Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Piękny i wielki świerk już stoi na Targu Węglowym. Teraz czeka na ozdoby

Kilkunastometrowy srebrzysty świerk kłujący podarował mieszkańcom Gdańska w prezencie pan Jan Kukuła z zaprzyjaźnionej gminy Pszczółki. Drzewo ozdobione zostanie m.in. pracami uczniów gdańskich szkół i przedszkoli w ramach konkursu plastycznego pt. „Najładniejsza ozdoba na Choinkę Młodych Gdańszczan”.

A
A

Świerk został ustawiony na Targu Węglowym
Świerk został ustawiony na Targu Węglowym
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Drzewo ma kilkanaście metrów wysokości
Drzewo ma kilkanaście metrów wysokości
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Świerk przyjechał do Gdańska w sobotę, 25 listopada, około godziny 10.00. Po dwóch godzinach drzewo stało na Targu Węglowym. Już niedługo - jeszcze przed rozpoczęciem Jarmarku Bożonarodzeniowego - zawisną na nim bombki i ozdoby choinkowe. Wśród nich będą wykonane przez gdańskie dzieci w ramach konkursu plastycznego pt. „Najładniejsza ozdoba na Choinkę Młodych Gdańszczan”. 


Poczuj magię świąt na Targu Węglowym. Jarmark Bożonarodzeniowy od 2 grudnia

Konkurs, którego organizatorem jest "Plama" Gdański Archipelag Kultury, tradycyjnie cieszył się dużym powodzeniem. W tym roku wpłynęło 380 ozdób z 21 szkół podstawowych, 18 przedszkoli i 2 innych placówek (Akademia Dobrej Edukacji, „Projektornia” Gdański Archipelag Kultury). 

Wśród ozdób dominują te wykonane z materiałów z recyklingu (butelek, kubeczków po jogurtach, nakrętek), są też bombki tradycyjne, ręcznie malowane przez dzieci oraz ozdoby z drewna, patyków i szyszek. Tematyka prac także różnorodna od świątecznej (bombki w kształcie Mikołajów, reniferów, aniołków), zimowej (bałwanki) po bajkową (postacie ze znanych filmów animowanych np. Minionki czy Angry Birds). Pojawiły się też akcenty gdańskie - ozdoby z wkomponowanym herbem, lwami gdańskimi lub bursztynem. 


ZOBACZ PRACE KONKURSOWE

fot. Plama GAK

fot. Plama GAK

fot. Plama GAK

fot. Plama GAK

Po wstępnej selekcji do drugiego etapu wybrano 45 prac. W trzecim etapie jury pozostawiło 15 ozdób. Spośród finałowych ozdób komisja konkursowa wybrała 10 prac.


Świerk, który od soboty, 25 listoapda, stoi na Targu Węglowym ozdobiony zostanie także 170 sznurami choinkowymi LED (barwa: biała-ciepła). Rozświetlone zostaną też drzewa wokół „Choinki Młodych Gdańszczan”. 

Choinka według Słownika Języka Polskiego

  1. małe drzewko iglaste: świerk, sosenka
  2. tradycyjne drzewko iglaste (świerk albo jodła) ozdobnie przybierane w czasie świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku***