Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Niezależni twórcy odebrali nagrody. Sprawdź, kto wygrał DOKI 2017 [LISTA]

Za nami III edycja Niezależnej Nagrody Muzycznej DOKI, doceniającej artystów z Pomorza. Podczas gali, która odbyła się w sobotę, 9 grudnia, w klubie B90 w Gdańsku, uhonorowano twórców w jedenastu kategoriach, przyznano także nagrodę specjalną. Wśród zwycięzców znalazł się m.in. Stefan Wesołowski, Trupa Trupa i Yach Paszkiewicz.

A
A

DOKI wystartowały w 2015 roku jako niezależny plebiscyt muzyczny, wyłaniający najciekawsze zjawiska na alternatywnej scenie Trójmiasta
DOKI wystartowały w 2015 roku jako niezależny plebiscyt muzyczny, wyłaniający najciekawsze zjawiska na alternatywnej scenie Trójmiasta
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Gala wręczenia Niezależnej Nagrody Muzycznej DOKI 2017 odbyła się w sobotę, 9 grudnia, w klubie B90 w Gdańsku. Zwycięzcy III edycji, podobnie jak poprzedni otrzymali statuetkę - Palnik, wykonaną z zużytych palników acetylenowych używanych na terenie stoczni, w jednej z firm sąsiadującej z klubem B90. Autorem projektu nagrody jest pomysłodawca imprezy i zarazem szef klubu, Arek Hronowski.

Nominacji dokonały dwa zespoły jury, do których należał ostateczny werdykt. W skład komisji wyłaniającej laureatów w kategoriach muzycznych Album, Artysta, Zespół Koncertowy, Utwór, Nowa Twarz, Bohater Drugiego Planu, weszli dziennikarze muzyczni: Tomasz Rozwadowski („Dziennik Bałtycki”), Przemysław Gulda („Gazeta Wyborcza”), Kamil Wicik (Radio Gdańsk), Daria Owczarek (Trójmiasto.pl), Jakub Knera (Nowe Idzie od Morza, Pop Up Music) i Jarek Kowal (Trójmiasto.pl, Soundrive.pl).

Drugi zespół jurorów w składzie rektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku Krzysztof Polkowski, grafik i muzyk Jacek Staniszewski, artysta wideo Robert Sochacki oraz fotograf Mariusz „Kobaru” Kowal ocenił prace w kategoriach, takich jak Plakaty Koncertowe, Video, Zdjęcia Koncertowe oraz Okładki.

W ostatniej kategorii, nazwanej przewrotnie przez organizatorów „Zespół, który ma najwięcej znajomych”, zwycięzcę wybrali internauci poprzez głosowanie na Facebooku.

- Nagroda DOKI powstała z potrzeby transparentności. Większość plebiscytów, a są ich setki w tym kraju, odbywa się w ten sposób: portal lub redakcja zamieszczają ranking podsumowujący dokonania muzyczne poprzedniego roku z głosowaniem, i kończy się to tak, że wygrywa ten, kto ma więcej znajomych i dostanie więcej kliknięć. To jest bardzo miłe, ale niekoniecznie miarodajne. Dlatego jedną z kategorii w naszym plebiscycie jest nazwana przez nas z przymrużeniem oka „Zespół, który ma najwięcej znajomych” - tłumaczy Hronowski.

Podczas gali nagrodą specjalną - „Starym Palnikiem”, przyznawanym za całokształt dorobku artystycznego - uhonorowano Yacha Paszkiewicza.

Laureaci nagrody DOKI 2017:

Kategoria Plakat
 • Jarosław Świerczek - Mateusz Pospieszalski Quintet - Spatif
Kategoria Video
 • Joanna Rusinek, Konrad Kulczyński za „Rakieta bomba” zespołu Death Crusade 
Kategoria Okładka
 • Jarosław Świerczek - Tymon Tymanski & the Transistors
Kategoria Foto
 • Ola Pawelec - Waste, Avocado vegan bistro
Kategoria Album
 • Stefan Wesołowski „Rite of the End”
Kategoria Artysta
 • Ex-aequo: Jacaszek i Trupa Trupa
Kategoria Utwór
 • Popsysze - „Latarnia”
Kategoria Nowa Twarz
 • Immortal Onion
Kategoria Bohater Drugiego Planu
 • Jarek Marciszewski
Kategoria Zespół Koncertowy
 • Hatti Vatti Szum Live
Głosowanie internetowe - „Zespół, który ma najwięcej znajomych”
 • Tomasz Chyła Quintet
Nagroda specjalna „Stary Palnik”
 • Jan „Yach” Paszkiewicz


ZOBACZ ZDJĘCIA Z GALI

Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
***