• Start
  • Wiadomości
  • Świętujmy 11 Listopada. Parada Niepodległości i sadzenie 101 drzewek w Parku Reagana

Świętuj z nami 101. rocznicę odzyskania niepodległości. Zobacz, jakie atrakcje przygotowało miasto

Radosna XVII Parada Niepodległości przejdzie ulicami Śródmieścia Gdańska - początek o godz. 9.30. Synoptycy zapowiadają ładną pogodę z plusową temperaturą. A o godz. 14. prezydent Aleksandra Dulkiewicz zaprasza do parku Reagana na sadzenie 101 drzewek wiśni z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości.
11.11.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdj.: Parada Niepodległości 2018 w Gdańsku
Na zdj.: Parada Niepodległości 2018 w Gdańsku
fot. Dominik Paszliński / gdansk.pl

 

Świętujmy Niepodległość!

11 listopada tradycyjnie ulicami Gdańska przejdzie już XVII Parada Niepodległości. Jest to wydarzenie o niepowtarzalnym charakterze, niezwykle tłumnie odwiedzane przez gdańszczan i licznych gości. 

- 101. rocznica odzyskania przez Rzeczpospolitą, naszą Ojczyznę, niepodległości - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Już się cieszę na spotkanie z Państwem podczas naszej biało-czerwonej parady. Spotykamy się tradycyjnie 11 listopada, w poniedziałek, o godz. 8.30, na Podwalu Staromiejskim (biało-czerwony pochód rusza o godz. 9.30 - przyp. red.). Kochane gdańszczanki, kochani gdańszczanie, wierzę że i tym razem tłumnie pojawimy się na ulicach naszego miasta. 

W barwnym korowodzie jadą zabytkowe pojazdy, są oddziały konne oraz mnóstwo osób w strojach historycznych, a całe miasto przystrojone jest w biało-czerwone barwy. Poprzednie edycje, które odbyły się w Gdańsku były porywającymi wydarzeniami. 

W ostatniej Paradzie wzięło udział wiele tysięcy osób, w tym blisko 100 instytucji, organizacji i stowarzyszeń. Gdańska Parada dała przykład setkom miast w Polsce i trwale zmieniła sposób obchodzenia tego dnia, w sposób pełen radości i świętowania z odzyskania niepodległości.

 

Trasa parady

O godz. 9.30 rozpocznie się przejście Parady ulicami: 

Podmłyńską - Wielkie Młyny - Rajską - Jana Heweliusza - Korzenną - Kowalską - do pomnika Króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym - na Targ Węglowy - Długą - na Długi Targ. 

W tych godzinach ulice będą zamknięte dla ruchu, a samochody pojadą wyznaczonymi objazdami.

Na Długim Targu około godziny 11.15 nastąpi wspólne odśpiewanie Hymnu Narodowego i pieśni patriotycznych, a około 11.30 będzie można posłuchać koncertu carillonowego w wykonaniu Moniki Kazimierczak z Muzeum Gdańska.

 

101 wiśniowych drzewek

- W tym roku zapraszam również do parku Reagana, gdzie po raz pierwszy w historii miasta z okazji święta Niepodległej wspólnie posadzimy 101 drzew wiśniowych - jako symbol trwania i nieprzemijalności - mówi prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - Na to spotkanie, z całymi rodzinami zapraszam o godz. 14.

SPRAWDŹ LOKALIZACJĘ:

Mapka101
Mapka wskazująca mejsce sadzenia 101 drzewek wiśni. Wydarzenie zaplanowano na poniedziałek, 11 listopada, o godz. 14., w Parku Reagana
 

 

Gdańskie obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się w niedzielę, 10 listopada o godz. 11.30 przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego, u zbiegu alei Grunwaldzkiej i Wojska Polskiego. Jest to miejsce, w którym każdego roku Miasto z gdańskim oddziałem Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej inauguruje obchody odzyskania niepodległości składając kwiaty u stóp pomnika.

 

WIĘCEJ:

101. rocznica Odzyskania Niepodległości. Uroczystość pod pomnikiem J. Piłsudskiego

 

Linia 101 – niepodległościowy tramwaj

Ze Strzyży wyruszyła też specjalna linia tramwajowa 101, która będzie kursowała od 10 do 11 listopada. W niepodległościowy tramwaj można wsiąść na jednym z przystanków na trasie między Strzyżą a Węzłem Groddecka.

 

Flaga nad Gdańskiem

Punktualnie w południe 10 listopada, podniesiona na maszt została flaga na terenie Hevelianum. Po raz pierwszy, na 42 metrowym maszcie, flaga zawisła w 100 rocznicę. Wspólnie z zebranymi gośćmi hymn Polski odśpiewała Capella Gedanensis. W Wozowni Artyleryjskiej odbyło się też wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz pokaz polskich mundurów w wykonaniu Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych FORT i wernisaż wystawy Polskie aparaty fotograficzne.

 

ZOBACZ:

Bądźmy patriotami codziennie. Ogromna flaga Polski ponownie zawisła na Górze Gradowej

 

Tego samego dnia po południu w całym gdańsku zawisły flagi Polski. W barwach narodowych podświetlono pomniki Anny Walentynowicz i Poległych Stoczniowców. Tak jak przez cały rok w biało-czerwoną iluminację ma pomnik Tym co za polskość Gdańska i pomnik Piłsudskiego. Nie tylko monumenty zyskay odświętne podświetlenie - również wiadukt na ulicy Kościuszki, Żółty Most, i wiadukt na ulicy Uczniowskiej (od 10 do 13 listopada). Tradycyjnie też podświetlono także Dwór Artusa.

Na zdj.: Parada Niepodległości w Gdańsku idzie ulicami Śródmieścia (2018 rok)
Na zdj.: Parada Niepodległości w Gdańsku idzie ulicami Śródmieścia (2018 rok)
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Patriotyczny weekend

Dla wielbicieli dobrej kuchni restauratorzy gdańscy przygotowali specjalne menu patriotyczne. Restauracje, które przystąpiły do udziału w tej kulinarnej przygodzie, oznaczyły swoje lokale, wieszając w witrynach biało-czerwone flagietki i kotyliony.

WYKAZ LOKALI GASTRONOMICZNYCH:

Menu patriotów. Prawie 40 gdańskich restauracji i barów na Święto Niepodległości LISTA

 

Święto Niepodległości w gdańskich instytucjach kultury

Z okazji Święta Niepodległości liczne atrakcje przygotowały też gdańskie instytucje kultury. 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, filia Manhattan zaprasza na wystawę fotograficzną Powrót Pomorza w granice Rzeczpospolitej w setną rocznicę 1920–2020. Na ekspozycję składają się fotografie, fragmenty prasy, przedruki dokumentów. 

W dniach od 8 do 13 listopada Biblioteka Suchanino, ul. Paderewskiego 11, zaprasza najmłodszych na zajęcia literacko-plastyczne z prezentacją multimedialną dla dzieci. 

W piątek, 15 listopada o godzinie 17.00, w Bibliotece Babie Lato przy ulicy Opolskiej 3 odbędzie się koncert Jesienne róże. Zaprezentowane zostaną piosenki okresu międzywojennego.

W dniach od 8 do 14 listopada odbędą się koncerty pieśni patriotycznych w wykonaniu Capella Gedanensis. 

W piątek, 8 listopada o godz. 9 i 11, w Wozowni Artyleryjskiej w Hevelianum koncert z cyklu Poranek muzyczny dla dzieci -  Patriotyczna zaduma muzyczna. Również w piątek 8 listopada koncert pieśni patriotycznych Cappella Gedanensis w Szkole Podstawowej nr 38 im. gen. Stanisława Maczka. 

Hevelianum będzie też gościło Cappellę w niedzielę, 10 listopada, o godz. 12.30 po uroczystym podniesieniu flagi na maszt. 

W poniedziałek, 11 listopada o godz. 17, w kościele pw. św. Jerzego, w Sopocie będzie można wysłuchać koncertu Duruflé Requiem, a o godz. 17, w Scenie muzycznej – Panorama Kamiennej Góry w Gdyni Cappella zaprezentuje kolejny koncert pieśni patriotycznej.

W czwartek, 14 listopada o godz. 19, Kościele Zielonoświątkowy Zbór Radość Życia w Gdańsku odbędzie się koncert z okazji jubileuszu 60-lecia pierwszego samodzielnego koncertu Konstantego Andrzeja Kulki.

 

Wydarzenia towarzyszące

ŁAŹNIA 1 ul. Jaskółcza 1, piątek, 8 listopada godz. 16.00-19.00, warsztaty artystyczne wykorzystujące różnorodne formy aktywności kulturalnej - m.in. film, komiks, relaksację i arteterapię. 

Teatr Szekspirowski, poniedziałek, 11 listopada, godz 20.00 koncert Hani Rani z najnowszą płytą „Esja”, Bilety: 45 zł (I pula) i 55 zł (II pula).

Klub ŻAK – polska scena Festiwalu Jazz Jantar, poniedziałek, 11 listopada, godz. 19.00. Jak zawsze 11 listopada na Festiwalu Jazz Jantar króluje polska scena jazzowa. Młode pokolenie reprezentuje Kuba Więcek Trio (z Michałem Barańskim oraz Łukaszem Żytą), koncert "Multitasking".

Klub Przyjaciół Strzyży, sala gimnastyczna IX LO w Gdańsku, poniedziałek, 11 listopada, godz. 16.30. Wieczór patriotyczny "Sen o niepodległej".

ŁAŹNIA 2 ul. Strajku Dokerów 5, wtorek, 12 listopada, godz. 16.00-19.00. Otwarte warsztaty plastyczne. W ramach warsztatów najmłodsi rozwijają swoją sprawność manualną i samodzielność. Będzie im przyświecać hasło: Wtorek Sztuka - Sztuka Niepodległości.

 

 

 

TV

Nowi mieszkańcy na Ujeścisku