• Start
  • Wiadomości
  • Dron w świątyni. Niecodzienny film o Bazylice Św. Brygidy

Dron w świątyni. Niecodzienny film o Bazylice Św. Brygidy

Słynna gdańska Bazylika Św. Brygidy znakomicie prezentuje się na tle panoramy miasta. Jej najbardziej znanym i przyciągającym uwagę fragmentem jest Bursztynowy Ołtarz. Proboszcz parafii św. Brygidy ks. Ludwik Kowalski udostępnił nam film, na którym widać świątynię z lotu ptaka, niezwykłe są też zdjęcia z jej wnętrza robione przy użyciu drona. Przy okazji zamieszczamy apel ks. proboszcza do ludzi, którzy chcieliby wesprzeć budowę ołtarza.
27.07.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
zdj. Łukasz Grzyb


Słynna gdańska Bazylika Św. Brygidy znakomicie prezentuje się na tle panoramy miasta. Jej najbardziej znanym i przyciągającym uwagę fragmentem jest Bursztynowy Ołtarz. Proboszcz parafii św. Brygidy ks. Ludwik Kowalski udostępnił nam film, na którym widać świątynię z lotu ptaka, niezwykłe są też zdjęcia z jej wnętrza robione przy użyciu drona.

Kościół św. Brygidy to świątynia, której przedstawiać nie trzeba. Znajduje się w sercu miasta, łącząc historię z teraźniejszością. Przyciąga jednak nie tylko ze względu na swoją historię, na rolę, którą odegrał w czasie walki z komunizmem, ale także na obecność w niej Bursztynowego Ołtarza. Inicjatorem jego powstania był przed laty proboszcz parafii ksiądz Henryk Jankowski oraz gdańscy bursztynnicy. Pomysł zrodził się podczas pielgrzymki do Częstochowy, gdzie ojcowie paulini zaprezentowali gościom z Gdańska skarby Jasnej Góry zdobione bursztynem
- To dzieło niezwykłe, tworzone od 2000 roku. Z jednej strony to wyraz podziękowania mieszkańców za wolną ojczyznę, z drugiej to wspaniałe dzieło sztuki stworzone przez gdańskich bursztynników - mówi ks. kanonik Ludwik Kowalski, proboszcz Parafii pw. Św. Brygidy w Gdańsku.

 Filmowa impresja o Bazylice Św. Brygidy - autor Łukasz Grzyb:

Patriotyczne elementy sąsiadują na ołtarzu z religijnymi. W centrum znajduje się obraz Matki Boskiej – Opiekunki Ludzi Pracy, powyżej orzeł biały. Jest ogromna monstrancja, jest też napis "Solidarność". 3 lata temu zamontowany został krzew winogron, który symbolizuje Chrystusa. Kolejnymi elementami nastawy będą: łany zbóż – symbolizujące Eucharystię oraz krzyże polskie: historyczne, niepodległościowe, z miejsc kaźni i solidarnościowe. Wszystkie elementy będą inkrustowane bursztynem. Osobą odpowiedzialną za realizację projektu jest prof. Stanisław Radwański. Wykonawcami: Mariusz Drapikowski, Leszek Sobiech i Iwona Pomoryn.

Obecny efekt to jednak jedna trzecia planowanych prac. Stąd apel księdza proboszcza o wsparcie idei budowy Ołtarza:

JAK POMÓC W KONTYNUACJI PRAC PRZY BURSZTYNOWYM OŁTARZU?

Składam serdeczne podziękowania przede wszystkim osobom zaangażowanym przez 17 lat w tworzenie Bursztynowego Ołtarza w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku. To wyjątkowe dzieło powstające w światowej stolicy bursztynu w Gdańsku, o którym Metropolita Gdański w homilii powiedział:

„Ołtarz powstał nie dla próżności ludzkiej - to jest nasze wotum wdzięczności Bogu za Jego obecność na drogach naszej historii. Za wiano polskich dziejów, za dar ojczyzny, za ewangeliczny siew Kościoła, z którego wyrastało to, co wielkie i twórcze na polskiej drodze, za pokolenia idące przez swój czas z Chrystusem i jego matką, za tych co bronili domowych progów i Bożych ołtarzy, za ludzi wiernych, miłujących, co Polskę kochają, a nie złorzeczą".

Dziękuję za modlitwę, życzliwość, bursztyn, srebro i złoto. Obecnie w przestrzeni 30 – procentowej Ołtarz został zbudowany, a przed nami prace podczas których zostaną dodane kolejne elementy: rozbudowana winorośl po obu skrajnych skrzydłach nastawy tworzyć będzie obfitą Winnicę Pańską. U podłoża wyrosną łany przenicy - symbol Eucharystii. W przestrzeni, pomiędzy elementami nośnymi zostaną wkomponowane podłużne plastry bursztynowe. Natomiast w górnych partiach nastawy jaśnieć będą historyczne krzyże inkrustowane bursztynem, znaczące szlaki naszej polskiej historii. Nadal potrzebny jest bursztyn - ok. 1000 kg, srebro, złoto oraz środki pieniężne na opłacenie misternej jubilerskiej pracy.

Szczegóły dotyczące wsparcia i nr konta znajdziesz TUTAJ

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór