PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Informacje o dzielnicy Śródmieście
Aniołki Osowa Matarnia Kokoszki Oliwa Żabianka... PrzymorzeMałe Ujeścisko-Łostowice Orunia Górna-Gdańsk Południe VII Dwór PrzymorzeWielkie Brętowo Jasień Orunia- Św. Wojciech-Lipce Olszynka Śródmieście Rudniki Stogi Wyspa Sobieszewska Krakowiec-Górki Zachodnie WrzeszczGórny PieckiMigowo Chełm Siedlce Młyniska Przeróbka Suchanino Letnica NowyPort Brzeźno WrzeszczDolny ZaspaRozstaje ZaspaMłyniec
Śródmieście
Powierzchnia: 5,65 km2
Liczba ludności: 24536 osób
Gęstość zaludnienia: 4343 os/km2
Radni miejscy w dzielnicy
Śródmieście, Chełm, Ujeścisko-Łostowice, Orunia Górna - Gdańsk Południe
Dzielnicowe telefony alarmowe

Gdańskie Centrum Kontaktu
przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.: 58 52 44 500
email: kontakt@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu (Dyżurny Inżynier Miasta) przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom. W przypadku gdy sprawa dotyczy terenu nie znajdującego się w zakresie działań Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jego jednostek, GCK informuje osobę zgłaszającą, do jakiej instytucji zwrócić się w konkretnej sytuacji.

Straż Miejska
Referat Dzielnicowy II
tel. 58 301 30 11 wew. 150
ul. Elbląska 54/60
Kierownik Referatu – Grzegorz Pawlak
Referat czynny w godzinach 07:00 - 15:00
strazmiejska.gda.pl
Komisariat Policji II w Gdańsku
tel. 58 328 44 22
ul. Długa Grobla 4
Komendant komisariatu – nadkom. Grzegorz Piechowski

www.gdansk.policja.gov.pl
Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. Rad Dzielnic

Aleksandra Stefańska 
Biuro Prezydenta, Referat Partycypacji Społecznej i Rad Dzielnic
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
III piętro, pokój nr 337c
tel.: (+48 58) 323 65 46

Gdańskie Centrum Kontaktu
tel.: 58 52 44 500
e-mail.: kontakt@gdansk.gda.pl

Rada dzielnicy Śródmieście
Skład Rady Dzielnicy
 • Przewodniczący Zarządu Dzielnicy
  Kieturakis Maximilian

 • Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy
  Marta Mężyk

 • Członek Zarządu
  Bildziuk Marcin, Lewandowska-Goch Monika

 • Przewodnicząca Rady Dzielnicy
  Woroniecka Elżbieta

 • Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy
  Parzyszek Dominik

 • Dobrowolska Sylwia
 • Grzymała Natalia
 • Ikonnikow Dominika
 • Jacykowski Zbigniew
 • Kamrowska Magdalena
 • Kobus Agnieszka
 • Kownacka Jadwiga
 • Lipska Jolanta
 • Mionskowska Agnieszka
 • Pochroń-Frankowski Leszek
 • Rudnicki Wojciech
 • Stawska Anna
 • Turk Helena
 • Wojciechowska Jadwiga
 • Zienkiewicz Paweł
Kontakt

Siedziba 
ul. Ogarna 29/30, 80-826 Gdańsk

Telefon
+48 513 551 523

E-mail: 
srodmiescie@radadzielnicy.gdansk.pl

Portal 
gdansk.pl/srodmiescie

Facebook
Rada Dzielnicy Śródmieście

Dyżury
środa 17:00-18:00

Dokmenty i komunikaty

Podświetlić stoczniowy dźwig - ale jak? Ogłoszono konkurs na iluminację

Podświetlić stoczniowy dźwig - ale jak? Ogłoszono konkurs na iluminację
Jeden z charakterystycznych gdańskich żurawi zyska jeszcze w tym roku audiowizualną iluminację. Jak będzie wyglądała? To zależy od pomysłów i rozstrzygnięcia konkursu, który właśnie ogłoszono. Propozycje można zgłaszać do 13 kwietnia.

Właśnie ogłoszono konkurs na iluminację gdańskiego dźwigu stoczniowego

Tereny postoczniowe z charakterystycznymi sylwetkami dźwigów to krajobraz kojarzący się z Gdańskiem. To symbol naszego miasta, nierozerwalnie związany z wolnością, historią, tradycją, trudną drogą do niezależności.

- Dźwigi stoczniowe są dla Gdańska tym, czym wieża Eiffla dla Paryża. Wielu mieszkańców i turystów utożsamia się z tym symbolem - uważa Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska.

- Symbolika ta jest ważna dla budowania identyfikacji społecznej i patriotycznej. Gdańsk jest identyfikowany ze stoczniami, a dźwig jest symbolem stoczni, witalności i gospodarki morskiej. Dlatego chcielibyśmy, by kolejnym tropem do zbudowania identyfikacji związanej ze 100-leciem Niepodległości Polski była specjalna iluminacja dźwigu stoczniowego - tłumaczy Paweł Adamowicz, Prezydent Gdańska.

Iluminacja ma wzmocnić atrakcyjność terenów Młodego Miasta i równocześnie wspierać dziedzictwo kulturowe tego miejsca. Ma wpisywać się w jego charakter, łącząc w sobie historię oraz kierunki, w których się rozwija - uwzględniając spójność wizualną z charakterem otoczenia.

Takie rozwiązania pojawiły się już w przestrzeniach miejskich, m.in. w Szczecinie i miastach holenderskich.

- W naszym interesie leży podkreślanie dziedzictwa tych terenów. Ta inicjatywa jest o tyle cenna, że ratuje to, co w Gdańsku wpisało się w krajobraz. Możemy zapewnić ze strony inwestorów, że również podobne inicjatywy z dużą chęcią przyjmiemy. Chodzi o to, by z Młodego Miasta stworzyć przestrzeń, która dla mieszkańców będzie otwarta, i będzie "żyła" - zaznacza Krzysztof Król, przedstawiciel inwestorów Młodego Miasta.

Stoczniowe żurawie, jeden z symboli naszego miasta, znajdują się na terenie Młodego Miasta

- To pierwszy tego rodzaju projekt, ale chcemy by podziałał trochę jak kula śniegowa i zainspirował innych inwestorów oraz instytucje do realizowania podobnych projektów – nie ukrywa Jacek Bendykowski, Prezes Fundacji Gdańskiej.

Szczegółowy projekt wizualno-techniczny zostanie wybrany w otwartym konkursie, który zakłada opracowanie koncepcji wizualnej całorocznej iluminacji stoczniowego dźwigu znajdującego się przy ul. Narzędziowców.

- Będziemy się starać, by projekt powstał w drugiej połowie tego roku, ale to wstępna deklaracja. Wszystko zależy od trudności konstrukcyjnej wybranego projektu. Na pewno chcielibyśmy by było to w tym roku na 11 listopada – zaznacza Jacek Bendykowski.

O konkursie

Konkurs na iluminację dźwigu jest dwuetapowy. Pierwszy, otwarty etap rozpoczął się 16 marca i potrwa do 13 kwietnia. Jego celem jest wyłonienie maksymalnie 5 osób, bądź podmiotów, które dostaną się do drugiej rundy. W pierwszym etapie nie wymaga się szczegółowego projektu konstrukcyjnego, wystarczy tylko koncepcja wizualna całorocznej iluminacji dźwigu stoczniowego z opisem konstrukcji, propozycją wykonania. Drugi etap ma charakter zamknięty, tzn. będzie realizowany tylko wśród wyłonionych w pierwszym etapie osób/podmiotów. Celem drugiego etapu jest opracowanie szczegółowej koncepcji wizualnej. Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę w wysokości 5 tys. zł.

Harmonogram 

I etap

 • Nadsyłanie pytań do organizatora – 16.03.2018 – 26.03.2018, do godz. 15:00.

 • Ostateczny termin odpowiedzi na pytania – 28.03.2018.

 • Ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń – 13.04.2018, do godz. 15:00.

 • Ogłoszenie wyników pierwszego etapu konkursu – 16.04.2018.

II etap

 • Spotkanie informacyjne dla wyłonionych osób/podmiotów – 19.04.2018.

 • Termin ustalenia ostatecznych szczegółowych wytycznych do II etapu konkursu – 23.04.2018.

 • Ostateczny termin złożenia prac w drugim etapie – 08.05.2018, do godz. 15:00.

 • Ogłoszenie wyników konkursu – 11.05.2018.

Konkurs na iluminację stoczniowego dźwigu ogłoszono podczas piątkowej konferencji prasowej

O dźwigu

Dźwig, a dokładniej żuraw wieżowy z obrotowym słupem, służył do przenoszenia materiałów stalowych i drewnianych. Obsługiwał składy magazynowe. Konstrukcja jest już dość sędziwa, bo powstała w 1942 r. Jego wysokość to około 19 metrów. Obecnie właścicielem dźwigu jest Shipyard City Gdańsk Sp. z o.o

Dlaczego ten dźwig?

- Wybrano dźwig znajdujący się przy ul. Narzędziowców, ponieważ jest on w naszym zasięgu logistycznym i finansowym. Zlokalizowany jest w centrum przestrzeni Młodego Miasta, która zaczyna żyć, rozwija się rozrywkowo i kulturalne. Ponadto jest on doskonale widoczny dla przechodniów i kierowców. W niedalekim sąsiedztwie, na terenach postoczniowych planowane jest powstanie Nowego Muzeum Sztuki, NOMUS, jako oddziału Muzeum Narodowego w Gdańsku - tłumaczy Jacek Bendykowski.

Szacowany koszt wykonania iluminacji do 120 tys. zł brutto. Jednak dokładne wyliczenia będą zależały od zwycięskiego projektu.

Fundacja Gdańska od 2014 roku angażuje się w projekty związane z dźwigami. W ramach akcji „Ratowanie dźwigów stoczniowych” do tej pory udało się zebrać blisko 25 tys. zł od osób indywidualnych i firm. Najwyższą wpłatę w łącznej wysokości ok. 20 tys. zł przekazała firma Etos, właściciel marki Diverse. Zebrana do tej pory kwota zostanie przeznaczona na nagrodę w konkursie oraz wykonanie projektu wykonawczego. Pozostałe środki spożytkowane zostaną na realizację iluminacji.

Poza otrzymanymi darowiznami, są jeszcze dwie drogi sfinansowania projektu: został on zgłoszony do konkursu Lechstarter, o grant w wysokości 100 tys. zł. Jeśli jednak gdański pomysł nie zostanie "laureatem" tego konkursu, wówczas Fundacja Gdańska pokryje koszty ze swoich środków oraz pozyskanych od sponsorów.

Szczegółowe informacje odnośnie konkursu oraz regulamin na fundacjagdanska.ploprac. KGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl