• Start
  • Wiadomości
  • Uroczystości utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów

Uroczystości utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów

W czwartek, 27 września, u stóp pomnika Polskiego Państwa Podziemnego na Targu Rakowym w Gdańsku odbędą się uroczystości z okazji obchodów 79. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów.
26.09.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Uroczystości odbędą się na Cmentarzu Łostowickim
Uroczystości w poprzednich latach odbywały się m.in. na Cmentarzu Łostowickim
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Na gdańskie uroczystości rocznicowe zapraszają prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz Okręg Pomorski Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Uroczystość odbędzie się w czwartek, 27 września, o godzinie 17:00 u stóp pomnika Polskiego Państwa Podziemnego na Targu Rakowym w Gdańsku.

Program:

  • godz. 16.45 - spotkanie przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego
  • godz. 17.00 - odegranie hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej
  • powitanie przybyłych osób i wystąpienie Prezesa Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Oddziału Morskiego Stowarzyszenia Szarych Szeregów kpt. w st. spoczynku Jerzego Grzywacza
  • wystąpienie Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza
  • modlitwa
  • złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego
  • odegranie pieśni patriotycznej
  • zakończenie uroczystości


Polskie Państwo Podziemne to organizacja, której zaczątek stanowiła tajna organizacja niepodległościowa Służba Zwycięstwu Polski. Powstała ona 27 września 1939 r. w Warszawie– stąd też tego dnia obchodzimy Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. Celem było skupienie w jednej organizacji całego wysiłku społeczeństwa polskiego w walce o odzyskanie niepodległości. Propozycje kontynuacji walki i oporu metodami konspiracyjnymi sformułowano na spotkaniach między władzami cywilnymi Warszawy (prezydentem Stefanem Starzyńskim, Radą Obrony Stolicy i gen. Juliuszem Rómmlem (dowódca obrony Warszawy - 25 września). W rozmowach brał udział także gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz. Polskie Państwo Podziemne podlegało rządowi RP na uchodźstwie.

Szare Szeregi to kryptonim zasadniczej części Związku Harcerstwa Polskiego, która działała w konspiracji w okresie okupacji niemieckiej i radzieckiej podczas II wojny światowej. Organizacja ta została powołana 27 września 1939 w Warszawie przez grono członków Naczelnej Rady Harcerskiej. Szare Szeregi współpracowały z Delegaturą Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na Kraj oraz Komendą Główną Armii Krajowej. Początkowo członkowie Szarych Szeregów koncentrowali się na pracy organizacyjno-szkoleniowej i wychowawczej. Prowadzili też mały sabotaż np. akcje plakatowe i napisowe, bojkot kin czy tzw. walka pomnikowa. Stopniowo reorganizowano strukturę Szarych Szeregów, a harcerze angażowali się w akcje zbrojne. Do historii przeszły m. in. organizowana przez oddziały Szarych Szeregów akcje odbicia więźniów, takie jak np. 26.03.1943 w Warszawie pod Arsenałem. Bataliony „Zośka”, „Parasol” i „Wigry” wsławiły się bohaterską walką podczas Powstania Warszawskiego w 1944. Szare Szeregi były najliczniejszą konspiracyjną organizacją młodzieżową, skupiającą w połowie 1944 ponad 15 tys. członków.

TV

Trzeci mikrolas w Gdańsku. Wspólne sadzenie w Pieckach - Migowie