• Start
  • Wiadomości
  • Druga debata o Okrągłym Stole w ECS, godz. 18.00 na żywo na gdansk.pl

Druga debata o Okrągłym Stole w ECS, godz. 18.00 na żywo na gdansk.pl

Czy można w pokojowy sposób zakończyć konflikt polityczny dzielący kraj na dwoje? 6 lutego podczas debaty w Europejskim Centrum Solidarności na to pytanie, w kontekście rocznicy obrad Okrągłego Stołu w Polsce, odpowiadać będą profesorowie Janusz Reykowski i Janusz Grzelak. Wstęp wolny. Transmisja spotkania na portalu gdansk.pl.
04.02.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
ECS od początku swojego istnienia było forum wielu debat, tutaj - debaty pt. `Czy Polacy to jeden naród a dwa plemiona?`
ECS od początku swojego istnienia było forum wielu debat, tutaj - debaty pt. "Czy Polacy to jeden naród a dwa plemiona?"
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


Debata, do której inspiracją jest publikacja “Psychologia Okrągłego Stołu” pod redakcją dwóch jej uczestników - prof. Mirosława Kofty i dr hab. Adama Leszczyńskiego (wydawnictwo Smak Słowa, 2019), odbędzie się w środę, 6 lutego.

“Czy można w pokojowy sposób zakończyć konflikt polityczny dzielący kraj na dwoje? I jak przekroczyć głęboką polaryzację polityczną? Te dwa pytania są dziś równie aktualne, co w 1989 r., kiedy opozycja i władza w Polsce usiadły do wspólnych rozmów przy Okrągłym Stole” - czytamy w zapowiedzi wydarzenia na stronie internetowej ECS.

W debacie wezmą udział prof. Janusz Reykowski i prof. Janusz Grzelak oraz - w roli komentatorów: prof. Andrzej Friszke i wspomniani już prof. Mirosław Kofta i dr hab. Adam Leszczyński.

Początek o godz. 18.00 w bibliotece ECS na I piętrze


Dzień wcześniej - we wtorek, 5 lutego - także w Europejskim Centrum Solidarności odbyła się pierwsza debata pt. “Okrągły stół bez tajemnic”, w której udział wzięli Adam Michnik, prof. Janusz Reykowski oraz prof. Andrzej Friszke. 

ECS. Okrągły stół 30 lat temu - i dziś? Adam Michnik wstał, by podziękować Gdańskowi


Było to jedno ze spotkań wiosennego cyklu Gdańskich Debat Obywatelskich, których tematyka oscylować będzie wokół narodzin III Rzeczpospolitej - wydarzeń takich jak obrady Okrągłego Stołu i czerwcowe wybory 1989 roku.
Podczas każdej z debat prelegenci będą próbowali odpowiedzieć na pytanie o bilans wydarzeń 1989 roku z dzisiejszej perspektywy. 

Debaty obywatelskie rozpoczynają gdańskie obchody trzydziestolecia wolnej Polski. Ich inicjatorem był prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który współtworzył również scenariusz wiosennego cyklu.

- Pierwszy cykl Gdańskich Debat Obywatelskich rozpoczęliśmy z okazji 100-lecia Niepodległości z inicjatywy świętej pamięci prezydenta Pawła Adamowicza - mówi Aleksandra Dulkiewicz, pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska. - Również w roku, w którym świętujemy ważne rocznice, między innymi trzydziestolecie wolnej Polski, warto znów podjąć dialog. Gdańsk jest miastem dialogu, w którym kultura debat i rozmów jest wpisana w nasze DNA.



TV

To przedszkole jest wzorem