PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Informacje o dzielnicy Śródmieście
Aniołki Osowa Matarnia Kokoszki Oliwa Żabianka... PrzymorzeMałe Ujeścisko-Łostowice Orunia Górna-Gdańsk Południe VII Dwór PrzymorzeWielkie Brętowo Jasień Orunia- Św. Wojciech-Lipce Olszynka Śródmieście Rudniki Stogi Wyspa Sobieszewska Krakowiec-Górki Zachodnie WrzeszczGórny PieckiMigowo Chełm Siedlce Młyniska Przeróbka Suchanino Letnica NowyPort Brzeźno WrzeszczDolny ZaspaRozstaje ZaspaMłyniec
Śródmieście
Powierzchnia: 5,65 km2
Liczba ludności: 24536 osób
Gęstość zaludnienia: 4343 os/km2
Radni miejscy w dzielnicy
Śródmieście, Chełm, Ujeścisko-Łostowice, Orunia Górna - Gdańsk Południe
Dzielnicowe telefony alarmowe

Gdańskie Centrum Kontaktu
przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.: 58 52 44 500
email: kontakt@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu (Dyżurny Inżynier Miasta) przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom. W przypadku gdy sprawa dotyczy terenu nie znajdującego się w zakresie działań Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jego jednostek, GCK informuje osobę zgłaszającą, do jakiej instytucji zwrócić się w konkretnej sytuacji.

Straż Miejska
Referat Dzielnicowy II
tel. 58 301 30 11 wew. 150
ul. Elbląska 54/60
Kierownik Referatu – Grzegorz Pawlak
Referat czynny w godzinach 07:00 - 15:00
strazmiejska.gda.pl
Komisariat Policji II w Gdańsku
tel. 58 328 44 22
ul. Długa Grobla 4
Komendant komisariatu – nadkom. Grzegorz Piechowski

www.gdansk.policja.gov.pl
Rada dzielnicy Śródmieście
Skład Rady Dzielnicy
  • Przewodniczący Zarządu Dzielnicy
    Kieturakis Maximilian

  • Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy
    Bildziuk Marcin

  • Członek Zarządu
    Lewandowska-Goch Monika

  • Przewodnicząca Rady Dzielnicy
    Woroniecka Elżbieta

  • Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy
    Kamrowska Magdalena

  • Dobrowolska Sylwia
  • Grzymała Natalia
  • Ikonnikow Dominika
  • Jacykowski Zbigniew
  • Kobus Agnieszka
  • Kownacka Jadwiga
  • Lipska Jolanta
  • Michel-Parzyszek Anna
  • Mionskowska Agnieszka
  • Parzyszek Dominik
  • Pochroń-Frankowski Leszek
  • Rudnicki Wojciech
  • Stawska Anna
  • Turk Helena
  • Wojciechowska Jadwiga
  • Zienkiewicz Paweł
Kontakt

Siedziba 
ul. Ogarna 29/30, 80-826 Gdańsk

Telefon
+48 571 324 216

E-mail: 
srodmiescie@radadzielnicy.gdansk.pl

Portal 
gdansk.pl/srodmiescie

Facebook
Rada Dzielnicy Śródmieście

Dyżury
środa 17:00-18:00

Gdańsk widziany z wody. Wyprawa kajakami do Twierdzy Wisłoujście

Gdańsk widziany z wody. Wyprawa kajakami do Twierdzy Wisłoujście
Nasi Czytelnicy w majówkowy weekend zorganizowali wyjątkową wyprawę kajakową do zabytkowego fortu. We współpracy z Muzeum Historycznym Miasta Gdańska z okazji Roku Rzeki Wisły dopłynęli do tego niezwykłego miejsca kajakami. Poniżej ich wrażenia z wyprawy i kilkanaście zdjęć z wodnej podróży.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Twierdza Wisłoujście to niezwykły zabytek sztuki fortyfikacyjnej. Jej nazwa wywodzi się z czasów, gdy ujście Wisły znajdowało się bezpośrednio na północ od Twierdzy. Miejsce to stanowiło ważny z punktu widzenia strategicznego teren, skąd można było kontrolować ruch statków wychodzących i wchodzących do portu w Gdańsku.

Trasa liczyła ok. 8 kilometrów, a przepłynięcie zajęło niecałe 3 godziny. Startowaliśmy w centrum Gdańska i już na samym początku wycieczki mogliśmy podziwiać najpiękniejsze miejsca z perspektywy kajaka, a wśród nich Długie Pobrzeże z Żurawiem, Sołdek, Ołowianka, Filharmonia Bałtycka i Muzeum II Wojny Światowej.


Po dopłynięciu do Polskiego Haka zaczęliśmy odkrywać mniej znaną, industrialną stronę Gdańska. Rozpościerają się stamtąd niesamowite widoki na tereny stoczniowe z licznymi żurawiami, wysokimi kominami, silosami i statkami zacumowanymi przy nabrzeżach.

Samo przepłynięcie przez tereny portowe i Kanał Kaszubski wymagało uzyskania pozwolenia z Kapitanatu Portu. Jest to główne wyjście z portu dla statków, gdzie pływają nawet 200-metrowej długości jednostki. Nie jest to akwen, po którym można poruszać się samodzielnie kajakiem, bez uzyskania pozwoleń, wiedzy o przepisach ruchu wodnego, odpowiedniego sprzętu asekuracyjnego i umiejętności.


Widok historycznej twierdzy od strony wody zrobił na nas niesamowite wrażenie, a fakt, że dopłynęliśmy do niej kajakami z centrum Gdańska uczynił całą wyprawę niezapomnianą przygodą. Po zdobyciu twierdzy i opłynięciu czterobastionowego Fortu carré, zwiedziliśmy jej zakamarki pieszo razem z przewodnikiem. Na uczestnikach szczególne wrażenie zrobiło wejście na szczyt wieży, skąd rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na tereny portowe, stadion, Port Północny i Westerplatte. Chętnie skorzystaliśmy też z ogniska, przy którym mogliśmy odpocząć i uzupełnić spalone na kajakach kalorie.

Cieszymy się, że uczestnikom bardzo podobała się wycieczka. Większość osób to mieszkańcy Trójmiasta, którzy przyznali, że już od dawna chcieli się wybrać i zwiedzić twierdzę, ale jakoś nie było okazji. Dzięki współpracy z Muzeum Historyczne Miasta Gdańska mogliśmy stworzyć unikatową ofertę, ciekawą zarówno dla turystów jak i mieszkańców miasta. Mamy nadzieję powtórzyć w tym sezonie podobną wyprawę.

Milena Nieścior, Gdańsk z kajaka


Zapraszamy gdańszczan do dzielenia się z nami swoimi zdjęciami i filmami dotyczącymi Gdańska.