Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana. Wiemy, kto zagra

To wydarzenie, które zapisało się w kalendarzu kulturalnym nie tylko Gdańska, ale i całego województwa pomorskiego, co roku ściąga kilkunastotysięczną publiczność. Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana odbędzie się w dniach 20-26 sierpnia 2017 r., jak co roku w przepięknych wnętrzach Domu Uphagena, Archikatedrze Oliwskiej i Parku Oliwskim. Na większość wydarzeń wstęp wolny!

A
A

Mozartiana 2016 - Opera La finta semplice, w Parku Oliwskim
Mozartiana 2016 - Opera La finta semplice, w Parku Oliwskim
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Niezwykle oryginalny cykl koncertów i wydarzeń związanych z twórczością Mistrza z Salzburga zainicjowany został 11 lat temu - w 250. rocznicę urodzin Mozarta i wprowadzenia się ostatniego polskiego opata w Oliwie, Jacka Rybińskiego, do Pałacu Opatów. Inicjatorem powstania festiwalu był Jan Łukaszewski, jeden z najwybitniejszych znawców muzyki chóralnej, dyrektor i dyrygent Polskiego Chóru Kameralnego. To właśnie Chór, zespół z niemal 40-letnią historią, jest głównym organizatorem Mozartianów.

Do tej pory na festiwalu wystąpiły 24 orkiestry, wśród nich Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Academy of Ancient Music, Sinfonia Varsovia czy Akademie für Alte Musik, 68. solistów instrumentalistów i 84. śpiewaków - m.in. takie sławy jak Damme Emma Kirkby, Carolyn Sampson czy Simone Kermes.


Więcej o idei festiwalu: Festiwal Mozartiana. Dyrygent tłumaczy, dlaczego muzyka klasyczna jest dla każdego

Celem festiwalu jest przede wszystkim promocja muzyki Wolfganga Amadeusza Mozarta poprzez prezentowanie jego utworów w wykonaniu najwybitniejszych artystów z całego świata, ale Mozartiana mają też za zadanie przywrócić Oliwie znaczenie, jakie miała w czasach ostatnich opatów - ważnego ośrodka społecznego i kulturalnego na mapie Rzeczypospolitej. Dlatego główna scena festiwalu umiejscowiona jest co roku w urokliwej scenerii Parku Oliwskiego, który przez obecność aktorów w strojach z drugiej połowy XVIII wieku, iluminacje i rozbrzmiewającą w parkowych alejkach muzykę mistrza z Salzburga, zyskuje niezwykłą aurę.

Tym co jeszcze świadczy o wyjątkowości festiwalu, jest jego formuła, łącząca koncerty symfoniczne, kameralne, jazzowe i folkowe z widowiskowymi plenerowymi spektaklami operowymi i teatralnymi oraz z przedstawieniami marionetkowymi i specjalnym programem dla dzieci.

Nie powinno zatem dziwić, że z każdą edycją Mozartiana cieszą się coraz większą popularnością. Szacunkowa frekwencja na koncertach wynosi blisko 20 000 osób!


Artyści czasami wchodzą w interakcję z widzami
Artyści czasami wchodzą w interakcję z widzami
fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Polskie i europejskie gwiazdy

Jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń odbywających się w ramach festiwalu - koncert inauguracyjny - odbędzie się w środę 23 sierpnia w Parku Oliwskim, ale podobnie jak miało to miejsce w poprzednich latach, poprzedzą go koncerty kameralne w Domu Uphagena, które przeprowadzą słuchaczy przez całą paletę muzycznych barw i nastrojów.

W niedzielę 20 sierpnia swój recital ukazujący muzyczne korzenie Mozarta (w tym utwory dotąd niewykonywane) zaprezentuje znakomity brytyjski klawesynista Martin Ennis. Natomiast drugiego dnia festiwalu scenę przejmie polski akordeonista Maciej Frąckiewicz, który udowodni, że muzykę salzburskiego geniusza można wykonywać także na takich instrumentach, których Mozart nie znał. We wtorek 22 sierpnia dawne mieszczańskie wnętrza wypełnią się szlachetnym brzmieniem skrzypiec i fortepianu, za sprawą polskiej skrzypaczki mieszkającej w Wiedniu, Anny Gutowskiej, oraz pianisty Antoniego Lichomanowa.

Od środy przenosimy się do Parku Oliwskiego. Podczas oficjalnej inauguracji Festiwalu wystąpi słowacka orkiestra Slovak Sinfonietta oraz francuski wirtuoz trąbki Romain Lelou, zaś dyrygować będzie znany publiczności MOZARTIANÓW maestro Paweł Przytocki. W piątek na scenie usytuowanej na dziedzińcu Pałacu Opatów wystąpi Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Michała Klauzy, która wspólnie z flecistą Łukaszem Długoszem i harfistką Florence Sitruk (Szwajcaria) zaprezentuje publiczności niezwykle widowiskowy Koncert na flet i harfę KV 299.


Jedną z gwiazd ubiegłorcznej edycji Mozatriany była Urszula Dudziak
Jedną z gwiazd ubiegłorcznej edycji Mozatriany była Urszula Dudziak
fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Wielką atrakcją będzie specjalnie napisany dla festiwalu Mozartiana spektakl teatralno-muzyczny Fantazja na oliwskie organy w reżyserii Jerzego Bielunasa, z udziałem ogromnych marionet, Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz wielu aktorów i śpiewaków, m.in. wybitnego Olgierda Łukaszewicza.

Nie tylko muzyka klasyczna rozbrzmiewać będzie w Parku Oliwskim, również miłośnicy jazzu, muzyki rozrywkowej i folkowej znajdą w programie Mozartianów coś dla siebie. W środowy wieczór usłyszymy charyzmatyczną gwiazdę muzyki rozrywkowej Gabę Kulkę, w czwartek wystąpi jeden z najczęściej koncertujących za granicą polskich muzyków jazzowych, Artur Dutkiewicz, w piątek zaś zagra niezwykle barwny szkocki zespół Breabach, który zaprezentuje muzykę Mozarta w folkowym wydaniu na oryginalnych szkockich instrumentach.

Jak co roku organizatorzy przygotowali także propozycję dla najmłodszych widzach, na któryczh czeka barwny i niezwykle ciekawy program. Za jego realizację odpowiedzialna będzie Aneta Głuch-Klucznik, uznana aktorka i reżyser teatru lalek, dziekan wydziału lalkarskiego PWST w Krakowie.


Koncerty w Parku Oliwskim cieszą się dużym zainteresowaniem melomanów
Koncerty w Parku Oliwskim cieszą się dużym zainteresowaniem melomanów
fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Zwieńczeniem festiwalu będzie Koncert finałowy z udziałem wybitnych artystów. W Archikatedrze Oliwskiej wystąpią śpiewacy takiego formatu, jak Robin Johannsen (sopran) - goszcząca na najważniejszych europejskich i światowych scenach operowych Julia Leżniewa - wybitna rosyjska sopranistka (po raz pierwszy w Gdańsku!), która prócz partii drugiego sopranu w Mszy c-moll zaśpiewa także solowe Regina coeli; laureat wielu prestiżowych nagród niemiecki tenor Lothar Odinius oraz wybitny polski śpiewak i pedagog - Wojciech Gierlach (bas). Partię chóralną wykona organizator festiwalu, ceniony na świecie Polski Chór Kameralny, a solistom i chórowi towarzyszyć będzie legendarna orkiestra instrumentów dawnych Academy of Ancient Music (Wlk. Brytania). Niedokończona przez Mozarta Msza c-moll zostanie dodatkowo oprawiona śpiewem gregoriańskim w wykonaniu zespołu Schola Gregoriana Cardinalis Stephani Wyszyński. Dyrygować będzie maestro Jan Łukaszewski, jeden z najwybitniejszych znawców muzyki chóralnej, dyrektor artystyczny MFM Mozartiana.

Bilety: na koncerty kameralne w Domu Uphagena 30 zł (salon) i 10 zł (dziedziniec); na Koncert Finałowy w Katedrze Oliwskiej 30-90 zł, na koncerty i wydarzenia plenerowe w Parku Oliwskim wstęp wolny.

Festiwal odbywa się dzięki Miastu Gdańsk, we współpracy z Muzeum Narodowym w Gdańsku, Muzeum Historycznym Miasta Gdańska oraz Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni.

Program XII Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana
20-26 sierpnia 2017


Niedziela, 20 sierpnia, godz. 19
Dom Uphagena (Gdańsk, ul. Długa 12)


Martin Ennis - klawesyn


Program: „Mozart i rodzina Bachów”
J. S. Bach: Preludium i fuga es-moll, Das wohltemperirte Klavier I, BWV 853, Sonata G-dur, op. 5 Nr 2;
C. P. E. Bach Arietta con Variazioni;
W. A. Mozart: Fuga e-moll, K. deest, Suita KV 399 oraz KV 574 (Uwertura, Allemande, Courante, Sarabande i Gigue), Preludium i fuga d-moll KV 404a.


Poniedziałek, 21 sierpnia, godz. 19
Dom Uphagena (Gdańsk, ul. Długa 12)


Maciej Frąckiewicz - akordeon


Program:
W. A. Mozart: Andante KV 616, Wariacje „Ah, vous drai-je, Maman” KV 265, Adagio KV 356;
Piotr Tabakiernik (*1986) WAM-iationen;
Alfred Schnittke (1934-1998) Bajki rewizora.


Wtorek, 22 sierpnia, godz. 19
Dom Uphagena (Gdańsk, ul. Długa 12)


Anna Gutowska - skrzypce
Antoni Lichomanow - fortepian


Program:
W. A. Mozart: Sonata G-dur KV 379, Sonata C-dur KV 296, Sonata e -moll KV 304, Rondo C-dur KV373;
Mario Castelnuovo-Tedesco (1895-1968) Figaro na temat z opery „Cyrulik sewilski”, opr. J. Heifetz.


Środa, 23 sierpnia
Park Oliwski, dziedziniec Pałacu Opatów (Gdańsk, ul. Cystersów 18)


godz. 19 - KONCERT INAUGURACYJNY


Romain Leleu (Francja) - trąbka
Slovak Sinfonietta (Słowacja)
Paweł Przytocki - dyrygent


Program:
W. A. Mozart: Divertimento F-dur KV 138, Symfonia nr 35 D-dur „Haffnerowska” KV 385;
Johann Nepomuk Hummel - Koncert na trąbkę Es-dur.

godz. 21.30 - Gaba Kulka i Mozart


Czwartek, 24 sierpnia
Park Oliwski, godz. 17


Mozart dla dzieci
Reżyseria: Aneta Głuch
Opracowanie plastyczne: Barbara Ptak


Park Oliwski, dziedziniec Pałacu Opatów (Gdańsk, ul. Cystersów 18), godz. 20


Olgierd Łukaszewicz - Opat Rybiński
Adam Turczyk - młody Mozart
Jolanta Kowalska-Pawlikowska - sopran
Wojciech Gierlach - bas
Polska Filharmonia Bałtycka
Polski Chór Kameralny
Jan Łukaszewski - dyrygent
Massimiliano Caldi - dyrygent


Program: FANTAZJA NA OLIWSKIE ORGANY
Reżyseria: Jerzy Bielunas
Scenografia: Mariusz Napierała


Park Oliwski, dziedziniec Pałacu Opatów, ul. Cystersów 18, godz. 22


Mozart i Jazz - Artur Dutkiewicz TRIO


Piątek, 25 sierpnia
Park Oliwski, godz. 17


Mozart dla dzieci
Reżyseria: Aneta Głuch
Opracowanie plastyczne: Barbara Ptak


Park Oliwski, dziedziniec Pałacu Opatów, (Gdańsk, ul. Cystersów 18), godz. 19


KONCERT SYMFONICZNY
Łukasz Długosz - flet
Florence Sitruk (Niemcy) - harfa
Polska Orkiestra Radiowa
Michał Klauza - dyrygent


Program: W. A. Mozart: Uwertura do opery Don Giovanni KV 527, Koncert na flet i harfę KV 299, Symfonia nr 38 D-dur „Praska” KV 504.


Park Oliwski, dziedziniec Pałacu Opatów, ul. Cystersów 18, godz. 21.30

Mozart i folk - Breabach (Szkocja)


Sobota, 26 sierpnia, godz. 21
Archikatedra Oliwska (Gdańsk, ul. Biskupa E. Nowickiego 5)


KONCERT FINAŁOWY
Robin Johannsen (USA) - sopran I
Julia Leżniewa (Rosja) - sopran II
Lothar Odinius (Niemcy) - tenor
Wojtek Gierlach - bas
Schola Gregoriana Cardinalis Stephani Wyszyński (Michał Sławecki - dyrygent)
Polski Chór Kameralny
Academy of Ancient Music (Wielka Brytania)
Jan Łukaszewski - dyrygent


Program: W. A. Mozart: Msza c-moll KV 427, Regina coeli C-dur KV 108/74d.***