• Start
  • Wiadomości
  • Euroshorts. Filmy młodych twórców z 28. krajów już w Gdańsku

Euroshorts. Filmy młodych twórców z 28. krajów już w Gdańsku

55 filmów konkursowych z 28. krajów zobaczymy podczas Euroshorts 2019 „Młodzi Filmowcy” - 28. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego, który odbędzie się w dniach 25 listopada - 1 grudnia w Gdańsku: w Bibliotece pod Żółwiem, Filii Gdańskiej i Nadbałtyckim Centrum Kultury. Wstęp wolny.
25.11.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
28. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Euroshorts 2019 Młodzi Filmowcy odbędzie się w Gdańsku od poniedziałku, 25 listopada, do niedzieli, 1 grudnia, 2019 r.
28. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Euroshorts 2019 Młodzi Filmowcy odbędzie się w Gdańsku od poniedziałku, 25 listopada, do niedzieli, 1 grudnia, 2019 r.
mat. prasowe

 

Festiwal Euroshorts to ogólnopolski pokaz najnowszych krótkometrażowych filmów studentów i absolwentów polskich i światowych szkół filmowych oraz profesjonalnych filmów niezależnych z Polski i ze świata, a także twórczych produkcji reklamowych. Jego początki sięgają 1992 roku - wydarzenie zostało zainicjowane w Warszawie, przez Fundację Młodego Kina.

Dlatego co roku to właśnie warszawska edycja rozpoczyna roczny cykl festiwalowy w kilkunastu miastach w Polsce, który kończy się w czerwcu każdego roku. W Gdańsku 28. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Euroshorts 2019 „Młodzi Filmowcy” odbędzie się w dniach 25 listopada - 1 grudnia  w różnych lokalizacjach: w Bibliotece pod Żółwiem (ul. Świętego Ducha 111/113), Filii Gdańskiej (ul. Mariacka 42) i Nadbałtyckim Centrum Kultury (ul. Korzenna 33/35).

Tematem wiodącym jest ojcostwo

Ponieważ uczestnicy konkursu Euroshorts dopiero zaczynają swoją karierę w filmie (często to udział w festiwalu przynosi im rozpoznawalność), dla widzów jest to okazja nie tylko, by zobaczyć rodzące się talenty, ale i niezwykłą świeżość spojrzenia oraz bezkompromisowe podejście do tematów.

- To, co mnie w tym roku zaciekawiło najbardziej, co powtarza się w wielu filmach z różnych miejsc świata, to temat ojcostwa. Pojawia się w różnych odsłonach: w ojcowskich staraniach, nieudolności, tęsknocie i czułości. Zawsze jest w tym miłość - mówi Kaja Wilengowska, główna selekcjonerka festiwalu, która razem ze swoim zespołem, z ponad 60. godzin zgłoszonych materiałów zbudowała autorski program konkursowy. - Ale nie tylko o tym zobaczycie filmy, świat się kręci i bohaterami naszych czasów są zarówno uchodźcy, jak i bogata młodzież. Ludzie, którzy są i wspaniali i okropni dla innych.

Jakie nagrody przyzna Jury?

Euroshorts ma formułę konkursową. Wszystkie prezentowane filmy oglądają nie tylko widzowie, ale i osoby z branży filmowej, które oceniają produkcje i nagradzają wybrane. W tym roku jury pod przewodnictwem Moniki Bokiniec, filmoznawczyni związanej zawodowo z Uniwersytetem Gdańskim, przyzna:

  • Nagrodę Główną ufundowaną przez Prezydenta Miasta Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz
  • Nagrody ufundowane przez Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka
  • Nagrodę z dotacji Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Ponadto najlepszy film o tematyce międzykulturowej otrzyma Nagrodę imienia Amana Amirzaia, dla upamiętnienia młodego reżysera pochodzącego z Afganistanu, którego twórczość służyła porozumieniu międzykulturowemu.

Na nagrodę może liczyć także publiczność. Wśród widzów, którzy obejrzą i ocenią wszystkie filmy konkursowe w Gdańsku (12 godzin projekcji - codziennie przewidziane są dwa seanse po 72 minuty (o godz. 18:00 i 19:30), a finał potrwa od godz. 17:00 do 22:00), zostanie wylosowana nagroda w wysokości 500 zł.

Nie tylko pokazy - akcje różne

Miłośnicy festiwalu z pewnością niecierpliwie czekają też już na 28. edycję pokazu towarzyszącemu konkursowi Euroshorts: „Amerykański Film Reklamowy. Sztuka i Technika” z Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA) w Nowym Jorku, czyli najlepsze światowe spoty reklamowe z ostatniego roku, wyróżnione przez prestiżowe amerykańskie Stowarzyszenie Niezależnych Producentów Reklamowych (AICP). Można będzie zobaczyć reklamy nakręcone przez wybitnych reżyserów i z udziałem znanych aktorów i sportowców.

W programie wydarzenia także wydarzenia muzyczne - podczas finału festiwalu odbędzie się koncert wokalistki Marty Sap i premiera jej najnowszej płyty, zatytułowanej „Kanwa”, wydanej przez znaną trójmiejską wytwórnię muzyczną Nasiono Records. Płyta została nagrana w nadzwyczajnej przestrzeni Kościoła św. Jana w Gdańsku. W materiale na niej zawartym Marta Sap budzi do życia instrumenty archaiczne, ale nie stara się dokonać rekonstrukcji tradycyjnej muzyki. Jej instrumentarium obejmuje didgeridoo, bębny, kalimby, drumle, fujarę pasterską, cytrę akordową oraz współczesne syntezatory.

Dla młodych dziennikarzy festiwal przygotował Konkurs na formę dźwiękową im. Jerzego Tuszewskiego, z wysokimi nagrodami, ufundowanymi przez Stowarzyszenie Autorów ZAIKS. Uczestnicy mają za zadanie nagranie 5-minutowego utworu dźwiękowego na dowolny temat.

Francja będzie celem rysunkowej podróży, którą odbędą podczas warsztatów z Podróżniczką Hanią najmłodsi uczestnicy festiwalu. Partnerami projektu są: Ambasada Francji w Polsce i Instytut Francuski.

Filmujemy Gdańsk! 8 - to konkurs dla każdego, polega na filmowaniu ulic Gdańska. Aby wziąć udział w konkursie, należy zarezerwować ulicę na stronie www.filmujemy-miasta.pl. Można wygrać między innymi designerską mapę miasta.

W miejscach festiwalowych będzie można oglądać mobilną wystawę plakatów, wyróżnionych w Konkursie na plakat festiwalu Euroshorts. Autorką plakatu tegorocznej edycji jest Magdalena Zalewa, studentka grafiki w Akademii im. Willema de Kooninga w Roterdamie, zdobywczyni wyróżnienia w konkursie.

Klubem festiwalowym będzie kawiarnia Kino Kameralne Cafe przy ul. Lektykarskiej 4.

Trasa po Polsce

Po premierowym tygodniu w Gdańsku, festiwal pojedzie do Zielonej Góry (pokaz 5 grudnia w BWA Zielona Góra), Warszawy (pokaz 6 grudnia w Collegium Civitas) i Katowic (pokaz 13 grudnia w Kinie Kosmos). Do 30 czerwca 2020 filmy z festiwalu zobaczą widzowie w dalszych 15 miastach.

 

Wszystkie pokazy są bezpłatne. Dokładny program można znaleźć na www.euroshorts.pl , FB i Twitter /euroshorts.

 

Festiwal otrzymał znak jakości EFFE Label „Remarkable Arts Festival 2019-2020”.

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Gdańska, Marszałek Województwa Pomorskiego, Ambasada Francji w Polsce.

Współfinansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury), Polski Instytut Sztuki Filmowej, Województwo Pomorskie, Klinika lek. stom. Renaty Dublickiej-Woźniak, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS.

 

TV

Nowi mieszkańcy na Ujeścisku