PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Informacje o dzielnicy Śródmieście
Aniołki Osowa Matarnia Kokoszki Oliwa Żabianka... PrzymorzeMałe Ujeścisko-Łostowice Orunia Górna-Gdańsk Południe VII Dwór PrzymorzeWielkie Brętowo Jasień Orunia- Św. Wojciech-Lipce Olszynka Śródmieście Rudniki Stogi Wyspa Sobieszewska Krakowiec-Górki Zachodnie WrzeszczGórny PieckiMigowo Chełm Siedlce Młyniska Przeróbka Suchanino Letnica NowyPort Brzeźno WrzeszczDolny ZaspaRozstaje ZaspaMłyniec
Śródmieście
Powierzchnia: 5,65 km2
Liczba ludności: 24536 osób
Gęstość zaludnienia: 4343 os/km2
Radni miejscy w dzielnicy
Śródmieście, Chełm, Ujeścisko-Łostowice, Orunia Górna - Gdańsk Południe
Dzielnicowe telefony alarmowe

Gdańskie Centrum Kontaktu
przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.: 58 52 44 500
email: kontakt@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu (Dyżurny Inżynier Miasta) przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom. W przypadku gdy sprawa dotyczy terenu nie znajdującego się w zakresie działań Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jego jednostek, GCK informuje osobę zgłaszającą, do jakiej instytucji zwrócić się w konkretnej sytuacji.

Straż Miejska
Referat Dzielnicowy II
tel. 58 301 30 11 wew. 150
ul. Elbląska 54/60
Kierownik Referatu – Grzegorz Pawlak
Referat czynny w godzinach 07:00 - 15:00
strazmiejska.gda.pl
Komisariat Policji II w Gdańsku
tel. 58 328 44 22
ul. Długa Grobla 4
Komendant komisariatu – nadkom. Grzegorz Piechowski

www.gdansk.policja.gov.pl
Rada dzielnicy Śródmieście
Skład Rady Dzielnicy
  • Przewodniczący Zarządu Dzielnicy
    Kieturakis Maximilian

  • Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy
    Bildziuk Marcin

  • Członek Zarządu
    Lewandowska-Goch Monika

  • Przewodnicząca Rady Dzielnicy
    Woroniecka Elżbieta

  • Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy
    Kamrowska Magdalena

  • Dobrowolska Sylwia
  • Grzymała Natalia
  • Ikonnikow Dominika
  • Jacykowski Zbigniew
  • Kobus Agnieszka
  • Kownacka Jadwiga
  • Lipska Jolanta
  • Michel-Parzyszek Anna
  • Mionskowska Agnieszka
  • Parzyszek Dominik
  • Pochroń-Frankowski Leszek
  • Rudnicki Wojciech
  • Stawska Anna
  • Turk Helena
  • Wojciechowska Jadwiga
  • Zienkiewicz Paweł
Kontakt

Siedziba 
ul. Ogarna 29/30, 80-826 Gdańsk

Telefon
+48 571 324 216

E-mail: 
srodmiescie@radadzielnicy.gdansk.pl

Portal 
gdansk.pl/srodmiescie

Facebook
Rada Dzielnicy Śródmieście

Dyżury
środa 17:00-18:00

Najstarsza chorągiew Gdańska, jaka istnieje - od piątku w muzeum

Najstarsza chorągiew Gdańska, jaka istnieje - od piątku w muzeum
Najprawdopodobniej pochodzi z XVII wieku. Nie bardzo wiadomo, w jaki sposób dostała się w ręce Rosjan. Bolszewicy przekazali ją Polakom w wyniku traktatu ryskiego. Od 1931 r. należy do zbiorów na Wawelu. Najstarsza, a przy tym wykonana z jedwabiu i po prostu piękna, chorągiew Gdańska po stuleciach wróciła na krótko do naszego miasta - można ją oglądać do końca września.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Chorągiew Gdańska sprzed stuleci - znowu w Gdańsku. Można ją podziwiać od piątku, 26 maja. Zostanie z gdańszczanami przez najbliższe cztery miesiące, by następnie wrócić na Wawel

Chorągiew przedstawiająca herb Gdańska jest jednym z najcenniejszych eksponatów wystawy „Pod królewską koroną. Kazimierz Jagiellończyk a Gdańsk w 560. rocznicę wielkiego przywileju”. Zabytek można oglądać w Ratuszu Głównego Miasta, Oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska od 26 maja 2017 r. do 1 października 2017 r.

Jest to jedyny obecnie znany znak chorągwiany Gdańska sprzed stuleci. Nie ma drugiego tego typu eksponatu w zbiorach krajowych, ani zagranicznych - np. w Niemczech, czy w Szwecji. Chorągiew jest w bardzo dobrym stanie. Jej wymiary to 230 cm wysokości i 240 cm szerokości.

Polscy muzealnicy zachodzą w głowę, kiedy i jak chorągiew dostała się w ręce rosyjskie. Do 1921 r. znajdowała się w zbiorach Ermitażu. Jej dalsze losy wiązały się z wojną polsko-bolszewicką i zawartym po niej układem pokojowym (traktatem ryskim) - została rewindykowana z petersburskich zbiorów jako jeden z eksponatów zagrabionych Polsce przez Rosję w epoce rozbiorów. Być może doszło do tego bezpodstawnie, bo chorągiew nie musiała wcale znaleźć się w Ermitażu w taki sposób - możliwe, że jest po prostu łupem wojennym wojsk carskich z 1734 roku. Rosjanie oblegali wówczas Gdańsk w ramach wojny sukcesyjnej o polski tron. W mieście schronił się król Stanisław Leszczyński, który ostatecznie nie doczekał się od Francuzów skutecznej odsieczy i w chłopskim przebraniu uciekł do Królewca. Wskutek zaciętych walk Rosjanie stracili co najmniej 3 tys. żołnierzy. 9 lipca - po 135 dniach obrony - miasto zostało zmuszone do bezwarunkowej kapitulacji. Gdańsk musiał zapłacić reperacje wojenne i wysłał do Petersburga delegację rajców, by ci osobiście przeprosili carycę Annę. Wystawiony obecnie w Ratuszu Głównomiejskim eksponat mógł być więc sztandarem wojsk miasta, który stał się zdobyczą armii carskiej.

O okolicznościach oblężenia Gdańska w 1734 r. czytaj TUTAJ

Od 1921 r. chorągiew przechowywana była w Warszawie, a w 1931 r. trafiła do Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu, gdzie rok później została gruntownie odnowiona. Dalsze losy zabytku wyznacza II Wojna Światowa i ofensywa Niemców w kierunku Krakowa. Ewakuowano ją 3 września 1939 roku z transportem „skarbów wawelskich”. Ostatecznie zabytek trafił do Kanady, gdzie pozostawał aż do stycznia 1961 r. Znalazł się ponownie na Wawelu, po to by w 2017 r. po raz pierwszy wrócić - na krótki czas - do Gdańska.

oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl