PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Informacje o dzielnicy Śródmieście
Aniołki Osowa Matarnia Kokoszki Oliwa Żabianka... PrzymorzeMałe Ujeścisko-Łostowice Orunia Górna-Gdańsk Południe VII Dwór PrzymorzeWielkie Brętowo Jasień Orunia- Św. Wojciech-Lipce Olszynka Śródmieście Rudniki Stogi Wyspa Sobieszewska Krakowiec-Górki Zachodnie WrzeszczGórny PieckiMigowo Chełm Siedlce Młyniska Przeróbka Suchanino Letnica NowyPort Brzeźno WrzeszczDolny ZaspaRozstaje ZaspaMłyniec
Śródmieście
Powierzchnia: 5,65 km2
Liczba ludności: 24536 osób
Gęstość zaludnienia: 4343 os/km2
Radni miejscy w dzielnicy
Śródmieście, Chełm, Ujeścisko-Łostowice, Orunia Górna - Gdańsk Południe
Dzielnicowe telefony alarmowe

Gdańskie Centrum Kontaktu
przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.: 58 52 44 500
email: kontakt@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu (Dyżurny Inżynier Miasta) przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom. W przypadku gdy sprawa dotyczy terenu nie znajdującego się w zakresie działań Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jego jednostek, GCK informuje osobę zgłaszającą, do jakiej instytucji zwrócić się w konkretnej sytuacji.

Straż Miejska
Referat Dzielnicowy II
tel. 58 301 30 11 wew. 150
ul. Elbląska 54/60
Kierownik Referatu – Grzegorz Pawlak
Referat czynny w godzinach 07:00 - 15:00
strazmiejska.gda.pl
Komisariat Policji II w Gdańsku
tel. 58 328 44 22
ul. Długa Grobla 4
Komendant komisariatu – nadkom. Grzegorz Piechowski

www.gdansk.policja.gov.pl
Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. Rad Dzielnic

Aleksandra Stefańska 
Biuro Prezydenta, Referat Partycypacji Społecznej i Rad Dzielnic
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
III piętro, pokój nr 337c
tel.: (+48 58) 323 65 46

Gdańskie Centrum Kontaktu
tel.: 58 52 44 500
e-mail.: kontakt@gdansk.gda.pl

Rada dzielnicy Śródmieście
Skład Rady Dzielnicy
 • Przewodniczący Zarządu Dzielnicy
  Kieturakis Maximilian

 • Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy
  Marta Mężyk

 • Członek Zarządu
  Bildziuk Marcin, Lewandowska-Goch Monika

 • Przewodnicząca Rady Dzielnicy
  Woroniecka Elżbieta

 • Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy
  Parzyszek Dominik

 • Dobrowolska Sylwia
 • Grzymała Natalia
 • Ikonnikow Dominika
 • Jacykowski Zbigniew
 • Kamrowska Magdalena
 • Kobus Agnieszka
 • Kownacka Jadwiga
 • Lipska Jolanta
 • Mionskowska Agnieszka
 • Pochroń-Frankowski Leszek
 • Rudnicki Wojciech
 • Stawska Anna
 • Turk Helena
 • Wojciechowska Jadwiga
 • Zienkiewicz Paweł
Kontakt

Siedziba 
ul. Ogarna 29/30, 80-826 Gdańsk

Telefon
+48 513 551 523

E-mail: 
srodmiescie@radadzielnicy.gdansk.pl

Portal 
gdansk.pl/srodmiescie

Facebook
Rada Dzielnicy Śródmieście

Dyżury
środa 17:00-18:00

Dokmenty i komunikaty

Śródmieście. Skwer Świętopełka będzie jeszcze piękniejszy i z placem zabaw

Śródmieście. Skwer Świętopełka będzie jeszcze piękniejszy i z placem zabaw
Trawnik z rolki, automatyczny system nawodnień, nasadzenia roślin cebulowych i pobudzający kreatywność plac zabaw dla dzieci - z początkiem października 2017 r. ruszył kolejny etap prac na skwerze przy ulicy Szerokiej w Gdańsku.

Skwer Świętopełka z pomnikiem swego patrona

- Przyjazne przestrzenie publiczne w Gdańsku to jeden z naszych celów i cieszę się, że już teraz skwer przy Szerokiej jest takim miejscem, ważnym dla okolicznych mieszkańców i naszych gości - mówi Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta ds. polityki gospodarczej.

- Kolejny etap prac ma uczynić go miejscem jeszcze bardziej przyjaznym, szczególnie dla rodzin i dla dzieci. Cieszy mnie, że nadchodzące zmiany to efekt współpracy pomiędzy mieszkańcami, radnymi miejskimi i dzielnicowymi oraz stowarzyszeniem Inicjatywa Miasto i Fundacja Gdańska, które przeprowadziły proces konsultacji społecznych na temat zagospodarowania skweru Świętopełka, a obecnie koordynują prace - dodaje Aleksandra Dulkiewicz.

Ewelina Latoszewska z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni

Kolejny etap prac na skwerze to renowacja trawników z darni oraz założenie instalacji systemu automatycznego nawadniania. Nasadzone zostaną również rośliny cebulowe, by wiosną skwer rozkwitł feerią barw. Zadania te realizować będzie Gdański Zakład Dróg i Zieleni.

- Trawnik założony na skwerze, będzie typowym trawnikiem rekreacyjnym. Dzięki instalacji nawodnienia, trawnik będzie łatwy w utrzymaniu i bardziej odporny na zniszczenia. Mieszkańcy będą mogli spokojnie przyjść tutaj na piknik z kocami i leżakami. Będzie to pierwszy tego typu trawnik w Śródmieściu - mówi Michał Szymański zastępca dyrektora Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

W spotkaniu z dziennikarzami inaugurującym drugą część remontu skweru udział wzięli także przedstawiciele Rady Dzielnicy Śródmieście - nz. Maciej Multaniak z tejże rady

- Posadziliśmy cebulki tulipanów, krokusów i ozdobnego czosnku. Rośliny zostały tak dobrane, by kwitły od wczesnej wiosny do końca czerwca – dodaje Ewelina Latoszewska z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Na Skwerze pojawi się również plac zabaw przygotowany przez Inicjatywę Miasto.

- Jego powstanie było jednym z głównych postulatów zgłaszanych podczas konsultacji dotyczących przekształceń parku - mówi Mateusz Sylwestrzak wiceprezes Stowarzyszenia Inicjatywa Miasto. - Wiosną tego roku odbyło się spotkanie z mieszkańcami Śródmieścia, zarówno rodzicami jak i dziećmi, dotyczące koncepcji placu i urządzeń zabawowych. Propozycja została entuzjastycznie przyjęta, mieszkańcy wnieśli drobne uwagi, dzięki którym finalny projekt bardziej odpowiada im potrzebom - dodaje.

Głównym założeniem dla placu jest harmonijne wkomponowanie go w teren parku i jednocześnie zapewnienie dzieciom w różnym wieku możliwie szerokiej gamy aktywności i kreatywności zabaw. Stąd pomysł na stworzenie unikatowych, niestandardowych urządzeń wpasowanych w zieloną przestrzeń. Największą "zabawką" będzie wielofunkcyjna platforma z pochylniami ustawionymi pod różnym kątem, po których można będzie się wspinać, wchodzić, przebiegać lub zjeżdżać w dół, a także przechodzić wydrążonym wewnątrz tunelem. Wśród innych atrakcji będzie zestaw dziewięciu wysokich tyczek, między którymi dzieci będą mogły przeskakiwać na zamocowanych na nich schodkach, duża trampolina i huśtawka.

Większość elementów placu wykonana będzie z drewna wybarwionego w kolorze stojących w parku ławek, tak by naturalnie harmonizowały z otoczeniem. Przestrzeń placu nie będzie wygrodzona, aby płynnie łączyć się z terenem zieleńca - jedynie od stron północnej i wschodniej otoczy go niski żywopłot.

Całość zostanie uzupełniona elementami małej architektury - ławami i siedziskami.


Zanim zobaczymy na skwerze Świętopełka kwiaty cebulkowe i trawnik rekreacyjny, ogrodników czeka dużo pracy

Traktory powróciły na skwer w Śródmieściu Gdańska

Łączny koszt prowadzonych prac to około 110 tys. zł. W projekt zaangażowani są Fundacja Gdańska, Saur Neptun Gdańsk, Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, Menadżer Śródmieścia, Międzynarodowe Targi Gdańskie, Sita Północ S.A oraz Stowarzyszenie Inicjatywa Miasto.

Przypomnijmy: w grudniu 2016 roku zakończył się pierwszy etap remontu skweru w kwartale ulic Szeroka - Grobla II - Świętojańska – Szklary.Olimpia SchneiderUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowyolimpia.schneider@gdansk.gda.pl
Olimpia Schneider - najnowsze