Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Dziś najważniejszy dzień Święta Miasta - nie przegap tych atrakcji

Kto nie przyjdzie w południe na Wielką Historyczną Paradę - ten albo mieszka poza Gdańskiem, albo naprawdę nie może. Zabierz rodzinę i znajomych, tym bardziej że pogoda jest piękna. Przynieś flagę Gdańska i wygraj w licznych konkursach i zabawach. Sobota, 27 maja, to trzeci i najważniejszy dzień Święta Miasta. Gdańsk prezentuje się jako miasto sportu, tradycji, muzyki i aktywności obywatelskiej.

A
A

28 maja 2016 roku, wielka historyczna parada ulicami Gdańska
28 maja 2016 roku, wielka historyczna parada ulicami Gdańska
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

PROGRAM NA SOBOTĘ, 27 MAJA:

  • Godz. 10.00 na Targu Węglowym - start sztafety rowerowej dookoła świata Bike Jamboree 2017-2019 , która wyruszy z Gdańska przez Baku, aby za dwa lata dotrzeć do USA 
  • Godz. 11.00 - na trasę wyruszą biegacze w ramach XII Rodzinnego Biegu Gdańszczan. Cała trasa będzie liczyć ok. 2500 m i prowadzić urokliwymi uliczkami Gdańska. Wszyscy uczestnicy biegu otrzymają na mecie pamiątkowe medale. Najliczniej reprezentowana szkoła zostanie uhonorowana nagrodą, a trzy najliczniej reprezentowane dzielnice Gdańska otrzymają puchary oraz nagrody w postaci bonów na zrealizowanie dzielnicowych zajęć sportowych. Regulamin oraz aktualne informacje o Biegu znajdują się na stronie www.gokf.gda.pl.
  • Nie zabraknie również akcentów historycznych. W godz. 10.00-15.00 na pl. Kobzdeja będzie można odwiedzić XV-wieczne obozowisko rycerskie z namiotami wojów, kramami i warsztatami rzemiosła. Będzie można posłuchać muzyki dawnej oraz zobaczyć pokaz rzemiosła i walk.
  • Godz. 11.30 zapraszamy wszystkich na Targ Węglowy, gdzie stworzymy wspólnie wielką żywą flagę Gdańska. Rozdanych będzie 3 tys. flag Gdańska.
  • Godz. 12.00 - tradycyjnie już ulicami przejdzie Wielka Historyczna Parada, która upamiętni nadanie Gdańskowi w 1457 r. licznych przywilejów przez polskiego króla - Kazimierza Jagiellończyka.

Król Kazimierz Jagiellończyk jak zwykle entuzjastycznie witany przez gdańszczan. Również w naszych czasach - tak było podczas ubiegłorocznych obchodów Święta Miasta
Król Kazimierz Jagiellończyk jak zwykle entuzjastycznie witany przez gdańszczan. Również w naszych czasach - tak było podczas ubiegłorocznych obchodów Święta Miasta
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

  • W tym samym czasie, bo w godz. 12.00–14.00, już po raz dziewiąty miłośnicy Gdańska będą mieli okazję sprawdzić poziom swojej wiedzy w Olimpiadzie Wiedzy o Gdańsku. W tym roku oprócz edycji szkolnej i obywatelskiej powstanie nowa kategoria - Młody Gdańszczanin. Łączna pula nagród w Wielkim Finale Olimpiady to 18 tys. zł. Warto więc spróbować sił. 
  • Od godz. 12.30 do 17.00 zapraszamy na Piknik Kulturalny do przyszłego Domu Chodowieckiego i Grassa przy ul. Sierocej 6. Odbędą się tam warsztaty historycznego krawiectwa, pokaz broni czarnoprochowej, gry i zabawy na wolnym powietrzu.
  • Na sobotniej scenie muzycznej od godz. 17.00 wystąpią zespoły Ingenium, Pierwiastek z Trzech, Natalia Mujanga oraz Tymon Tymański i Lipali. 
  • Godz. 22.00 - pokaz laserowy na zakończenie sobotnich obchodów Święta Miasta

NIEDZIELA, 28 MAJA:

  • Od godz. 10.00 - Międzynarodowy Dzień dla Rodzin. Mile widziani są wszyscy chętni, ale przede wszystkim - seniorzy, na których czeka wiele atrakcji, w tym porady i potańcówka przy muzyce EX Detko Bend oraz koncert Czerwonych Gitar. Wszystko to oczywiście na Targu Węglowym.


PARADA HISTORYCZNA 2016. ZOBACZ ZDJĘCIA


Izabela Ryba (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta ds. Promocji Miasta
***