PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Informacje o dzielnicy Śródmieście
Aniołki Osowa Matarnia Kokoszki Oliwa Żabianka... PrzymorzeMałe Ujeścisko-Łostowice Orunia Górna-Gdańsk Południe VII Dwór PrzymorzeWielkie Brętowo Jasień Orunia- Św. Wojciech-Lipce Olszynka Śródmieście Rudniki Stogi Wyspa Sobieszewska Krakowiec-Górki Zachodnie WrzeszczGórny PieckiMigowo Chełm Siedlce Młyniska Przeróbka Suchanino Letnica NowyPort Brzeźno WrzeszczDolny ZaspaRozstaje ZaspaMłyniec
Śródmieście
Powierzchnia: 5,65 km2
Liczba ludności: 24536 osób
Gęstość zaludnienia: 4343 os/km2
Radni miejscy w dzielnicy
Śródmieście, Chełm, Ujeścisko-Łostowice, Orunia Górna - Gdańsk Południe
Dzielnicowe telefony alarmowe

Gdańskie Centrum Kontaktu
przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.: 58 52 44 500
email: kontakt@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu (Dyżurny Inżynier Miasta) przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom. W przypadku gdy sprawa dotyczy terenu nie znajdującego się w zakresie działań Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jego jednostek, GCK informuje osobę zgłaszającą, do jakiej instytucji zwrócić się w konkretnej sytuacji.

Straż Miejska
Referat Dzielnicowy II
tel. 58 301 30 11 wew. 150
ul. Elbląska 54/60
Kierownik Referatu – Grzegorz Pawlak
Referat czynny w godzinach 07:00 - 15:00
strazmiejska.gda.pl
Komisariat Policji II w Gdańsku
tel. 58 328 44 22
ul. Długa Grobla 4
Komendant komisariatu – nadkom. Grzegorz Piechowski

www.gdansk.policja.gov.pl
Rada dzielnicy Śródmieście
Skład Rady Dzielnicy
  • Przewodniczący Zarządu Dzielnicy
    Kieturakis Maximilian

  • Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy
    Bildziuk Marcin

  • Członek Zarządu
    Lewandowska-Goch Monika

  • Przewodnicząca Rady Dzielnicy
    Woroniecka Elżbieta

  • Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy
    Kamrowska Magdalena

  • Dobrowolska Sylwia
  • Grzymała Natalia
  • Ikonnikow Dominika
  • Jacykowski Zbigniew
  • Kobus Agnieszka
  • Kownacka Jadwiga
  • Lipska Jolanta
  • Michel-Parzyszek Anna
  • Mionskowska Agnieszka
  • Parzyszek Dominik
  • Pochroń-Frankowski Leszek
  • Rudnicki Wojciech
  • Stawska Anna
  • Turk Helena
  • Wojciechowska Jadwiga
  • Zienkiewicz Paweł
Kontakt

Siedziba 
ul. Ogarna 29/30, 80-826 Gdańsk

Telefon
+48 571 324 216

E-mail: 
srodmiescie@radadzielnicy.gdansk.pl

Portal 
gdansk.pl/srodmiescie

Facebook
Rada Dzielnicy Śródmieście

Dyżury
środa 17:00-18:00

Gdańskie srebra w miejskim muzeum - poznaj zbiory i historię rzemiosła

Gdańskie srebra w miejskim muzeum - poznaj zbiory i historię rzemiosła
„Gdańskie srebra: A nóż widelec... - sztućce przez stulecia” to kolejne warsztaty z cyklu wykładów o gdańskich srebrach, organizowanego przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Najbliższe spotkanie, przepełnione historycznymi ciekawostkami, odbędzie się w czwartek 23 lutego 2017 r. w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta. Wstęp wolny, ale obowiązują zapisy.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Wykłady o gdańskich srebrach co czwartek w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska

- Dawni mistrzowie, w przeciwieństwie do obecnie wyspecjalizowanych jubilerów, zajmowali się produkcją wyrobów i biżuterii ze złota, stopów metali szlachetnych i szlachetnych kamieni. Zdarzało się tak, że produkcja jednego tylko przedmiotu pochłaniała okres kilku lat - mówi dr Anna Frąckowska z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, autorka cyklu zajęć poświęconych gdańskim srebrom.

Więcej na ten temat będzie można dowiedzieć się podczas warsztatów organizowanych przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska cyklicznie, raz w miesiącu, aż do kwietnia 2017 r. Warsztatowicze dowiedzą się na nich, jak wyglądał cały proces tworzenia srebrnych zabytków oraz biżuterii, a ponadto będą mogli zobaczyć zabytkowe przedmioty z bliska - bez muzealnych szyb.

Prowadząca warsztaty nauczy swoich podopiecznych rozróżniać poszczególne techniki dawnych mistrzów nie na postawie zdjęć, a konkretnych przykładów. Nie zabraknie też materiałów filmowych.

- Uzyskanie mistrzostwa w pracy w złocie i srebrze wymagało długich lat nauki oraz poznania szeregu narzędzi, technik i procesów. Złotnicy musieli wykazać się nie tylko znajomością obróbki metalu, ale także wieloma innymi umiejętnościami. Warsztat ma przybliżyć tajniki pracy dawnych złotników - zachęca dr Frąckowska.

Na zajęciach warsztatowicze poznają zasady kształcenia złotników, sposób organizacji warsztatu złotniczego, a także historyczne techniki pracy w złocie i srebrze. - Uczestnicy będą mieli okazję obejrzeć typowe narzędzia złotnicze, a także przykłady zabytków srebrnych ze zbiorów Muzeum, ilustrujące różne techniki złotnicze - takie jak kucie, repusowanie, grawerunek, odlew, lutowanie, złocenie, filigran, niello, emalia itd. - dodaje.

Zajęcia „Gdańskie srebra. A nóż widelec... - sztućce przez stulecia” odbędą się w czwartek 23 lutego 2017 r., o godz. 17, w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta (ul. Długa 46/47). Zajęcia są przeznaczone dla osób powyżej 15 roku życia. Wstęp wolny, ale obowiązują wcześniejsze zgłoszenia pod adresem a.frackowska@mhmg.pl. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Kolejne warsztaty, zatytułowane „Gdańskie srebra. O grzywnach i łutach oraz jak czytać znaki na srebrach?” odbędą się w czwartek 30 marca 2017 r. Ostatnie - „Gdańskie srebra. Odzyskać dawny blask - o czyszczeniu i przechowywaniu srebra” - w czwartek 27 kwietnia 2017 r.

oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl