Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Gdański Wiec Jedności Europejskiej. Podziękowanie Donalda Tuska

Manifestacja rozpoczęła się w samo południe w sobotę, 11 marca, pod Dworem Artusa. Przebiegała w przyjaznej atmosferze, trwała ponad godzinę. Odczytano m.in. podziękowania dla gdańszczan od Donalda Tuska, którego w czwartek, 9 marca, ponownie wybrano prezydentem Rady Europejskiej.

A
A

Wokół fontanny Neptuna zebrało się około 800 osób
Wokół fontanny Neptuna zebrało się około 800 osób
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

O godzinie 12.00 pod Dworem Artusa zebrało się kilkaset osób z polskimi i europejskimi flagami. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu Polski i wysłuchaniu carillonów z wieży Ratusza, które odegrały „Odę do radości”, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, inicjator sobotniej manifestacji, przywitał gdańszczan, gdynian, sopocian i Pomorzan.

- My, gdańszczanie i Pomorzanie, wyjątkowo jesteśmy uwrażliwieni na to, że ktoś chce nam Europę zabrać (...) My na to nie pozwolimy, nie damy się zepchnąć do narożnika europejskiego, nie chcemy aby Polska była zmarginalizowana w Europie - mówił do zgromadzonych prezydent Adamowicz. - Europa dobrze życzy Polsce. Natomiast Kaczyński i jego grupa chce nas do Europy odwrócić plecami. My na to mówimy: nie. 

Prezydent Gdańska przeczytał także list od Donalda Tuska, który - jak powiedział Adamowicz - wie, że dziś w Gdańsku jest manifestacja poparcia dla wyboru Unii Europejskiej, poparcia dla Donalda Tuska, jako Polaka i gdańszczanina. 


Treść listu od Donalda Tuska.

DRODZY GDAŃSZCZANIE

KOCHANI

Pragnę Wam gorąco podziękować za słowa solidarności i poparcia, które napłynęły do mnie w minionych dniach. Jestem Wam za to niezmiernie wdzięczny.

W ostatnich latach wspólnie przeżywaliśmy chwile narodowej dumy, kiedy czuliśmy, że Polska należy do Europy. Wierzę, że tak będzie też w przyszłości. Dzisiaj jednak musimy dołożyć starań, by nikt nie zniweczył naszego głębokiego przekonania, że tylko Polska zakorzeniona w Europie jest Polską, o którą walczyły pokolenia Polaków.

Raz jeszcze chcę Wam podziękować za Wasze serdeczne myśli i Wasze wsparcie.

Donald Tusk

Bruksela, 10 marca 2017


Do zebranych mówił Bogdan Borusewicz, wicemarszałek Senatu: - Wybór Donalda Tuska to jest sukces Polski, bo Donald Tusk jest z krwi nie tylko Pomorzaninem, ale Polakiem wychowanym tutaj. Poznałem go w czasach komunizmu, jako członka opozycji demokratycznej, on się nie bał. Jeśli rząd chce nas wyprowadzić z Unii, niech to powie, a wtedy zobaczymy, ile zostanie z tego rządu.

- Podziękujmy Europie, podziękujmy 27 krajom, które nas poparły, poparły Polskę i Polaków w Unii Europejskiej - dodał Sławomir Neumann, przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej. - PiS i jego rząd to marny epizod, o którym wszyscy zapomną ze wstydem. 

Powiedział też, że Platforma Obywatelska zebrała wystarczającą ilość podpisów, żeby złożyć wniosek o wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło. Zapowiedział złożenie wniosku w przyszłym tygodniu. 

Na manifestacji zabrała też głos Natalia z Żytomierza na Ukrainie, która od dwóch lat mieszka w Gdańsku.

- Ukraina chce być częścią Europy, jestem zaniepokojona antyeuropejską retoryką, która oddala od unii nie tylko Polskę ale i Ukrainę - mówiła gdańszczanka z Ukrainy. - Unia Europejska to dla nas gwarancja demokracji, która powinna się rozszerzać i iść dalej na wschód przy pomocy Polski, jak było do tej pory. 


GDAŃSKI WIEC JEDNOŚCI EUROPEJSKIEJ - FOTOGALERIA


Pani Beata trzyma w dłoniach znamienny transparent
Pani Beata trzyma w dłoniach znamienny transparent
fot. www.gdansk.pl
 

Z inicjatywą zorganizowania manifestacji wyszedł w czwartek, 9 marca, prezydent Adamowicz. Do udziału w manifestacji zachęcał też komitet Obrony Demokracji.

- Chcemy zamanifestować to, że Gdańsk, Pomorze są i chcą być w Europie. My, samorządowcy, jak mało kto w Polsce wiemy, jaka jest wartość bycia w Unii Europejskiej, jakie są tego pozytywne strony – mówił w piątek, 10 marca, podczas krótkiego briefingu, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. - Ostatnia hucpa ze strony rządu Prawa i Sprawiedliwości w sprawie Donalda Tuska była przysłowiowym gwoździem do trumny, do marginalizacji pozycji Polski w UE. Czy możemy być traktowani poważnie, jeżeli rząd PiSowski nie popiera swojego obywatela na przedłużenie funkcji przewodniczącego Rady Europejskiej [...] My gdańszczanie, pomorzanie, chcemy w sobotę zamanifestować swoją jedność z Europą. Chcemy pobudzić nas, Polki i Polaków, do większej proeuropejskiej aktywności. Musimy wywrzeć ogromną presję na rząd polski, by zwrócił oczy ku Europie, by nie odwracał się do niej plecami.

TAK PREZYDENT GDAŃSKA ZACHĘCAŁ DO UDZIAŁU W WIECU W PIĄTEK, 10 MARCA 


Uczestnicy manifestacji powinni wziąć też parasole i ciepłe ubrania, najlepiej przeciwdeszczowe, bowiem na sobotę w Gdańsku zapowiadane jest zachmurzenie duże i przelotne opady, przy temperaturze 3-4 st. C.

W czwartek, 9 marca 2017 r., Donald Tusk powtórnie został wybrany na prezydenta Rady Europejskiej. Będzie pełnił tę funkcję przez kolejne 2,5 roku. Jego kandydaturę poparło solidarnie 27 państw UE, przeciwna była jedynie reprezentująca rząd w Warszawie premier Beata Szydło.

Donald Tusk urodził się i wychował w Gdańsku. Tutaj skończył szkoły, studia, a także założył rodzinę i zbudował polityczną karierę. Jest mieszkańcem Sopotu.


Czwartek, 9 marca 2017 r., Plac Przyjaciół Sopotu - radość z ponownego wyboru Donalda Tuska na prezydenta Rady Europejskiej
Czwartek, 9 marca 2017 r., Plac Przyjaciół Sopotu - radość z ponownego wyboru Donalda Tuska na prezydenta Rady Europejskiej
Jerzy Bartkowski / KFP

Radość na wieści z Brukseli spontanicznie zamanifestowali w Sopocie w czwartek wieczorem sympatycy KOD. Po godzinie 19. na Placu Przyjaciół Sopotu bawiło się ponad 200 osób. Wśród nich byli Bogdan Borusewicz, Jan Kozłowski i Jacek Karnowski. Uczestnicy fety tańczyli, śpiewali, machali polskimi i unijnymi flagami, a także skandowali „Tu jest Europa!”. Niektórzy wznieśli toast szampanem. - Idzie wiosna. Rośnie nadzieja, że będzie lepiej - mówili.Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
***