PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Informacje o dzielnicy Śródmieście
Aniołki Osowa Matarnia Kokoszki Oliwa Żabianka... PrzymorzeMałe Ujeścisko-Łostowice Orunia Górna-Gdańsk Południe VII Dwór PrzymorzeWielkie Brętowo Jasień Orunia- Św. Wojciech-Lipce Olszynka Śródmieście Rudniki Stogi Wyspa Sobieszewska Krakowiec-Górki Zachodnie WrzeszczGórny PieckiMigowo Chełm Siedlce Młyniska Przeróbka Suchanino Letnica NowyPort Brzeźno WrzeszczDolny ZaspaRozstaje ZaspaMłyniec
Śródmieście
Powierzchnia: 5,65 km2
Liczba ludności: 24536 osób
Gęstość zaludnienia: 4343 os/km2
Radni miejscy w dzielnicy
Śródmieście, Chełm, Ujeścisko-Łostowice, Orunia Górna - Gdańsk Południe
Dzielnicowe telefony alarmowe

Gdańskie Centrum Kontaktu
przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.: 58 52 44 500
email: kontakt@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu (Dyżurny Inżynier Miasta) przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom. W przypadku gdy sprawa dotyczy terenu nie znajdującego się w zakresie działań Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jego jednostek, GCK informuje osobę zgłaszającą, do jakiej instytucji zwrócić się w konkretnej sytuacji.

Straż Miejska
Referat Dzielnicowy II
tel. 58 301 30 11 wew. 150
ul. Elbląska 54/60
Kierownik Referatu – Grzegorz Pawlak
Referat czynny w godzinach 07:00 - 15:00
strazmiejska.gda.pl
Komisariat Policji II w Gdańsku
tel. 58 328 44 22
ul. Długa Grobla 4
Komendant komisariatu – nadkom. Grzegorz Piechowski

www.gdansk.policja.gov.pl
Rada dzielnicy Śródmieście
Skład Rady Dzielnicy
  • Przewodniczący Zarządu Dzielnicy
    Kieturakis Maximilian

  • Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy
    Bildziuk Marcin

  • Członek Zarządu
    Lewandowska-Goch Monika

  • Przewodnicząca Rady Dzielnicy
    Woroniecka Elżbieta

  • Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy
    Kamrowska Magdalena

  • Dobrowolska Sylwia
  • Grzymała Natalia
  • Ikonnikow Dominika
  • Jacykowski Zbigniew
  • Kobus Agnieszka
  • Kownacka Jadwiga
  • Lipska Jolanta
  • Michel-Parzyszek Anna
  • Mionskowska Agnieszka
  • Parzyszek Dominik
  • Pochroń-Frankowski Leszek
  • Rudnicki Wojciech
  • Stawska Anna
  • Turk Helena
  • Wojciechowska Jadwiga
  • Zienkiewicz Paweł
Kontakt

Siedziba 
ul. Ogarna 29/30, 80-826 Gdańsk

Telefon
+48 571 324 216

E-mail: 
srodmiescie@radadzielnicy.gdansk.pl

Portal 
gdansk.pl/srodmiescie

Facebook
Rada Dzielnicy Śródmieście

Dyżury
środa 17:00-18:00

Remont i duże zmiany w Ratuszu Głównego Miasta i w Dworze Artusa

Remont i duże zmiany w Ratuszu Głównego Miasta i w Dworze Artusa
Efekty prac remontowych w dwóch najbardziej reprezentacyjnych oddziałach Muzeum Historycznego Miasta Gdańska będzie można zobaczyć zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzach zabytków. Co zmieni się w Ratuszu Głównego Miasta i w Dworze Artusa do końca 2017 r.?
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Komora Palowa w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska podczas remontu, powstanie tu sala wystaw czasowych MHMG

Zupełnie inna Palowa i odnowione przedproża

Na początek, jeszcze w lutym, ruszy remont w Ratuszu Głównego Miasta - zakres planowanych prac jest tu dużo większy, niż w Dworze Artusa na początek

Dzięki modernizacji ratusz wzbogaci się o nowoczesną salę wystaw czasowych, która powstanie w tzw. Komorze Palowej (do 2014 r. mieściła się tu kawiarnia Palowa). Jedną z atrakcji nowej przestrzeni będą odkryte w niej w zeszłym roku pozostałości fresku ukrzyżowanego Chrystusa z początku XV wieku. Obecnie malowidło przechodzi konserwację.

Tynki, które pokrywały komorę w jej “kawiarnianych” czasach zostały prawie w całości skute i zostaną przywrócone tylko częściowo.

- Jak w każdym naszym oddziale, podczas remontu staramy się przywracać substancję zabytkową. Tutaj w dobrym stanie zachowała się oryginalna średniowieczna cegła, również na stropach komory - podkreśla Andrzej Gierszewski, rzecznik prasowy MHMG.

Do “Galerii Palowej” przeprowadzi się ratuszowa kasa, powstanie tu również sklep muzealny oraz toalety dla osób niepełnosprawnych.

KLIKNIJ W ZDJĘCIE ABY POWIĘKSZYĆ

W dotychczasowym pomieszczeniu kasowym zaś powstanie kawiarenka ze stolikami ustawionymi na zadaszonym dziedzińcu. Na rogu południowo - wschodnim zabytkowego budynku (skrzyżowanie ul. Długiej i Kramarskiej) ponownie zawiśnie tradycyjna latarnia smolna. Będzie to rekonstrukcja latarni, która zdobiła ten punkt ratuszowej fasady jeszcze przed wojną, ale nie będzie już pełniła oświetleniowej funkcji (jak nazwa wskazuje - paliwem do niej była smoła).

Lampa smolna na rogu fasady Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku, na zdjęciu oryginał, niedługo zobaczymy jej rekonstrukcję

Latarnia smolna zawiśnie ok. metr poniżej kamery na Ratuszu Głównego Miasta Gdańska

Na tyłach ratusza, od strony ul. Piwnej, planowana jest budowa windy.

- Czynimy starania, aby obiekt ten udostępnić w pełni osobom niepełnosprawnym - zaznacza Waldemar Ossowski, dyrektor MHMG. - Zmodernizowaliśmy już stare wejście przy dziedzińcu od strony ulicy Piwnej, obok niego powstać ma winda. Dzięki niej osoby niepełnosprawne będą mogły poruszać się bez przeszkód po wszystkich piętrach zabytku.

Muzeum zamierza pozyskać środki na budowę windy albo z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, albo z Ministerstwa Kultury.

Otwarcie “Galerii Palowa” pozwoli na zakończenie prac związanych z uporządkowaniem i stworzeniem nowej wystawy stałej we wnętrzach ratusza (otwarcie planowane jest na 2018 r.).

W ramach projektu swój blask odzyskają także przedproża ratusza - prace obejmą nie tylko uzupełnienie widocznych gołym okiem braków, ale także wymianę konstrukcji pod spodem.

Przedproże Ratusza Głównego miasta przejdzie modernizację, również w warstwie konstrukcyjnej

Dwór Artusa z nową recepcją i zdrojem

Taki sam zakres prac będzie przeprowadzony przy przedprożach Dworu Artusa. W Sieni Starego Dworu Ławy, przez którą prowadzi obecnie wejście do Wielkiej Hali Dworu Artusa, na nowy sposób zaaranżowany zostanie punkt recepcyjny (ma być bardziej funkcjonalny). Zaplanowano jeszcze całkowitą wymianę systemów klimatyzacji i ogrzewania. Remont czeka także dziedziniec dworu od strony ul. Chlebnickiej. We współpracy z Gdańską Infrastrukturą Wodociągowo-Kanalizacyjną odtworzony zostanie wodny zdrój, który znajdował się niegdyś w tym miejscu i służył dawnym gdańszczanom do gaszenia pragnienia.

Zdrój wodny na tyłach Dworu Artusa na ilustracji G.F. Gregoroviusa z 1844 r., nowy będzie bardzo zbliżony do oryginału

Prace w dworze i wokół rozpoczną się w drugiej połowie 2017 r. Zakończenie modernizacji obu zabytków zaplanowano na połowę listopada br.

- Pomimo intensywnych prac, przez cały czas trwania remontu bez przeszkód będzie można zwiedzać ratusz - zapewnia Waldemar Ossowski. - Natomiast Dwór Artusa w drugiej części sezonu turystycznego trzeba będzie czasowo zamknąć. Realizacja projektu przyniesie trochę niedogodności dla zwiedzających w tym roku, ale ostatecznie pozwoli przywrócić dawny blask tym niezwykle cennym budowlom.

Przedproże Dworu Artusa od strony ul. Kramarskiej - po remoncie całe odzyska dawny blask

Remont realizowany jest w ramach projektu „Przywracanie blasku Drodze Królewskiej w Gdańsku - rewitalizacja Ratusza Głównego Miasta i Dworu Artusa” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Wartość projektu wynosi ponad 6 mln 409 tys. zł. Wkład własny udało się pozyskać dzięki staraniom prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Czytaj także: Twierdza Wisłoujście z odremontowaną poterną i tajemniczymi odkryciami