Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Jest dofinansowanie. Budowa planetarium rusza za pół roku

Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin podpisali umowę o dofinansowaniu kwotą 15 mln zł projektu, w ramach którego m.in. ma powstać gdańskie planetarium.

A
A

Wizualizacja nowej inwestycji
Wizualizacja nowej inwestycji
źródło: Centrum Hewelianum

Pełna nazwa projektu to „Rozbudowa i przebudowa Kaponiery Południowej na potrzeby kulturalno-wystawiennicze wraz z salą sferyczną, a także rekonstrukcją odcinka muru Carnot’a, na terenie Centrum Hewelianum w Gdańsku".

Już w październiku 2015 r. pisaliśmy o tym, że minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał dofinansowanie dla Gminy Miasta Gdańska w wysokości 15 052 157,11 zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W czwartek 21 grudnia natomiast dopełniono formalności i podpisano umowę w tej sprawie.

To już pewne: będzie podziemne planetarium w Centrum Hewelianum [WIZUALIZACJE]- Powstające planetarium będzie jedynym tego typu miejscem w Gdańsku i mamy nadzieję, wielką atrakcją. Konsekwentnie dążymy do rozbudowy systemu fortów Centrum Hewelianum oraz unowocześniania znajdujących się tam obiektów, tak, aby połączyć istniejące historyczne budynki, miejsca wystawowe i sale edukacyjne w spójny kompleks – mówi Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta Gdańska, ds. polityki gospodarczej.


Lokalizacja inwestycji
Lokalizacja inwestycji
źródło: Centrum Hewelianum

Projekt stanowi kontynuację działań przywracających obszar miejski, jakim jest Fort Góry Gradowej, do użytku dla mieszkańców i turystów. Projekt przyczyni się do poszerzenia oferty turystycznej Trójmiasta a kompleksowość oferty Centrum Hewelianum wpłynie na zwiększenie liczby odwiedzających to miejsce mieszkańców i turystów, których obecna liczba oscyluje w granicach 160 tysięcy osób rocznie.

Całkowita wartość inwestycji wynosi 21 778 998,76 zł. Jej realizacja rozpocznie się w połowie 2018 r. i zakończy się w 2020 r.***