Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Wielki Młyn siedzibą Muzeum Bursztynu w 2020? Potrzebna unijna dotacja

Jeśli Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyzna unijną dotację w wysokości 21 milionów złotych, to Wielki Młyn w 2020 roku stanie się siedzibą nowoczesnego i przestronnego Muzeum Bursztynu

A
A

Tak może wyglądać Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie. Ekspozycja może powstać w drugim kwartale 2020 roku
Tak może wyglądać Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie. Ekspozycja może powstać w drugim kwartale 2020 roku
Mat. Muzeum Bursztynu

Muzeum Bursztynu, dotąd w gdańskiej Katowni i Wieży Więziennej, odwiedza rocznie około 100 tysięcy zwiedzających. Jednak Muzeum Historyczne Miasta Gdańska (MHMG), które zarządza Muzeum Bursztynu, uważa, że zwiedzających może być jeszcze więcej, jeśli stworzy się nowoczesną wystawę w Wielkim Młynie, który na razie stoi pusty. Odwiedzających nową siedzibę  mogłoby być nawet 140 tysięcy. 

- Katownia się po prostu do funkcji wystawienniczych nie nadaje - mówi mówi Waldemar Ossowski, dyrektor MHMG.

Na przeniesienie i adaptację nowej siedziby potrzeba jednak najmniej 21,6 mln złotych. MHMG złożyło właśnie do ministerstwa kultury wniosek na adaptację Wielkiego Młyna w Muzeum Bursztynu. Pieniądze miałyby pochodzić z unijnych dotacji w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Waldemar Ossowski, dyrektor MHMG: - Gdańsk od lat promuje się na świecie za pomocą bursztynu
Waldemar Ossowski, dyrektor MHMG: - Gdańsk od lat promuje się na świecie za pomocą bursztynu
Mat. Muzeum Bursztynu


Minister ma pół roku czasu na decyzję. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, w drugim kwartale 2020 roku w Gdańsku powstanie nowoczesna ekspozycja.

- W Wielkim Młynie planujemy przeprowadzenie prac konserwatorskich i budowlanych. Narracja o bursztynie ma obejmować blisko 2500 eksponatów ulokowanych na 1000 m2 powierzchni wystawienniczej. Do tego dochodzi 1500 m2 na inne cele – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor MHMG.

Ma być nowocześnie, ale z poszanowaniem tradycji i historii zabytkowego Wielkiego Młyna. Poza zmianą wnętrza na ekspozycję, remont objąłby także m.in. dach i stolarkę okienną. Można by wstawić do budynku windy i podjazdy dla niepełnosprawnych.

- W dotychczasowej lokalizacji do dyspozycji mamy jedynie 300 metrów kwadratowych - mówi Waldemar Ossowski. - To za mało! Muzeum w Wielkim Młynie pozwoli nam na stworzenie manufaktury, laboratorium badającego autentyczność wyrobów z bursztynu, strefy dla najmłodszych, restauracji. Przewidujemy także wynajem komercyjny części przestrzeni.

Na przeniesienie i adaptację nowej siedziby potrzeba ok. 21,6 mln złotych
Na przeniesienie i adaptację nowej siedziby potrzeba ok. 21,6 mln złotych
Mat. Muzeum Bursztynu


Otrzymanie dofinansowania jest warunkiem, dzięki któremu Muzeum Historyczne Miasta Gdańska pozostanie właścicielem Wielkiego Młyna. Inaczej trzeba będzie szukać dla budynku innych funkcji.

Ossowski: - Jeśli Gdańsk chce być rzeczywiście światową stolicą bursztynu, powinien mieć nowoczesne muzeum temu właśnie poświęcone. Muzeum w Wielkim Młynie byłoby strategicznym domknięciem działań miasta, które od lat promuje Gdańsk na świecie za pomocą bursztynu.

***