• Start
  • Wiadomości
  • W maseczce i ostrożnie - Neptun powrócił do swoich zadań. Otwarto sezon miejskich fontann

W maseczce i ostrożnie Neptun powrócił do swoich zadań. W mieście otwarto sezon miejskich fontann

Symbolicznie i przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa, najstarsza i najbardziej rozpoznawalna z gdańskich fontann została dziś uruchomiona - w ten sposób zainaugurowano w mieście wodny sezon 2020. Zgodnie z zaleceniami państwowych służb, odwiedzający Neptuna muszą przestrzegać zasad dystansu społecznego i nosić maseczki. Na pozostałe wodne atrakcje będziemy musieli jeszcze poczekać. 
19.05.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Fontanna Neptuna w maseczce, ale już wraca do swoich obowiązków
Neptun w maseczce, ale już wraca do swoich obowiązków
fot. Gdański Wody

 

Neptuna uruchomiła Spółka Gdańskie Wody, która opiekuje się 18 miejskimi fontannami. Jak zapewnia Agnieszka Kowalkiewicz, rzeczniczka Gdańskich Wód, przebywanie w pobliżu zabytku - wodny obiekt oddano do użytku w 1634 r. - jest bezpieczne.

- Pod koniec kwietnia zwróciliśmy się do GIS z prośbą o doprecyzowanie warunków uruchamiania fontann w czasie pandemii koronawirusa - informuje Agnieszka Kowalkiewicz, rzeczniczka Gdańskich Wód. - Zgodnie z przekazaną nam opinią Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny, główne ryzyko rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 dotyczy przede wszystkim licznego gromadzenia się ludzi wokół wodnej architektury i związanej z tym możliwości szerzenia się infekcji drogą kropelkową oraz przez bezpośredni kontakt.

NIZP-PZH informuje, że skażenie aerozolu wodnego możliwe jest głównie teoretycznie i ma zdecydowanie mniejsze znaczenie. Sposoby zapobiegania to zachowanie dwumetrowego dystansu od strumienia oraz dezynfekcja wody wewnątrz instalacji wodnej.

Ostatnią modernizację system technologiczny fontanny przeszedł w 2012 r.
Ostatnią modernizację system technologiczny fontanny przeszedł w 2012 r.
fot. Gdańskie Wody

 

- W związku z tym, zdecydowaliśmy się symbolicznie i przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa uruchomić Fontannę Neptuna - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - To obiekt najbardziej rozpoznawalny, ale też z racji swojej konstrukcji najtrudniej dostępny. Zachowanie zalecanego dystansu od wodnego strumienia jest tu możliwe, w przeciwieństwie do innych urządzeń, np. sąsiedniej Fontanny Czterech Kwartałów czy Fontanny przy ulicy Szerokiej. Sam pomnik jest natomiast odwiedzany przez cały rok, niezależnie od sezonu fontannowego. Choć wciąż w maseczce i z ostrożnością, Neptun powraca więc do swoich zadań – tak jak większość z nas.

Urządzenie pracuje w obiegu zamkniętym z systemem filtracji opartym na filtrze żwirowym, a woda dezynfekowana jest za pomocą lamp UV. Zgodnie z zaleceniami GIS i NIZP-PZH, odwiedzający Neptuna będą musieli przestrzegać zasad dystansowania społecznego, nosić maseczki, zachować szczególną ostrożność podczas kaszlu i kichania, a w razie objawów infekcji dróg oddechowych, zrezygnować z przebywania w okolicy obiektu. 

Informacje dot. środków ostrożności będą umieszczone w widocznym miejscu nieopodal fontanny.

 

Zlokalizowana na Długim Targu, Fontanna Neptuna to najstarszy (oddany do użytku w 1634 r.) i najbardziej rozpoznawalny z gdańskich wodnych obiektów. Projekt i prace kamieniarskie wykonał Abraham van den Block, odlew figury – Piotr Husen, ostateczny montaż – Wilhelm Richter, a ogrodzenie – Jan Rogge. Pierwotnie fontanna była kolorowa. Figurę mitycznego rzymskiego boga mórz i żeglarzy pomalowano intensywną zieloną farbą, trójząb i muszla w lewej ręce były złocone, elementy wykonane z kamienia – czarne z jasnymi dodatkami, a ogrodzenie – czerwone ze złoceniami. W latach 1757-1761 przeprowadzono gruntowną przebudowę wykonaną przez Jana Karola Stendera. Ostatnią modernizację system technologiczny fontanny przeszedł w 2012 r.

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska