Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Planuj kulturalny weekend: koncerty, wystawy, spektakle

Przed nami ostatni już weekend karnawału. Z tej okazji przedstawiamy propozycje muzyczne, teatralne i artystyczne. Nie zabraknie atrakcji dla dzieci i wydarzeń specjalnych z okazji… Światowego Dnia Kota.

A
A

Jose Maria Florencio zabierze publiczność Filharmonii Bałtyckiej do świata latynoskich rytmów
Jose Maria Florencio zabierze publiczność Filharmonii Bałtyckiej do świata latynoskich rytmów
Pawel Jaremczuk

Dla tych, którzy tęsknie wyczekują pierwszych promieni wiosennego słońca Filharmonia Bałtycka na Ołowiance przygotowała rozgrzewającą muzyczną propozycję. W piątek, 17 lutego, odbędzie się koncert symfoniczny „W latynoskich rytmach”, podczas którego usłyszymy żywe, porywające, niekiedy egzotycznie brzmiące kompozycje twórców z Brazylii, Argentyny i Hiszpanii.

Wystąpi Anna Mikołajczyk-Niewiedział (sopran) i Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą urodzonego w Brazylii José Marii Florêncio. W programie wieczoru znajdą się utwory takich twórców, jak César Guerra-Peixe, Hector Villa-Lobos i Alberto Ginastera.

Koncert odbędzie się w Sali Koncertowej PFB (Gdańsk, ul. Ołowianka 1), o godz. 19. Bilety: 10-45 zł.

Światowy Dzień Kota można spędzić np. w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku
Światowy Dzień Kota można spędzić np. w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku
mat. prasowe

Z okazji Światowego Dnia Kota, obchodzonego 17 lutego, Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku (ul. Cystersów 19) zaprasza na wystawę „O kocie, co chodzi własnymi drogami i o psie, który własnych dróg nie szuka”.

Wystawa pokazuje relacje człowieka, kota i psa oraz zmiany zachodzące na przestrzeni wieków w postrzeganiu i traktowaniu zwierząt w różnych kulturach, w szerokim kontekście historycznym, obyczajowym i wierzeniowym. Prezentuje także wizerunki kotów i psów w sztuce, literaturze i folklorze. Najmłodsi odbiorcy poznają bohaterów słynnych seriali, należących już do klasyki filmów animowanych - psa Reksia i kota Filemona.

Wystawa ma charakter interaktywny. W czasie jej trwania odbędzie się cykl spotkań (w tym z udziałem zwierząt), warsztaty i lekcje muzealne powiązane tematycznie z prezentowaną ekspozycją, przeznaczone dla wszystkich grup wiekowych.

Wernisaż wystawy „O kocie, co chodzi własnymi drogami i o psie, który własnych dróg nie szuka” odbędzie się w piątek, 17 lutego, o godz. 17. Wystawa potrwa do 7 maja 2017 r. Kto nie zdąży wybrać się w piątek, będzie mógł jeszcze nadrobić w sobotę lub w niedzielę, w godz. 10-17.

Jacek Majok i Magdalena Żulińska w spektaklu Boże mój
Jacek Majok i Magdalena Żulińska w spektaklu Boże mój
mat. prasowe

Również w piątek, 17 lutego, o godz. 19, w Sali Prób Teatru Miniatura (Gdańsk, al. Grunwaldzka 16) będzie można zobaczyć spektakl „Boże mój!”, na podstawie sztuki „Oj Elochim!” izraelskiej dramatopisarki Anat Gov.

Spektakl w reżyserii Marka Branda to pełna zwrotów akcji i ciekawych dialogów tragikomedia o potrzebie miłości i poświęcaniu się dla dobra innych, której akcja toczy się w gabinecie psychologicznym prowadzonym przez samotnie wychowującą autystycznego syna Ellę. Pacjent, który się u niej zjawia przedstawia się jako... Bóg. Pogrążony w depresji, nie chce już czuwać nad światem. Czy psycholożka-ateistka jest w stanie odwieść go od decyzji zniszczenia świata?

„Boże mój!” zrealizowano w ramach IV edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej „Zbliżenia”. Spektakl przeznaczony jest dla widzów dorosłych. Bilety: normalny: 25 zł, ulgowy 22 zł.

VII Bal Gdański: „Sawars Tango Orquesta. Jak za dawnych lat” to propozycja Filharmonii Bałtyckiej (ul. Ołowianka 1) na sobotę, 18 lutego. Zabrzmią m.in. utwory Astora Piazzolli i Jerzego Petersburskiego.

SawarS Tango Orquesta to zespół tangowy, założony w 2015 roku, jedyny w Polsce i jeden z niewielu zespołów tego typu na świecie. Nawiązujący stylem gry oraz składem do dawniej istniejących w Argentynie „Orquesta Tipica”. W jego skład wchodzą: Anna Wandtke (skrzypce), Magda Navarette (wokal), Hadrian Tabęcki (fortepian), Grzegorz Bożewicz (bandoneon), Sebastian Wypych (kontrabas), Piotr Malicki (gitara) oraz gość specjalny: Jan Janga Tomaszewski. Ponadto SawarS Tango Orquesta, poza muzykami, tworzą najwybitniejsi polscy tancerze tanga: Anna Iberszer i Jakub Korczewski.

Po zakończeniu koncertu, Salon Gdański zamieni się w salę balową. Do tańca w rytmie jazzu i swingu dla zgromadzonych na Ołowiance gości zagra Standard Acoustic Promotion. Nie zabraknie też przygotowanego specjalnie na tę okazje menu kolacyjnego.

Początek koncertu o godz. 19. Bilety: 45-95 zł, menu kolacyjne: 85 zł.

Marek Dyjak po latach nadal w świetnej formie. Charyzmatycznego wokalistę usłyszymy w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim
Marek Dyjak po latach nadal w świetnej formie. Charyzmatycznego wokalistę usłyszymy w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim
mat. prasowe

Gdański Teatr Szekspirowski (ul. Bogusławskiego 1) w sobotę zaprasza na koncert Marka Dyjaka, który sam mówi o sobie „barowy grajek”. 

„Miejsca, przedmioty, kształty, drzwi”, pierwszy singiel z najnowszej płyty Dyjaka zatytułowanej „Pierwszy Śnieg”, to zapowiedź powrotu artysty do jego korzeni - pięknej poezji, ważnych tekstów i muzyki w jedynie słusznej dla niego, molowej tonacji. Na płycie pojawiają się teksty Mirosława Czyżykiewicza, Jana Kondraka, Jacka Musiatowicza czy Roberta Kasprzyckiego, które mogą znaleźć bezpośrednie odniesienie do ostatnich wydarzeń z życia Dyjaka.

- Wróciłem do moich ukochanych poetów i wierszy. Znów wybrałem pieśni, w które wierzę. Jestem trochę starszy, już po 40-stce i dzisiaj te teksty nie straciły nic na moim ich rozumieniu. Śpiewanie swoich postanowiłem odłożyć na później, może na koniec... - zapowiada Marek Dyjak.

Towarzyszyć mu będą: Marek Tarnowski (akordeon), Jerzy Małek (trąbka), Michał Jaros (kontrabas), Grzegorz Jabłoński (piano) i Mateusz Modrzejewski (perkusja).

Koncert rozpocznie się o godz. 20. Bilety: 50-80 zł.

Wannes Goetschalck - artysta zmaga się z przestrzenią i własnoręcznie wykonanymi obiektami
Wannes Goetschalck - artysta zmaga się z przestrzenią i własnoręcznie wykonanymi obiektami
mat. prasowe

W Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2 w Nowym Porcie (ul. Strajku Dokerów 5) trwa nietypowa wystawa „Uwięziony”. To ciekawy eksperyment Wannesa Goetschalckxa - belgijskiego artysty, twórcy performatywnych instalacji, w których ważną rolę odgrywają możliwości i ograniczenia jego własnego ciała.

Artysta 28 stycznia został zamknięty na miesiąc w sali wystawienniczej gdańskiej galerii, by pracować nad nowym dziełem. Zwiedzający mogą obserwować artystę z wyznaczonego miejsca. Goetschalckx nie opuści pomieszczenia aż do 24 lutego, kiedy nastąpi finisaż wystawy. Publiczność może komunikować się z nim za pomocą kartek pocztowych. Artysta stopniowo będzie zmniejszać dostępną mu przestrzeń, zabudowując się białymi ścianami, jednocześnie zamykając się coraz ciaśniej w śnieżnobiałej przestrzeni galeryjnego white boxu.

Godziny otwarcia na najbliższy weekend: piątek 17-20, sobota i niedziela 12-18. Wstęp wolny.

Takie urocze lalki zabiorą najmłodszych widzów do magicznego świata inspirowanego historią o Jasiu i Małgosi
Takie urocze lalki zabiorą najmłodszych widzów do magicznego świata inspirowanego historią o Jasiu i Małgosi
Teatr Miniatura

Najmłodszych mieszkańców Trójmiasta zapraszamy w ten weekend na spektakl „Jasiek i Małgośka, czyli uważaj, robaczku!” - adaptację bajki o Jasiu i Małgosi braci Grimm w Teatrze Miniatura. To żartobliwa i momentami zaskakująca opowieść, która ma uczyć samodzielności, a jednocześnie ostrożności - z lalkami w rolach głównych.

Lalkowy spektakl to kolejny projekt w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich Teatru Miniatura, której ideą jest realizacja autorskich pomysłów zespołu artystycznego Teatru. Do tej pory powstały dwa spektakle dla dorosłych - „Karakonia. Pieśni według Schulza” z inicjatywy Edyty Janusz-Ehrlich i „U stóp drabiny” z inicjatywy Jacka Majoka oraz cykl filmów animowanych dla dzieci „Rodzina Papetów”, pomysł Wojciecha Stachury. Pomysłodawcami „Jaśka i Małgośki…” są aktorzy Magdalena Żulińska i Piotr Kłudka.

Spektakl odbędzie się w niedzielę, 19 lutego, na Scenie Kameralnej Teatru Miniatura (Gdańsk, aleja Grunwaldzka 16), o godz. 12. Spektakl przeznaczony jest dla dzieci od 4 lat. Bilety: 20 zł normalny, 18 zł ulgowy.Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
***