Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Musimy wiedzieć kogo wybieramy. Lekcja samorządności w Radzie Miasta

Od jedenastu lat w Radzie Miasta Gdańska organizowane są lekcje samorządności dla uczniów. Raz w miesiącu młodzież ma szansę pogłębić swoją wiedzę na temat funkcjonowania samorządu terytorialnego.

A
A

Uczniowie Gimnazjum nr 27 uczestniczą na lekcji samorządności
Uczniowie Gimnazjum nr 27 uczestniczą na lekcji samorządności
zdj. Marek Wałuszko/gdansk.pl

Dużo chętnych

Lekcje samorządności odbywają się już jedenaście lat, prawie w każdy wtorek miesiąca w godz. 10.00-11.30 w siedzibie Rady Miasta Gdańska. Tym razem 23 stycznia na zajęcia połączone ze zwiedzaniem Ratusza przybyli uczniowie z Gimnazjum nr 27 wraz z nauczycielką historii i wiedzy o społeczeństwie Beatą Kochanowską. Wszyscy od razu trafili pod opiekę Wioletty Krewniak z Biura Rady Miasta.


Z lekcji samorządności korzysta rocznie prawie tysiąc uczniów
Z lekcji samorządności korzysta rocznie prawie tysiąc uczniów
zdj. Marek Wałuszko/gdansk.pl

- Młodzi ludzie bardzo chętnie uczestniczą w lekcji samorządności. Na początku roku, kiedy wysyłaliśmy zawiadomienia do szkół przyszło bardzo dużo zgłoszeń. Ciężko było znaleźć terminy dla wszystkich, ale udało się - mówi Wioletta Krewniak.

Klasa gimnazjalistów, jak się okazało, ma już pewne samorządowe doświadczenia. Uczniowie Natalia Brzozowska i Filip Maniński zasiadają bowiem w Młodzieżowej Radzie Miasta.

Lekcje samorządności są też okazją do poznania tego, czym zajmują się gdańscy radni. O szczegółach swojej pracy opowiedziała młodym ludziom Agnieszka Owczarczak, wiceprzewodnicząca Rady Miasta.

Zobacz relację wideo:


Czy znasz swojego radnego?

Każdego roku w zajęciach w Radzie Miasta bierze udział prawie tysiąc uczniów. W programie zajęć znajdują się elementy historii samorządu w Polsce, zapoznanie z procedurami demokratycznymi, zasadami funkcjonowania i zadaniami samorządu terytorialnego na poziomie rady miasta, przedstawienie organów władzy w Gdańsku (rady i prezydenta), wskazanie kompetencji przewodniczącego, prezydium i komisji rady, omówienie zasad wyboru radnych oraz sprawowania przez nich mandatu, a także poznanie radnych z własnego okręgu wyborczego.


Zobacz też:

Młodzieżowa Rada Miasta GdańskaMarek Wałuszko (0)
www.gdansk.pl
***