Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Jak walczyli dawni korsarze, czyli bitwa morska na XXI Baltic Sail

Dziś, w niedzielę 2 lipca, odbędzie się ostatni dzień XXI Baltic Sail Gdańsk, największej międzynarodowej imprezy żeglarskiej Gdańska. W tegorocznym zlocie wzięło udział 21 żaglowców i od 29 czerwca mogliśmy obserwować ich zmagania na wodzie, ale też brać udział w licznych atrakcjach. W sobotni wieczór 1 lipca podziwialiśmy bitwę morską z historycznym tłem i pokaz fajerwerków, a dziś o godz. 12 czeka nas jeszcze Parada Żaglowców.

A
A

Pokaz fajerwerków na XXI Baltic Sail
Pokaz fajerwerków na XXI Baltic Sail
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Sercem imprezy była ul. Wartka oraz Wyspa Ołowianka szczelnie wypełniona żaglowcami, które przypłynęły na XXI Baltic Sail. Tegoroczną nowością były przeprawy na Westerplatte i mini rejsy po Motławie.

Wydarzenia i atrakcje podzielono na cztery grupy tematyczne, by zadowolić wszystkich fanów żeglarstwa i tego sportowego, i turystycznego oraz oldtimerów. Dla młodzieży przygotowano zajęcia sportowe i edukacyjne oraz warsztaty. Wieczorami był czas na szanty i pokaz fajerwerków.

W sobotę 1 lipca, pomimo nienajlepszej pogody, na Zatoce Gdańskiej rozgrywane były regaty, po południu Szanty pod Żurawiem, a wieczorem o 21.30 Bitwa Morska i pokaz fajerwerków.

Dziś jeszcze, w niedzielę 2 lipca o godz. 12, czeka nas widowiskowy finał - Parada Żaglowców, w której biorą udział wszystkie pływające jednostki, począwszy od dużych żaglowców, poprzez mniejsze jachty turystyczne i kończąc na jachtach motorowych.

***