Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Gdańsk świętuje swoją obecność w Europie. Wielki piknik 7 maja!

Targ Węglowy na jeden dzień przeobrazi się w Stary Kontynent. Będzie można poznać kulturę, obyczaje i kuchnię kilkunastu krajów europejskich. Atrakcji nie zabraknie dla młodszych i starszych, a punktem kulminacyjnym będzie wspólne odśpiewanie "Ody do Radości". 7 maja zaplanowano bowiem pierwsze Gdańskie Święto Europy.

A
A

W niedzielę, 7 maja, odbędzie się pierwsze Gdańskie Święto Europy
W niedzielę, 7 maja, odbędzie się pierwsze Gdańskie Święto Europy
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Dzień Europy obchodzony jest w Unii Europejskiej 9 maja. Ustanowiony został w rocznicę ustanowienia planu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali (9 maja 1950 r.), znanego też jako Plan Schumana. Polska jest członkiem UE od 1 maja 2004 roku - za kilka dni obchodzić będziemy już 13. rocznicę przystąpienia.

To okazja do spotkania i wspólnego świętowania przez gdańszczan i gości przebywających w naszym mieście. W niedzielę, 7 maja, na Targu Węglowym powstanie Miasteczko Europejskie. Będzie można poczuć w nim atmosferę Berlina, Paryża, Pragi, Madrytu i innych stolic Europy. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 12.

W specjalnie zaaranżowanej strefie dla dzieci będzie można pobawić się z maskotką Syriusza (oficjalny symbol Unii Europejskiej), a także ułożyć z puzzli wielką mapę Europy. Nie zabraknie też innych atrakcji: quizów z nagrodami, zgadywania flag, tworzenia pinsów i malowania twarzy. Będzie też duże, ważące ponad 200 kilogramów, koło fortuny oraz ogromny balon, dzięki któremu będzie można spojrzeć na nasze miasto z innej perspektywy.

Przy barwnych stoiskach, w strefie gastronomicznej, będzie można spróbować przysmaków z różnych krajów Europy. Z okazji tego święta zostanie przygotowany zestaw najbardziej charakterystycznych europejskich potraw.

W to wydarzenie mocno zanagażowało się też kilkanaście gdańskich szkół, które przygotowały ponad 20 stanowisk przedstawiających poszczególne kraje UE. Każde z nich będzie posiadało inną aranżację i własny program atrakcji – będzie można przejść w kilka minut np.z Berlina do Barcelony. Przy stoiskach pojawią się rodowici mieszkańcy prezentowanych krajów.

Wszyscy świętujący będą mogli przyłączyć się też do tworzenia wielkiej flagi UE, na którą złoży się około 5 tysięcy małych samoprzylepnych karteczek. Każdą z nich będzie można podpisać własnym imieniem.

Będzie też coś dla fanów smartfonów - gra terenowa „Tropem funduszy unijnych”, która będzie wymagała dostępu do internetu i... siły w nogach. E-skrytki ze wskazówkami będą ukryte w różnych zakątkach Głównego Miasta.

Momentem kulminacyjnym Gdańskiego Święta Europy będzie wspólne odśpiewanie „Ody do radości”, które zaplanowano o godz. 16. Każdy otrzyma egzemplarz tekstu - brak jego znajomości nie będzie więc przeszkodą. Melodię poprowadzi ponad 200 chórzystów zrzeszonych w Gdańskim Oddziale Polskiego Związku Chórów i Orkiestr przy akompaniamencie Orkiestry Vita Activa. Całość pod batutą Bogny Swiłło.

Gdańszczanie, zarezerwujcie czas w niedzielę, 7 maja, i zajrzyjcie tego dnia na Targ Węglowy!***