PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Informacje o dzielnicy Śródmieście
Aniołki Osowa Matarnia Kokoszki Oliwa Żabianka... PrzymorzeMałe Ujeścisko-Łostowice Orunia Górna-Gdańsk Południe VII Dwór PrzymorzeWielkie Brętowo Jasień Orunia- Św. Wojciech-Lipce Olszynka Śródmieście Rudniki Stogi Wyspa Sobieszewska Krakowiec-Górki Zachodnie WrzeszczGórny PieckiMigowo Chełm Siedlce Młyniska Przeróbka Suchanino Letnica NowyPort Brzeźno WrzeszczDolny ZaspaRozstaje ZaspaMłyniec
Śródmieście
Powierzchnia: 5,65 km2
Liczba ludności: 24536 osób
Gęstość zaludnienia: 4343 os/km2
Radni miejscy w dzielnicy
Śródmieście, Chełm, Ujeścisko-Łostowice, Orunia Górna - Gdańsk Południe
Dzielnicowe telefony alarmowe

Gdańskie Centrum Kontaktu
przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.: 58 52 44 500
email: kontakt@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu (Dyżurny Inżynier Miasta) przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom. W przypadku gdy sprawa dotyczy terenu nie znajdującego się w zakresie działań Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jego jednostek, GCK informuje osobę zgłaszającą, do jakiej instytucji zwrócić się w konkretnej sytuacji.

Straż Miejska
Referat Dzielnicowy II
tel. 58 301 30 11 wew. 150
ul. Elbląska 54/60
Kierownik Referatu – Grzegorz Pawlak
Referat czynny w godzinach 07:00 - 15:00
strazmiejska.gda.pl
Komisariat Policji II w Gdańsku
tel. 58 328 44 22
ul. Długa Grobla 4
Komendant komisariatu – nadkom. Grzegorz Piechowski

www.gdansk.policja.gov.pl
Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. Rad Dzielnic

Aleksandra Stefańska 
Biuro Prezydenta, Referat Partycypacji Społecznej i Rad Dzielnic
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
III piętro, pokój nr 337c
tel.: (+48 58) 323 65 46

Gdańskie Centrum Kontaktu
tel.: 58 52 44 500
e-mail.: kontakt@gdansk.gda.pl

Rada dzielnicy Śródmieście
Skład Rady Dzielnicy
 • Przewodniczący Zarządu Dzielnicy
  Kieturakis Maximilian

 • Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy
  Marta Mężyk

 • Członek Zarządu
  Bildziuk Marcin, Lewandowska-Goch Monika

 • Przewodnicząca Rady Dzielnicy
  Woroniecka Elżbieta

 • Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy
  Parzyszek Dominik

 • Dobrowolska Sylwia
 • Grzymała Natalia
 • Ikonnikow Dominika
 • Jacykowski Zbigniew
 • Kamrowska Magdalena
 • Kobus Agnieszka
 • Kownacka Jadwiga
 • Lipska Jolanta
 • Mionskowska Agnieszka
 • Pochroń-Frankowski Leszek
 • Rudnicki Wojciech
 • Stawska Anna
 • Turk Helena
 • Wojciechowska Jadwiga
 • Zienkiewicz Paweł
Kontakt

Siedziba 
ul. Ogarna 29/30, 80-826 Gdańsk

Telefon
+48 513 551 523

E-mail: 
srodmiescie@radadzielnicy.gdansk.pl

Portal 
gdansk.pl/srodmiescie

Facebook
Rada Dzielnicy Śródmieście

Dyżury
środa 17:00-18:00

Dokmenty i komunikaty

Gdzie spędzić ostatni w tym roku weekend? W kinie, w teatrze, w galerii

Gdzie spędzić ostatni w tym roku weekend? W kinie, w teatrze, w galerii
W te ostatnie dni roku w instytucjach kultury będzie zdecydowanie spokojniej niż w pozostałe weekendy, ale to nie znaczy, że nic się nie będzie działo. Coś dla siebie znajdą miłośnicy dobrego kina, muzyki klasycznej i operowej, a także sztuki malarskiej.
Filmowe Podsumowanie Roku jest najlepszą okazją, żeby nadrobić filmowe zaległości i przypomnieć sobie najważniejsze tytuły mijającego roku
Filmowe Podsumowanie Roku jest najlepszą okazją, żeby nadrobić filmowe zaległości i przypomnieć sobie najważniejsze tytuły mijającego roku
mat. prasowe


Po raz szósty Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa zaprasza na „Filmowe podsumowanie roku 2018” - przegląd ambitnego kina, który odbędzie się w dniach 28-30 grudnia 2018 r., w mieszczącym się w Domu Harcerza dawnym kinie Watra (Gdańsk, ul. Za Murami 2/10).

- Jak co roku do przeglądu selekcjonujemy najważniejsze filmy, pozycje niekomercyjne, poruszające często trudne, ale ważne społecznie i kulturowo tematy. Filmy, które są prezentowane zazwyczaj przez chwilę w kinach studyjnych bądź funkcjonują w wąskim obiegu festiwalowym - mówi Anna Kądziela-Grubman, pomysłodawczyni przeglądu oraz selekcjoner.

W ciągu trzech dni zaprezentowane zostaną najważniejsze i najgłośniejsze pozycje europejskiego i światowego kina, które pojawiły się w kinach i na festiwalach mijającego roku. Zobaczymy dziesięć tytułów, które zdobyły nagrody i wyróżnienia na najważniejszych festiwalach filmowych takich jak Cannes, Berlinale, Wenecja, Gdynia czy też Europejskie Nagrody Filmowe.

Przed wybranymi filmami zostaną zaprezentowane krótkie filmy animowane - laureaci tegorocznego 4. Festiwalu Filmów Animowanych w Gdańsku.

Bilet wstępu na 1 pokaz: 14 zł

Program przeglądu „Filmowe podsumowanie roku 2018”:

Piątek, 28 grudnia

- godz. 18:00 - „Dogman”, reż. Matteo Garrone, Włochy / 2018, 102 min;
- godz. 20:00 - „Niemiłość”, reż. Andriej Zwiagincew, Rosja / 2017, 127 min.

Sobota, 29 grudnia

- godz. 14:30 - „Happy End”, reż. Michael Haneke, Austria, Francja, Niemcy / 2017, 107 min;
- godz. 16:35 - „Nigdy cię tu nie było”, reż. Lynne Ramsay, Francja, USA, Wlk. Brytania / 2017, 85 min;
- godz. 18:15 - „Zimna Wojna”, reż. Paweł Pawlikowski, Polska / 2018, 84 min;
- godz. 20:00 - „Lato”, reż. Kiriłł Sieriebriennikow, Rosja / 2018, 126 min.

Niedziela, 30 grudnia

- godz. 14:30 - „Twarz”, reż. Małgorzata Szumowska, Polska / 2017, 91 min;
- godz. 16:15 - „I tak cię kocham”, reż. Michael Showalter, USA / 2017, 119 min;
- godz. 18:30 - „W ułamku sekundy”, reż. Fatih Akin, Francja, Niemcy / 2017, 106 min;
- godz. 20:30 - „The Square”, reż. Ruben Östlund, Dania, Francja, Niemcy, Szwecja / 2017, 142 min.


Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis pod batutą Jana Łukaszewskiego od lat zachwyca repertuarem i wykonaniem
Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis pod batutą Jana Łukaszewskiego od lat zachwyca repertuarem i wykonaniem
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl


W piątek, 28 grudnia, 2018 r., w Kościele św. Józefa w Gdańsku (Gdańsk, ul. Elżbietańska 9/10) odbędzie się Doroczny Koncert Bożonarodzeniowy - organizowane przez Polski Chór Kameralny wydarzenie dedykowane mieszkańcom Gdańska.

Tradycja tego szczególnego koncertu sięga 2009 roku, w którym zespół z towarzyszeniem orkiestry i solistów wykonał słynne Magnificat Jana Sebastiana Bacha. W tym roku natomiast zabrzmią utwory wybitnego argentyńskiego pianisty i kompozytora Ariela Ramireza oraz pioniera jazzowego akordeonu - Cezarego Paciorka. Polski Chór Kameralny wystąpi pod batutą Jana Łukaszewskiego.

Wykonawcy: Jerzy Stelmański (tenor I, gitara), Krzysztof Pękała (tenor II), Damian Bykowski (tenor II, gitara II), Sebastian Mandziej (baryton), Andrzej Macierzyński (piano), Cezary Paciorek (akordeon), Filip Arasimowicz (kontrabas).

Koncert rozpocznie się o godz. 19. Bilety 30/20zł do nabycia w siedzibie Polskiego Chóru Kameralnego (ul. Opata Jacka Rybińskiego 24, Gdańsk-Oliwa, 9:00-16:00) i na godzinę przed rozpoczęciem w miejscu koncertu. Obowiązuje zniżka dla posiadaczy Karty do Kultury. Uczestnicy koncertu otrzymają cegiełki, umożliwiające wpłaty na rzecz budowy „Zacisza św. Benedykta”, domu dla gości w opactwie sióstr benedyktynek w Żarnowcu.


Próby do spektaklu Kandyd Bernsteina
Próby do spektaklu "Kandyd" Bernsteina w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz
Fot. Krzysztof Mystkowski


W niedzielę, 30 grudnia Opera Bałtycka (Gdańsk, al. Zwycięstwa 15) zaprasza na ostatnią premierę w tym roku. Będzie to „Kandyd” Leonarda Bernsteina.

To ironiczna i zabawna historia inspirowana powiastką filozoficzną Voltaire'a - alegoryczna opowieść o wędrówce w poszukiwaniu „najlepszego ze światów” i próbie jego zrozumienia. W realizacji Anny Wieczur-Bluszcz (reżyseria) oraz Ewy Gdowiok (scenografia i kostiumy) przeniesiemy się do klasycznego świata, pełnego starych rycin oraz morskich podróży, ale też skupimy się na uniwersalnych zagadnieniach Kandyda - jaki jest sens naszego życia, czy więcej w nas dobra czy zła, jakimi motywacjami się kierujemy?

Kierownikiem muzycznym operowej premiery jest José Maria Florêncio. Za choreografię odpowiada Leszek Bzdyl. Występują: Aleksander Kunach / Jacek Laszczkowski (Kandyd), Joanna Moskowicz / Ewelina Osowska / Gabriela Gołaszewska (Kunegunda), Marcin Piotr Płuska / Artur Janda (Pangloss / Kakambo), Bartłomiej Misiuda / Tomasz Rak (Maksymilian / Kapitan), Maria Antkowiak (Pakita), Jacek Laszczkowski / Maciej Gwizdała (Vanderdendur / Gubernator / Rakoczy), Joanna Cortes (Staruszka) i Przemysław Bluszcz (Wolter).

Spektakl rozpocznie się o godz. 19, Bilety: 140-180 zł.


Krajobraz zimowy z mostem. Olej na płótnie, sygnowany, niedatowany
Krajobraz zimowy z mostem. Olej na płótnie, sygnowany, niedatowany
mat. Muzeum Gdańska


W Ratuszu Głównego Miasta - oddziale Muzeum Gdańska (ul. Długa 46/47) trwa wystawa „Ernst Kolbe. Impresjonista Pomorza”. Zapomniany po II wojnie światowej artysta należał do jednych z najbardziej cenionych pomorskich malarzy. Jego dzieła pierwszy raz prezentowane są tak licznie w Gdańsku

- Styl artystyczny Kolbego nie wpisywał się w propagandową rolę sztuki III Rzeszy - mówi Izabela Jastrzębska-Olkowska z Muzeum Gdańska, kuratorka wystawy „Ernst Kolbe. Impresjonista Pomorza”. - Jego prace straciły na popularności, ale mimo tego dalej znajdowały grono odbiorców. Wiele z jego dzieł nie przetrwało wojny. Mieszkanie Kolbego zostało zbombardowane 1943 r. podczas nalotów alianckich na Berlin.

Tym bardziej cieszyć może fakt, że w Ratuszu można zobaczyć blisko 30 obrazów tego malarza i litografa, pochodzących ze zbiorów niemieckiego Westpreussisches Landesmuseum w Warendorfie, które dziś dysponuje większością prac olejnych Kolbego.

- Polska publiczność będzie miała okazję do obejrzenia jego prac w tak dużej ilości po raz pierwszy - podkreśla Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. - Był ważnym i cenionym artystą przedwojennym. Jego prace dotyczyły krajobrazów terenów Pomorza, zarówno te po stronie dzisiejszej Republiki Federalnej Niemiec, jak i te po stronie Rzeczpospolitej Polskiej.

Na obrazach, które po raz pierwszy prezentowane są nad Motławą tak licznie (wiele lat temu mogliśmy podziwiać zaledwie kilka jego prac, i to głównie litografii), oprócz gdańskich wnętrz mieszczańskich i wybrzeża Kolbe uwiecznił m.in. Darłówko, Krynicę i Ustkę.

Jego prace można zobaczyć w Gdańsku dzięki współpracy Muzeum Gdańka z Westpreussisches Landesmuseum w Warendorfie oraz Referatem Kultury byłych ziem Prus Zachodnich, Prowincji Poznańskiej, Polski Centralnej, Wołynia, Podola i Galicji.

Wystawa „Ernst Kolbe. Impresjonista Pomorza” potrwa do 15 września 2019 roku. Czynna jest codziennie, z wyjątkiem poniedziałków, oraz - w sezonie zimowym - wtorków. W pozostałe dni oddział Muzeum Gdańska przy ulicy Długiej jest otwarty w godzinach: śr. 10:00-16:00, czw. 10:00-18:00, pt.-sb. 10:00-16:00, oraz niedz. 11:00-16:00 (wt. w sezonie letnim 10:00-13:00). Bilety: normalny 12 zł, ulgowy 6 zł.


Zwycięska praca Gdańskiego Biennale Sztuki 2014 - Zuza Golińska Chórzyści
Zwycięska praca Gdańskiego Biennale Sztuki 2014 - Zuza Golińska "Chórzyści"
mat. GGM


Przypominamy także, że trwa Gdańskie Biennale Sztuki 2018 - piąta edycja wydarzenia artystycznego, które prezentuje twórczość ponad trzydziestu artystów profesjonalnych mieszkających i tworzących w Województwie Pomorskim.

Zobaczymy szerokie spektrum technik artystycznych twórców reprezentujących różne pokolenia – ponieważ ideą biennale jest przede wszystkim uchwycenie najnowszych tendencji i kierunków w sztukach wizualnych uprawianych przez rodzimych artystów. Jest to również odpowiedź na potrzebę środowiska pomorskich artystów dotyczącej możliwości cyklicznej i szerokiej prezentacji najnowszych prac.

Biennale odbywa się w dwóch przestrzeniach Gdańskiej Galerii Miejskiej: GGM2 przy ul. Powroźniczej 13/15 oraz 4G przy ul. Szerokiej 37. Wstęp wolny.

Więcej: Gdańskie Biennale Sztuki 2018: Nieznalska, Olesiejuk i inni. Warto


Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze