Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

“The Times” o MIIWŚ: zwolnienie dyrektora zgodne z antyliberalnym kierunkiem rządu

Brytyjski dziennik “The Times” pisze, że odwołanie prof. Machcewicza z MIIWŚ to kolejny przykład na to, że rząd PiS jest wrogi takim europejskim wartościom, jak liberalizm.

A
A

Strona z brytyjskiego dziennika The Times informująca o wyrzuceniu Machcewicza z MIIWŚ
Strona z brytyjskiego dziennika The Times informująca o wyrzuceniu Machcewicza z MIIWŚ
The Times

W brytyjskim dzienniku “The Times” ukazał się artykuł na temat zwolnienia profesora Pawła Machcewicza z funkcji dyrektora Muzeum IIWŚ i powołaniu przez Ministra Kultury nowego kierownictwa placówki. 

Autor, David Charter pisze, że usunięcie profesora Machcewicza to kolejny z serii ataków na liberalizm: “To działanie jest postrzegane jako kolejny znak wrogości rządzącej partii PiS wobec zachodnich wartości. Podobnie jest na Węgrzech, gdzie rząd ustanowił prawo zmierzające do zamknięcia w Budapeszcie liberalnego uniwersytetu założonego przez filantropa George’a Sorosa.”

Machcewicz w wypowiedzi, której udzielił “The Times” stwierdza, że został przez PiS oskarżony o bycie marionetką Brukseli i Berlina. - To są zachowania głęboko antyeuropejskie i ksenofobiczne - mówi były dyrektor MIIWŚ o atakach na niego, wystawę i całe muzeum. - Poza tym w autorytarny sposób rząd PiS chce kontrolować wszystkie muzea w Polsce.

“The Times” przypomina, że kadencja Machcewicza miała trwać do 2019 roku.

Jak możemy przeczytać w gazecie nowy dyrektor, Karol Nawrocki, to były bokser-amator (pisze "The Times") oraz były pracownik IPN. Doktoryzował się z historii Solidarności. 

Ministerstwo kultury nie odpowiedziało na prośbę "The Times" o komentarz.

W tekście o Piotrze Machcewiczu wypowiada się za to Piotr Buras, dyrektor Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych w Warszawie: - To doświadczony historyk, a nie żaden antypolski lewak - mówi Buras o byłym dyrektorze MIIWŚ.

Więcej o MIIWŚ:  

Muzeum II Wojny Światowej. Paweł Machcewicz odwołany, Karol Nawrocki nowym dyrektorem

OKO.press: Zamienili wybitnego historyka na speca od boksu i żołnierzy wyklętych.

Gazeta Wyborcza Trójmiasto: "Homosceptyk" rzecznikiem Muzeum II Wojny Światowej 

 
Sebastian Łupak (0)
www.gdansk.pl
***