PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Informacje o dzielnicy Śródmieście
Aniołki Osowa Matarnia Kokoszki Oliwa Żabianka... PrzymorzeMałe Ujeścisko-Łostowice Orunia Górna-Gdańsk Południe VII Dwór PrzymorzeWielkie Brętowo Jasień Orunia- Św. Wojciech-Lipce Olszynka Śródmieście Rudniki Stogi Wyspa Sobieszewska Krakowiec-Górki Zachodnie WrzeszczGórny PieckiMigowo Chełm Siedlce Młyniska Przeróbka Suchanino Letnica NowyPort Brzeźno WrzeszczDolny ZaspaRozstaje ZaspaMłyniec
Śródmieście
Powierzchnia: 5,65 km2
Liczba ludności: 24536 osób
Gęstość zaludnienia: 4343 os/km2
Radni miejscy w dzielnicy
Śródmieście, Chełm, Ujeścisko-Łostowice, Orunia Górna - Gdańsk Południe
Dzielnicowe telefony alarmowe

Gdańskie Centrum Kontaktu
przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.: 58 52 44 500
email: kontakt@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu (Dyżurny Inżynier Miasta) przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom. W przypadku gdy sprawa dotyczy terenu nie znajdującego się w zakresie działań Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jego jednostek, GCK informuje osobę zgłaszającą, do jakiej instytucji zwrócić się w konkretnej sytuacji.

Straż Miejska
Referat Dzielnicowy II
tel. 58 301 30 11 wew. 150
ul. Elbląska 54/60
Kierownik Referatu – Grzegorz Pawlak
Referat czynny w godzinach 07:00 - 15:00
strazmiejska.gda.pl
Komisariat Policji II w Gdańsku
tel. 58 328 44 22
ul. Długa Grobla 4
Komendant komisariatu – nadkom. Grzegorz Piechowski

www.gdansk.policja.gov.pl
Rada dzielnicy Śródmieście
Skład Rady Dzielnicy
  • Przewodniczący Zarządu Dzielnicy
    Kieturakis Maximilian

  • Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy
    Bildziuk Marcin

  • Członek Zarządu
    Lewandowska-Goch Monika

  • Przewodnicząca Rady Dzielnicy
    Woroniecka Elżbieta

  • Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy
    Kamrowska Magdalena

  • Dobrowolska Sylwia
  • Grzymała Natalia
  • Ikonnikow Dominika
  • Jacykowski Zbigniew
  • Kobus Agnieszka
  • Kownacka Jadwiga
  • Lipska Jolanta
  • Michel-Parzyszek Anna
  • Mionskowska Agnieszka
  • Parzyszek Dominik
  • Pochroń-Frankowski Leszek
  • Rudnicki Wojciech
  • Stawska Anna
  • Turk Helena
  • Wojciechowska Jadwiga
  • Zienkiewicz Paweł
Kontakt

Siedziba 
ul. Ogarna 29/30, 80-826 Gdańsk

Telefon
+48 571 324 216

E-mail: 
srodmiescie@radadzielnicy.gdansk.pl

Portal 
gdansk.pl/srodmiescie

Facebook
Rada Dzielnicy Śródmieście

Dyżury
środa 17:00-18:00

Dziś w samo południe pod Neptunem: gdańszczanie i Pomorzanie z Konstytucją

Dziś w samo południe pod Neptunem: gdańszczanie i Pomorzanie z Konstytucją
W niedzielę, 2 kwietnia, w południe pod Dworem Artusa rozdawane będą pamiątkowe egzemplarze Konstytucji RP. Wszystko z okazji 20-lecia uchwalenia polskiej ustawy zasadniczej i w ramach spotkania pod hasłem "Gdańszczanie i Pomorzanie z Konstytucją". Uczestnicy ustawią się wspólnie, z egzemplarzami Konstytucji w dłoni, do pamiątkowego zdjęcia.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

2500 takich właśnie pamiątkowych egzemplarzy Konstytucji RP prezydent Gdańska polecił wydrukować na 20-lecie. W niedzielne południe będą rozdawane na Długim Targu, pod Dworem Artusa

 

Na spotkanie “Gdańszczanie i Pomorzanie z Konstytucją” zapraszają marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. W południe wszyscy zainteresowani uczestnicy ustawią się ze swoimi egzemplarzami Konstytucji w dłoni, do wspólnego pamiątkowego zdjęcia. 

- Jeśli ktoś nie ma własnego, nie powinien się tym martwić - zapewnia prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. - Zleciłem wydrukowanie 2,5 tys. egzemplarzy Konstytucji RP. Będziemy je rozdawali wspólnie z marszałkiem Strukiem i wolontariuszami.

Wybrane fragmenty Konstytucji - w tym preambuła - będą czytane przez aktorów Teatru Wybrzeże. Organizatorzy zachęcają do przyjścia z flagami.

Konstytucja RP uchwalona została przez Zgromadzenie Narodowe 2 kwietnia 1997 r. Za jej przyjęciem opowiedziało się 451 parlamentarzystów z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Unii Wolności i Unii Pracy. Przeciwko głosowało 40 przedstawicieli Solidarności, Konfederacji Polski Niepodległej-BBWR oraz kilku przedstawicieli PSL. Wstrzymało się sześciu uczestników głosowania.

Ostatecznie Konstytucja RP weszła w życie 17 października 1997 r., po przeprowadzeniu w dniu 25 maja ogólnonarodowego referendum, w którym uzyskała poparcie niewielką większością głosów. “Za” było 52,71 proc. głosujących (prawie 6,4 mln osób). Frekwencja w referendum była niska, wyniosła zaledwie 42,86 proc.

Zdaniem politologów, powody takiej sytuacji były dwojakie. Z jednej strony - jednoznaczne stanowisko na “nie” ze strony prawicy i hierarchii kościoła katolickiego (chcieli m.in., by w Konstytucji zapisany był prymat prawa naturalnego nad stanowionym). Z drugiej - mentalne uwarunkowania osób, które światopoglądowo nie identyfikowały się z poglądami prawicy, ale poparcie ustawy zasadniczej przygotowanej pod przemożnym wpływem postkomunistów było dla nich trudne do przełknięcia.


WSPÓLNY LIST MARSZAŁKA STRUKA I PREZYDENTA ADAMOWICZA, KTÓRY DOŁĄCZONY BĘDZIE DO ROZDAWANYCH W NIEDZIELĘ W GDAŃSKU PAMIĄTKOWYCH EGZEMPLARZY KONSTYTUCJI RP:

 

List Marszałka Struka i Prezydenta Adamowicza

 

oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl