Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Palmy w beczkach wróciły na Szafarnię - wygradzają przestrzeń dla pieszych

Wraz z wakacjami na ul. Szafarnia powróciły kolorowe beczki z palmami i kwiatami. W sumie 65 takich “ kwietników” skutecznie zawęża jezdnię na bardzo uczęszczanej w sezonie ulicy.

A
A
Beczki na Szafarni - wersja 2019 r.
Beczki na Szafarni - wersja 2019 r.
GZDiZ

 

Palmy z gatunku Szorstkowiec Fortunego pierwszy raz zagościły na Szafarni latem ubiegłego roku. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni także i w tym sezonie kontynuuje “botaniczną metodę” uspokojenia ruchu w rejonie Mariny Gdańsk.

- Beczki z palmami były odpowiedzią na problemy trapiące mieszkańców ul. Szafarnia, jak również odwiedzających tę część Głównego Miasta, czyli zabezpieczenia przed nieprawidłowym parkowaniem ciągów pieszych - przypomina Magdalena Kiljan rzeczniczka GZDiZ. - Ze względu na trwające także w tym roku liczne budowy w okolicy, nie wprowadzamy nowych, stałych rozwiązań, lecz kontynuujemy sprawdzone, tymczasowe z wykorzystaniem beczek. Zwężenie jezdni poprzez zastosowanie beczek pozwala na uspokojenie ruchu i utworzenie bezpiecznego ciągu pieszego.

W 35 biało-niebieskich beczkach rosną znane z ubiegłego roku palmy, które bardzo dobrze przetrwały sezon jesienno – zimowy w warunkach szklarni.

W pozostałych 30 beczkach powstały niebiesko - zielone kompozycje roślinne: ostnic cieniutkich, lobelii przylądkowych, surfinii oraz wilców.

Ewentualne trwałe zmiany w organizacji ruchu mogą nastąpić dopiero po zakończeniu prac na ul. Angielska Grobla. Na czas Jarmarku św. Dominika (27 lipca - 18 sierpnia) na całym odcinku ul. Szafarnia obowiązywać będzie ruch jednokierunkowy. 

 

Beczki na Szafarni - wersja 2018 r.
Beczki na Szafarni - wersja 2018 r.
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl
***