PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Informacje o dzielnicy Śródmieście
Aniołki Osowa Matarnia Kokoszki Oliwa Żabianka... PrzymorzeMałe Ujeścisko-Łostowice Orunia Górna-Gdańsk Południe VII Dwór PrzymorzeWielkie Brętowo Jasień Orunia- Św. Wojciech-Lipce Olszynka Śródmieście Rudniki Stogi Wyspa Sobieszewska Krakowiec-Górki Zachodnie WrzeszczGórny PieckiMigowo Chełm Siedlce Młyniska Przeróbka Suchanino Letnica NowyPort Brzeźno WrzeszczDolny ZaspaRozstaje ZaspaMłyniec
Śródmieście
Powierzchnia: 5,65 km2
Liczba ludności: 24536 osób
Gęstość zaludnienia: 4343 os/km2
Radni miejscy w dzielnicy
Śródmieście, Chełm, Ujeścisko-Łostowice, Orunia Górna - Gdańsk Południe
Dzielnicowe telefony alarmowe

Gdańskie Centrum Kontaktu
przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.: 58 52 44 500
email: kontakt@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu (Dyżurny Inżynier Miasta) przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom. W przypadku gdy sprawa dotyczy terenu nie znajdującego się w zakresie działań Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jego jednostek, GCK informuje osobę zgłaszającą, do jakiej instytucji zwrócić się w konkretnej sytuacji.

Straż Miejska
Referat Dzielnicowy II
tel. 58 301 30 11 wew. 150
ul. Elbląska 54/60
Kierownik Referatu – Grzegorz Pawlak
Referat czynny w godzinach 07:00 - 15:00
strazmiejska.gda.pl
Komisariat Policji II w Gdańsku
tel. 58 328 44 22
ul. Długa Grobla 4
Komendant komisariatu – nadkom. Grzegorz Piechowski

www.gdansk.policja.gov.pl
Rada dzielnicy Śródmieście
Skład Rady Dzielnicy
  • Przewodniczący Zarządu Dzielnicy
    Kieturakis Maximilian

  • Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy
    Bildziuk Marcin

  • Członek Zarządu
    Lewandowska-Goch Monika

  • Przewodnicząca Rady Dzielnicy
    Woroniecka Elżbieta

  • Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy
    Kamrowska Magdalena

  • Dobrowolska Sylwia
  • Grzymała Natalia
  • Ikonnikow Dominika
  • Jacykowski Zbigniew
  • Kobus Agnieszka
  • Kownacka Jadwiga
  • Lipska Jolanta
  • Michel-Parzyszek Anna
  • Mionskowska Agnieszka
  • Parzyszek Dominik
  • Pochroń-Frankowski Leszek
  • Rudnicki Wojciech
  • Stawska Anna
  • Turk Helena
  • Wojciechowska Jadwiga
  • Zienkiewicz Paweł
Kontakt

Siedziba 
ul. Ogarna 29/30, 80-826 Gdańsk

Telefon
+48 571 324 216

E-mail: 
srodmiescie@radadzielnicy.gdansk.pl

Portal 
gdansk.pl/srodmiescie

Facebook
Rada Dzielnicy Śródmieście

Dyżury
środa 17:00-18:00

Nie zostawiaj hulajnogi na chodniku! Pierwsze miejsca postojowe już wymalowane

Nie zostawiaj hulajnogi na chodniku! Pierwsze miejsca postojowe już wymalowane
Władze Gdańska zapowiedziały nowe zasady korzystania z wynajmowanych hulajnóg elektrycznych, rozpoczęły się też prace związane z wyznaczaniem miejsc postojowych dedykowanych właśnie tym pojazdom. Obecnie na terenie całego miasta jest ich już blisko 60. Można je znaleźć m.in. na ulicach Głównego Miasta i przy niektórych przystankach Mevo.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W Gdańsku wyznaczane są kolejne miejsca postojowe dla hulajnóg elektrycznych. Na zdjęciu - miejsce wymalowane przy ul. Podwale Staromiejskie
W Gdańsku wyznaczane są kolejne miejsca postojowe dla hulajnóg elektrycznych. Na zdjęciu - miejsce wymalowane przy ul. Podwale Staromiejskie
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

W naszym mieście pojawiły się nowe oznaczenia na chodnikach. To piktogram przedstawiający hulajnogę, otoczony przerywanymi białymi liniami, które tworzą kształt prostokąta.

W ten sposób wyznaczane są miejsca postojowe dla hulajnóg. Zgodnie z proponowanymi przez Miasto zasadami, to właśnie w takich specjalnych punktach powinny być pozostawiane przez użytkowników.

Trwają jeszcze rozmowy pomiędzy Urzędem Miejskim a firmami działającymi na terenie Gdańska, zajmującymi się wynajmem elektrycznych hulajnóg. Wkrótce podpisane zostaną z nimi porozumienia dotyczące właśnie nowych zasad użytkowania. Takich firm jest obecnie sześć w naszym mieście.

Wyznaczanie nowych miejsc postojowych rozpoczęło się w połowie ubiegłego tygodnia. Zaplanowano ich w sumie ponad 200. Powinny być gotowe do 10 października br. Dotąd wymalowano ich blisko 60.

 

 

Miasto wyznaczyło także pierwszy obszar, na którym obowiązywać będzie ograniczenie prędkości dla hulajnóg do 12 km/h.

- To obszar ograniczony ulicami: Długie Pobrzeże, Wały Jagiellońskie, Podwale Przedmiejskie i Podwale Staromiejskie - informuje Łukasz Kłos, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.

 

To idealny wręcz widok - miejsce postojowe, a w nim kilka stojących hulajnóg. To miejsce wyznaczono także przy ul. Podwale Staromiejskie
To idealny wręcz widok - miejsce postojowe, a w nim kilka stojących hulajnóg. To miejsce wyznaczono także przy ul. Podwale Staromiejskie
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Nowe zasady parkowania, a także ograniczenia prędkości na Głównym Mieście, obowiązywać będą już pod koniec października. Firmy, po podpisaniu porozumień, będą potrzebować bowiem jeszcze czas na dostosowanie do nowych zasad aplikacji, za pomocą których prowadzą swoją działalność.

Hulajnogi elektryczne pojawiły się na gdańskich drogach i chodnikach kilka lat temu. Od dwóch lat zaobserwować można wciąż rosnące zainteresowanie tym środkiem transportu. Nic w tym zresztą dziwnego. Hulajnogi są szybkie, wygodne, umożliwiają sprawne przemieszczanie się po mieście na krótkich, kilkukilometrowych dystansach. Problem jednak w tym, że ich użytkownicy po zakończeniu jazdy często porzucają je "gdzie popadnie". Efekt tego jest taki, że leżące hulajnogi piesi mijają niemal każdego dnia na chodnikach, a rowerzyści na ścieżkach rowerowych. Zjawisko to stało się tak powszechne, że władze samorządowe postanowiły uregulować tę kwestię.

Co istotne, nie ma obecnie uregulowań prawnych dotyczących tego środka transportu. Poszczególne samorządy rozwiązują więc problem porzucanych hulajnóg na różne sposoby. Niektóre zawierają właśnie porozumienia z operatorami takich urządzeń, inni - konfiskują je.

 

 

W Gdańsku zdecydowano się na pierwszą opcję.

- Chcemy w ten sposób usankcjonować, znormalizować ruchu hulajnóg w mieście - podkreślał przed kilkoma dniami zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju, Piotr Grzelak.

Niewykluczone jednak, że jeśli użytkownicy i firmy nie będą przestrzegać opracowanych zasad, wówczas zostaną one zmienione.

- Będziemy bacznie przyglądać się temu, by te porozumienia były realizowane. Jeżeli to nie przyniesie rezultatu to przystąpimy do "twardszych" rozwiązań, takich jakie przyjęły niektóre polskie miasta, związane z fizycznym usuwaniem hulajnóg - zapowiedział już w ubiegłym tygodniu przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta Gdańska, Cezary Śpiewak-Dowbór.

 

 

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl