych w tegorocznej edycji wydarzenia oraz do poznania Opery od kulis.


Plenerowe projekcje oper na Targu Węglowym cieszą się dużą popularnością nie tylko wśród melomanów. Raz w roku, w jeden z wakacyjnych wieczorów, gdańszczanie tłumnie zasiadają przed ogromnym diodowym ekranem, oglądają wybraną operę i słuchają komentarza na żywo w wykonaniu operowego eksperta - Jerzego Snakowskiego oraz zaproszonego gościa specjalnego. Plenerowy pokaz opery na Targu Węglowym organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej odbędzie się już po raz dziewiąty.

oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl