Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Otwarty IKM na Placu Kobzdeja: zobacz jak było w sobotę, przyjdź w niedzielę

W sobotę i niedzielę, 8-9 czerwca, na Placu Kobzdeja odbywa się letnia edycja programu Otwarty IKM. W jego ramach organizatorzy zapraszają na ciekawe warsztaty artystyczne i muzyczne, tworzenia toreb i kosmetyków, a także do mobilnego studia portretowego. Wstęp wolny.

A
A
Tradycyjne kaszubskie wzory to magia kolorów, którą podczas warsztatów z Angeliką Szulfer uczestnicy przenieśli na przedmioty użytkowe - worki i torby bawełniane
Tradycyjne kaszubskie wzory to magia kolorów, którą podczas warsztatów z Angeliką Szulfer uczestnicy przenieśli na przedmioty użytkowe - worki i torby bawełniane
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Pierwszy dzień letniej edycji programu Otwarty IKM - sobota, 8 czerwca - poświęcony był nauce beatboxu i tańca, a także portretom i ozdabianiu toreb w kaszubskie wzory.

Na początek na Placu Kobzdeja Jan „Elf” Czerwiński wraz z Anną Mikulą zaprosili na zajęcia pt. „Wydobyć dźwięk, uwolnić ruch. Warsztaty beatboxowo-taneczne”. Spotkanie, przeznaczone dla młodzieży i dorosłych, był okazją, by dwie dziedziny - formy rytmicznego tworzenia dźwięków za pomocą aparatu mowy oraz taniec współczesny, czerpiący z naturalnych możliwości ekspresji ciała - połączyć w jedno.

 

Warsztaty beatboxowo-taneczne Jana Elfa Czerwińskiego
Warsztaty beatboxowo-taneczne Jana Elfa Czerwińskiego
Fot. Bartosz Bańka

 

Uczestnicy nauczyli się m.in., jak odpowiednio zrobić rozgrzewkę oddechową i głosową, podstaw beatboxu i nagrywania dłuższych fragmentów muzycznych za pomocą tzw. loopstacji. Naukę uzupełniły kolektywne ćwiczenia i gry ruchowe z elementami tańca współczesnego.

Tuż po tym rozpoczęło się nie mniej ciekawe wydarzenie: „Tajemnica Kwadryzmu. Mobilne studio portretowe”. Mirosław Judkowiak - filmowiec, reżyser, scenarzysta, operator i twórca wideoklipów wraz z malarzem Mirosławem Śledziem portretowali zainteresowanych i rozmawiali z nimi o autorskim stylu malarskim - kwadryźmie.

 

Do dyspozycji były farby oraz szablony, ale każdy chętny podjąć się mógł także wyzwania malowania własnoręcznego (bez szablonu)
Do dyspozycji były farby oraz szablony, ale każdy chętny podjąć się mógł także wyzwania malowania własnoręcznego (bez szablonu)
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Niestety sesję potretową na świeżym powietrzu przerwał ulewny deszcz i spotkanie skończyło się przed czasem. Kolejny zaplanowany punkt programu, z powodu pogody odbył się w sieni Intytutu Kultury Miejskiej. Angelika Szulfer zabrała chętne osoby na Kaszuby, tworząc wraz z uczestnikami i uczestniczkami torby, worki, woreczki z motywami kaszubskimi.

Na Plac Kobzdeja Otwarty IKM powróci w niedzielę, 9 czerwca. Tego dnia niewielki park zmieni się w Zieloną Strefę Eko. W programie tworzenie ekologicznych kosmetyków i środków czystości, warsztaty artystyczne inspirowane motywami związanymi z naturą, wiosną, latem, morzem i projektowanie torebek z trawy morskiej.

 

 

Program Otwartego IKMu w niedzielę, 9 czerwca:


- godz. 10.00 - 12.00 Zero Waste - warsztaty tworzenia ekologicznych kosmetyków i środków czystości z Izabelą Ryską. Informacje i zapisy: izabela.ryska@gmail.com.

- godz. 12.30 - 14.30 Zero Waste - warsztaty tworzenia ekologicznych kosmetyków i środków czystości z Izabelą Ryską. Informacje i zapisy: izabela.ryska@gmail.com.

- godz. 15.00 - 17.00 Warsztaty artystyczne: malowanie toreb ekologicznych z Faustyną Szulfer. Informacje i zapisy: faustyna06@op.pl.

- godz. 17.30 - 19.00 Torba z trawy morskiej - nie kupuj, zrób! Prowadzenie: Magdalena Dębna, Dorota Dombrowska. Informacje i zapisy: hello.warsztaty@gmail.com.

 

 


Otwarty IKM to program, który pozwala organizatorom wydarzeń kulturalnych na realizowanie pomysłów ze wsparcie finansowym, merytorycznym i technicznym instytucji. trwa już 3,5 roku. W tym czasie 174 organizatorów wydarzeń znalazło w siedzibie IKM miejsce na realizację swoich pomysłów, w których wzięło udział ok. 4760 osób. Letnia edycja Otwartego IKM realizowana jest w ramach programu obchodów Święta Wolności i Solidarności: www.2019gdansk.pl.

 

***