PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Informacje o dzielnicy Śródmieście
Aniołki Osowa Matarnia Kokoszki Oliwa Żabianka... PrzymorzeMałe Ujeścisko-Łostowice Orunia Górna-Gdańsk Południe VII Dwór PrzymorzeWielkie Brętowo Jasień Orunia- Św. Wojciech-Lipce Olszynka Śródmieście Rudniki Stogi Wyspa Sobieszewska Krakowiec-Górki Zachodnie WrzeszczGórny PieckiMigowo Chełm Siedlce Młyniska Przeróbka Suchanino Letnica NowyPort Brzeźno WrzeszczDolny ZaspaRozstaje ZaspaMłyniec
Śródmieście
Powierzchnia: 5,65 km2
Liczba ludności: 24536 osób
Gęstość zaludnienia: 4343 os/km2
Radni miejscy w dzielnicy
Śródmieście, Chełm, Ujeścisko-Łostowice, Orunia Górna - Gdańsk Południe
Dzielnicowe telefony alarmowe

Gdańskie Centrum Kontaktu
przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.: 58 52 44 500
email: kontakt@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu (Dyżurny Inżynier Miasta) przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom. W przypadku gdy sprawa dotyczy terenu nie znajdującego się w zakresie działań Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jego jednostek, GCK informuje osobę zgłaszającą, do jakiej instytucji zwrócić się w konkretnej sytuacji.

Straż Miejska
Referat Dzielnicowy II
tel. 58 301 30 11 wew. 150
ul. Elbląska 54/60
Kierownik Referatu – Grzegorz Pawlak
Referat czynny w godzinach 07:00 - 15:00
strazmiejska.gda.pl
Komisariat Policji II w Gdańsku
tel. 58 328 44 22
ul. Długa Grobla 4
Komendant komisariatu – nadkom. Grzegorz Piechowski

www.gdansk.policja.gov.pl
Rada dzielnicy Śródmieście
Skład Rady Dzielnicy
  • Przewodniczący Zarządu Dzielnicy
    Kieturakis Maximilian

  • Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy
    Bildziuk Marcin

  • Członek Zarządu
    Lewandowska-Goch Monika

  • Przewodnicząca Rady Dzielnicy
    Woroniecka Elżbieta

  • Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy
    Kamrowska Magdalena

  • Dobrowolska Sylwia
  • Grzymała Natalia
  • Ikonnikow Dominika
  • Jacykowski Zbigniew
  • Kobus Agnieszka
  • Kownacka Jadwiga
  • Lipska Jolanta
  • Michel-Parzyszek Anna
  • Mionskowska Agnieszka
  • Parzyszek Dominik
  • Pochroń-Frankowski Leszek
  • Rudnicki Wojciech
  • Stawska Anna
  • Turk Helena
  • Wojciechowska Jadwiga
  • Zienkiewicz Paweł
Kontakt

Siedziba 
ul. Ogarna 29/30, 80-826 Gdańsk

Telefon
+48 571 324 216

E-mail: 
srodmiescie@radadzielnicy.gdansk.pl

Portal 
gdansk.pl/srodmiescie

Facebook
Rada Dzielnicy Śródmieście

Dyżury
środa 17:00-18:00

Masz pomysł na pieniądze z Budżetu Obywatelskiego? Zostały dwa tygodnie

Masz pomysł na pieniądze z Budżetu Obywatelskiego? Zostały dwa tygodnie
Półmetek składania wniosków na wykorzystanie środków z Budżetu Obywatelskiego Gdańska na 2018 rok za nami. Zarejestrowano już ponad 70 projektów, a kolejnych 40 czeka na dopełnienie niezbędnych formalności. Kto chce, lecz nie wie jak, przygotować odpowiedni wniosek, w Centrum Pomysłów przy ul. Ogarnej 117/118 uzyska niezbędną pomoc.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Chcesz zgłosić projekt do Budżetu Obywatelskiego, ale nie wiesz jak? Zajrzyj do Centrum Pomysłów, tutaj podpowiedzą jak to zrobić

W Centrum Pomysłów, specjalnym punkcie konsultacyjnym przy ul. Ogarnej 117/118, od 1 marca dyżuruje dwóch pracowników: z Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz Fundacji Gdańskiej. Ośrodek wyposażony jest w komputery, drukarkę, a także mapy i wszelkie niezbędne informatory ułatwiające przygotowanie i złożenie wniosku do Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy chętnie tu zaglądają. Czasem przychodzi kilkanaście osób, ale są też takie dni, w których drzwi niemal się nie zamykają.

- Zapewniamy kompleksową obsługę. Jeżeli ktoś ma pomysł, ale chce się poradzić, bądź dowiedzieć jak przygotować taki wniosek, powinien do nas zajrzeć – zachęca Mateusz Skrzypiec z Fundacji Gdańskiej. - Tutaj można też zdobyć informacje, czym w ogóle jest Budżet Obywatelski i jakie są jego cele.

I tak też się dzieje. Od początku marca gdańszczanie (zwłaszcza ci młodsi, przed 40. rokiem życia) przychodzą najczęściej po to, by konsultować swoje pomysły. Jest też część osób, głównie starszych, które proszą, by pomóc napisać im wniosek od początku do końca.

- Niektórzy mają kłopoty z obsługą komputera. A my służymy tutaj wsparciem w każdej kwestii. Pomagamy m.in. wprowadzić dane i określić budżety proponowanych przedsięwzięć. Mieszkańcy mają nierzadko problem z oszacowaniem wartości danego projektu, a kiedy przychodzą do nas to kontaktujemy się z odpowiednim organem, np. Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni lub Dyrekcją Rozbudowy Miasta Gdańska i prosimy, by taką wycenę przygotować i przesłać – tłumaczy Jakub Peling z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

W wypełnianiu wniosków bądź sprawdzeniu danych pomaga Mateusz Skrzypiec (z lewej) i Jakub Peling

Na takie dane trzeba czasem poczekać, dlatego niektóre projekty do BO są jeszcze w tzw. fazie roboczej. Wnioskodawcy szukają zazwyczaj infomacji o kosztach, czy w danym miejscu można wyciąć drzewo, bądź czy można tu zrealizować proponowaną inwestycję, itp.

Sprawdźcie, które dzielnice zgłosiły już swoje projekty do BO 2018 i co proponują

Co ciekawe, pytanie o wycenę pomysłu pada często, ale wcale nie najczęściej.

- Ponieważ najczęściej mieszkańcy pytają nas, czy ich pomysł... nie jest zły i czy ma jakiekolwiek szanse na realizację. Brakuje im pewności siebie i wiary, że warto złożyć każdy projekt. My nie jesteśmy od tego, by je selekcjonować czy odrzucać na starcie. Staramy się raczej motywować i podpowiadać – zaznacza Mateusz Skrzypiec. - Jest też tak, że wielu mieszkańcom Budżet Obywatelski kojarzy się tylko z tzw. twardymi projektami, jak renowacja chodnika czy wykonanie placu zabaw. A nie powinien być tak postrzegany. W jego ramach można zgłaszać także tzw. miękkie działania, czyli wszelkiego rodzaju warsztaty czy zajęcia – dodaje.

Centrum Pomysłów działa od poniedziałku do piątku, w godz. 10 - 18, w soboty w godz. 10 - 15, do końca marca.

Centrum Pomysłów do Budżetu Obywatelskiego mieści się przy ul. Ogarnej 117/118. Zajrzyjcie tam!

Komu nie po drodze na ul. Ogarną, po pomoc w wypełnieniu wniosku do BO może zgłosić się także w Urzędzie Miejskim, przy ul. Nowe Ogrody 8/12, bądź w każdej z rad dzielnic działających w Gdańsku. Warto się pospieszyć, bo projekty można zgłaszać tylko do końca tego miesiąca.

Na projekty gdańszczan do Budżetu Obywatelskiego na 2018 r. przeznaczono 14 milionów złotych, w tym 2,8 miliona na projekty ogólnomiejskie i 11,2 miliona na projekty w dzielnicach. Zasady i regulamin obecnej edycji BO nie uległy większym zmianom. Nowością jest to, że wnioskodawcy, jak i głosujący, nie muszą być zameldowani w Gdańsku. Wystarczy, że mieszkają w naszym mieście i mają ukończone 16 lat. Poza tym zdecydowano o wydłużeniu okresu realizacji projektów do dwóch lat. 

Przeczytaj także:

Budżet Obywatelski po raz piąty. Gdańszczanie, macie do wydania 14 milionów złotych!

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl