• Start
  • Wiadomości
  • Festiwal ORGANy PLUS+. Światowej sławy artyści grają na odnowionych organach barokowych

Festiwal ORGANy PLUS+. Światowej sławy artyści grają na odnowionych organach barokowych

Tegoroczna odsłona Festiwalu ORGANy PLUS+ jest wyjątkowa - jednak nie ze względu na światowej sławy artystów ani wybitny repertuar, to jest bowiem od lat znak rozpoznawczy tego wydarzenia, ale na to, co w muzyce najważniejsze: dźwięk. Festiwal trwa do czwartku, 7 czerwca. Codziennie bardzo ciekawe koncerty.
04.06.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Drewniana `skorupa` organów w gdańskim kościele Św. Trójcy w 65 proc. składa się z oryginalnej substancji, piszczałki (2441 sztuk!) są nowe
Drewniana `skorupa` organów w gdańskim kościele Św. Trójcy w 65 proc. składa się z oryginalnej substancji, piszczałki (2441 sztuk!) są nowe
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

To już gdańska tradycja - w czerwcu, jak co roku, w gotyckim kościele Św. Trójcy w Gdańsku, który może pochwalić się niezmienioną od stuleci akustyką, rozbrzmiewają utwory sprzed wieków, w wykonaniu artystów z Polski i ze świata. Jednak od tej - czwartej - edycji publiczność Festiwalu ORGANy PLUS+ czeka dodatkowa niespodzianka.

- Po siedemdziesięciu pięciu latach od zakończenia drugiej wojny światowej, po piętnastu latach starań i dziesięciu latach wytężonych prac konserwatorskich i organmistrzowskich, po raz pierwszy w tym roku będziemy mogli podziwiać pełne możliwości brzmieniowe zrekonstruowanego instrumentu we franciszkańskim kościele pw. Św. Trójcy na gdańskim Starym Przedmieściu - mówi dyrektor Festiwalu ORGANy PLUS+, Andrzej Szadejko.


Więcej: Organy w kościele Św. Trójcy brzmią w pełni po 10 latach odbudowy. ROZMOWA


Pierwsza okazja, by się przekonać, jak brzmią odnowione 400-letnie organy była podczas inauguracji festiwalu, w niedzielę, 3 czerwca, 2018 r., kiedy to rozległy się m.in. dźwięki Kantaty BMV 35 Jana Sebastiana Bacha. W poniedziałek, 4 czerwca, wykonawcy z Niemiec zaprezentowali muzykę klasztorów i dworów niemieckich.

Na kolejne okazje organizatorzy zapraszają codziennie, włącznie do czwartku, 7 czerwca, 2018 r. Co nas czeka?

Dominika Zawada to skrzypaczka oraz altowiolistka, specjalizująca się w wykonawstwie muzyki dawnej na instrumentach historycznych
Dominika Zawada to skrzypaczka oraz altowiolistka, specjalizująca się w wykonawstwie muzyki dawnej na instrumentach historycznych
mat. organizatora

- We wtorek, 5 czerwca, przeniesiemy się na moment na północ - do Lubeki. Dietrich Buxteude, słynny kompozytor i organista, do którego pielgrzymował na naukę Jan Sebastian Bach, rozpoczął w drugiej połowie siedemnastego wieku w tamtejszym kościele mariackim organizację słynnych Abendmusiken - wieczorów muzycznych, w trakcie których wykonywał zarówno muzykę organową, jak również kameralną. Gdańscy artyści, Maciej Zakrzewski na organach, i Danuta Zawada na skrzypcach barokowych, wraz z młodą gwiazdą wokalistyki - Ewą Leszczyńską uraczą nas przepięknymi kantatami i preludiami organowymi mistrza Dietricha - zachęca Szadejko.

Dzień później, w środę 6 czerwca, natomiast premierowy repertuar zaprezentują inni artyści z Pomorza: Bogusław Grabowski (organy) i znany trójmiejskiej publiczności jazzman Maciej Sikała (saksofon).

- W trakcie koncertu spotkają się dwa, zdawałoby się odległe, a jednak bardzo sobie bliskie światy - improwizacji sakralnej i jazzowej - mówi Szadejko. - Bądźmy przygotowani na niezbadane, nieprzeciętne i nieoczekiwane konteksty i dialogi dawnego z nowym.

Hubert Hoffmann jest członkiem czołowego austriackiego zespołu muzyki dawnej  Ars Antiqua Austria
Hubert Hoffmann jest członkiem czołowego austriackiego zespołu muzyki dawnej "Ars Antiqua Austria"
mat. organizatora

Ostatni dzień festiwalu - czwartek, 7 czerwca - to kolejna okazja, by usłyszeć nietypowe muzyczne połączenia. Wieczór należeć bowiem będzie do „BaRocku” - gdzie świat siedemnastowiecznego dworu Habsburgów wraz ze swoją muzyczną odsłoną sakralną zabrzmi w połączeniu z... rockowym pazurem.

Wystąpi wybitna młoda organistka, wykładowca w słynnej Schola Cantorum Basiliensis - Magdalena Malec, oraz niemniej utytułowana skrzypaczka - Jolanta Sosnowska, ze specjalnymi gośćmi: Hubertem Hoffmannem (lutnia/teorban) i Danielem Omanem (gitara barokowa).

- Repertuar, który przygotowali dla nas artyści z Austrii i Szwajcarii może wprawić w osłupienie co do formy ekspresji, jaką wykazali w swoich kompozycjach barokowi autorzy. To wyrazowość na wskroś nowoczesna, można by rzec wręcz współczesna, mimo języka muzycznego z XVII i XVIII wieku - zapowiada Szadejko.

Koncerty odbywają się w Kościele OO. Franciszkanów p.w. Św. Trójcy (Gdańsk, ul. Świętej Trójcy 4). Start: godz. 19.30. Bilety: normalny 20 zł, ulgowy 10 zł.

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Miasta Gdańska i Samorządu Województwa Pomorskiego.

TV

Światowa stolica bursztynu