PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Informacje o dzielnicy Śródmieście
Aniołki Osowa Matarnia Kokoszki Oliwa Żabianka... PrzymorzeMałe Ujeścisko-Łostowice Orunia Górna-Gdańsk Południe VII Dwór PrzymorzeWielkie Brętowo Jasień Orunia- Św. Wojciech-Lipce Olszynka Śródmieście Rudniki Stogi Wyspa Sobieszewska Krakowiec-Górki Zachodnie WrzeszczGórny PieckiMigowo Chełm Siedlce Młyniska Przeróbka Suchanino Letnica NowyPort Brzeźno WrzeszczDolny ZaspaRozstaje ZaspaMłyniec
Śródmieście
Powierzchnia: 5,65 km2
Liczba ludności: 24536 osób
Gęstość zaludnienia: 4343 os/km2
Radni miejscy w dzielnicy
Śródmieście, Chełm, Ujeścisko-Łostowice, Orunia Górna - Gdańsk Południe
Dzielnicowe telefony alarmowe

Gdańskie Centrum Kontaktu
przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.: 58 52 44 500
email: kontakt@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu (Dyżurny Inżynier Miasta) przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom. W przypadku gdy sprawa dotyczy terenu nie znajdującego się w zakresie działań Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jego jednostek, GCK informuje osobę zgłaszającą, do jakiej instytucji zwrócić się w konkretnej sytuacji.

Straż Miejska
Referat Dzielnicowy II
tel. 58 301 30 11 wew. 150
ul. Elbląska 54/60
Kierownik Referatu – Grzegorz Pawlak
Referat czynny w godzinach 07:00 - 15:00
strazmiejska.gda.pl
Komisariat Policji II w Gdańsku
tel. 58 328 44 22
ul. Długa Grobla 4
Komendant komisariatu – nadkom. Grzegorz Piechowski

www.gdansk.policja.gov.pl
Rada dzielnicy Śródmieście
Skład Rady Dzielnicy
  • Przewodniczący Zarządu Dzielnicy
    Kieturakis Maximilian

  • Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy
    Bildziuk Marcin

  • Członek Zarządu
    Lewandowska-Goch Monika

  • Przewodnicząca Rady Dzielnicy
    Woroniecka Elżbieta

  • Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy
    Kamrowska Magdalena

  • Dobrowolska Sylwia
  • Grzymała Natalia
  • Ikonnikow Dominika
  • Jacykowski Zbigniew
  • Kobus Agnieszka
  • Kownacka Jadwiga
  • Lipska Jolanta
  • Michel-Parzyszek Anna
  • Mionskowska Agnieszka
  • Parzyszek Dominik
  • Pochroń-Frankowski Leszek
  • Rudnicki Wojciech
  • Stawska Anna
  • Turk Helena
  • Wojciechowska Jadwiga
  • Zienkiewicz Paweł
Kontakt

Siedziba 
ul. Ogarna 29/30, 80-826 Gdańsk

Telefon
+48 571 324 216

E-mail: 
srodmiescie@radadzielnicy.gdansk.pl

Portal 
gdansk.pl/srodmiescie

Facebook
Rada Dzielnicy Śródmieście

Dyżury
środa 17:00-18:00

"Uratowane z Potopu". Bezpłatny seans filmu w Dworze Artusa

"Uratowane z Potopu". Bezpłatny seans filmu w Dworze Artusa
Muzeum Gdańska zaprasza we wtorek, 11 grudnia, o godz. 18:00 w gdańskim Dworze Artusa na bezpłatną projekcję filmu dokumentalnego pt. „Uratowane z Potopu”. Przy okazji dr hab. Hubert Kowalski, wicedyrektor Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego opowie historię grabieży dokonanej przez Szwedów w czasie słynnej XVII-wiecznej wojny. Wstęp bezpłatny.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
waza


Dlaczego miecz koronacyjny polskiego króla leży na strychu zamku w Szwecji, a pierwodruki polskiego astronoma Mikołaja Kopernika, stoją na półkach w bibliotece Uppsali? Jak do tego doszło, że w Sztokholmie są królewskie zbroje z Polski, a w kościołach na szwedzkiej prowincji biją polskie dzwony?

W II poł. XVII Szwedzi dążyli do dominacji w basenie Morza Bałtyckiego. Jednym ze skutków tej polityki była wojna polsko-szwedzka, która toczyła się w latach 1655-1660, popularnie nazywana Potopem. Zakończył ją pokój w Oliwie. Efekty tej wojny był dla Rzeczpospolitej tragiczne – katastrofa demograficzna i materialna.

To historia, która mogłaby być podstawą scenariusza niejednego filmu fabularnego, w którym tematem jest historia, zaginione działa sztuki i ich poszukiwacze. Postać dra. hab. Huberta Kowalskiego, wicedyrektora Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, mogłaby z kolei idealnie posłużyć do stworzenia filmowego bohatera. Jest on jednym z odkrywców zaginionego konwoju nowożytnych, polskich dzieł sztuki, które miały opuścić ogarniętą Potopem Rzeczpospolitą. Nigdy jednakże do tego nie doszło… przeładowane barki pochłonęła Wisła. Jak do tego doszło?

O wszystkim możemy się dowiedzieć, wybierając się na specjalny seans wyjątkowego filmu dokumentalnego. Dr Kowalski przybliży wcześniej słuchaczom czasy i opowie o różnych szczegółowych wątkach związanych z grabieżą polskiego mienia przez najeźdźców.


Zobacz zwiastun filmu „Uratowane z Potopu”:


Lektorem w filmie jest Daniel Olbrychski, aktor znany m.in z epickiego filmu fabularbego "Potop" w reżyserii Jerzego Hoffmana.

- Uratowane z Potopu to dokument kreatywny o podróży w przeszłość pełnej przygód, która mierzy się z mitem zatopionych skarbów. Dzięki zastosowaniu animacji 2D oraz inscenizacjom, ujęciom współczesnym oraz wywiadom z bohaterami zanurzymy się w historię odnalezionych skarbów. Przez trzy lata przebadaliśmy nie tylko historyczne dokumenty. Przeprowadziliśmy niezliczoną liczbę wywiadów, a wskazówek udzielali nam nawet funkcjonariusze aparatu stalinowskiego. W końcu przeszukiwaliśmy dno za pomocą echosond. Sukces zawdzięczamy… Wiśle, która po 350 latach odsłoniła cel naszych poszukiwań - mówi Hubert Kowalski.


11 grudnia (wtorek), godz. 18:00-20:00
Dwór Artusa, ul. Długi Targ 43/44 (wejście od strony ul. Długi Targ)
Wstęp: bezpłatny, limit miejsc: 60 os., czas trwania ok. 2 godz.



oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl