Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

“Czyż nie dobija się koni?”. Zaginęły rekwizyty - pomóż ich szukać w teatrze!

Jak zrobić na scenie ulewny deszcz w ciemnym lesie a na policzku - bliznę? Co kryją teatralne piwnice i gdzie szukać zaginionych rekwizytów? Kto grał na tej scenie dawno temu i czy można tańczyć z całą rodziną bez konsekwencji? Dowiecie się podczas Dni Otwartych w Teatrze Wybrzeże w weekend 25-26 marca 2017.

A
A

Tak dzieci bawiły się scenie Teatru Wybrzeże podczas Dni Otwartych w 2016 roku
Tak dzieci bawiły się scenie Teatru Wybrzeże podczas Dni Otwartych w 2016 roku
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

W weekend 25 i 26 marca 2017 będziemy mieli szansę spotkać się w Teatrze Wybrzeże w nietypowy sposób, bo od strony kulis. Okazją są Drzwi Otwarte organizowane na cześć Międzynarodowego Dnia Teatru, obchodzonego tradycyjnie przez ludzi teatru 27 marca.

Wybrzeże zaprasza nas na “teatr od kuchni” już po raz jedenasty.

- Zainteresowanie jest ogromne, i co roku większe - mówi Aleksandra Weber, koordynator projektu. - Rok temu odwiedziło nasz teatr blisko tysiąc widzów.

Teatralne pracownie staną przed nami otworem - będzie można przymierzać peruki, zrobić sobie sztuczną bliznę lub siniaka, ale też poznać część scenicznych tajemnic. Oczywiście nie wszystkie, bo czymże byłby teatr bez tajemnic?

Wizyta w pracowni charakteryzacji to zawsze żelazny punkt programu zwiedzania teatru
Wizyta w pracowni charakteryzacji to zawsze żelazny punkt programu zwiedzania teatru
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Atrakcje podzielono na dwa dni i dwie lokalizację.

W sobotę, 25 marca, w godz. 18.30 do 22, niespodzianki czekają na nas na Scenie Kameralnej w Sopocie.

Marzysz o roli w “Hamlecie”? Nic prostszego - korzystając z technologii bluebox będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, na którym nasz wizerunek zostanie wkomponowany w ujęcie z jednej z archiwalnych premier. A po 19 wziąć udział w grze terenowej “Śladami ducha teatru”. To świetna okazja, by poznać zakamarki Sceny Kameralnej i ciekawostki z historii Teatru Wybrzeże.

W niedzielę, 26 marca, przeniesiemy się do Gdańska, gdzie już od godz. 11 (do 16) zaplanowano zwiedzanie Dużej Sceny (co pół godziny), również grę terenową, ale też szybkie warsztaty charakteryzatorskie, elektroakustyczne, czyli jak światłem i dźwiękiem zrobić na scenie burzę z piorunami i choreograficzne, podczas których przekonamy się, że układy taneczne z całą rodziną to wyzwanie, ale i przyjemność.

Atrakcją obu dni jest modny ostatnio Escape Room. To zabawa w Sherlocka Holmesa i supermana w jednym - w ciągu godziny musisz rozwiązać serię zagadek. Ich rozwikłanie jest niezbędne, aby opanować kryzysową sytuację, w której znalazła się twoja grupa. Jednorazowo w wydarzeniu może wziąć udział od czterech do ośmiu osób, dzieci (powyżej 7 roku życia) zawsze z dorosłymi.

Dzięki pracy elektryka i akustyka na scenie można wykreować każdy świat. Dowiecie się jak programować konsoletę oświetleniową i dźwiękową
Dzięki pracy elektryka i akustyka na scenie można wykreować każdy świat. Dowiecie się jak programować konsoletę oświetleniową i dźwiękową
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

- Drzwi otwarte to impreza dla wszystkich - przekonuje Wemer. - Co roku przychodzą całe rodziny i osoby indywidualne. Dużo jest młodych ludzi ze szkół teatralnych, ale i dziadków z wnukami. Małe dzieci też nie będą się nudzić: dla nich jest bluebox i gra familijna, a starszych zainteresuje na pewno jak działa scena obrotowa czy tajniki pracy inspicjenta.

Wydarzenie jest biletowane. Więcej informacji na stronie Teatru Wybrzeże.

Międzynarodowy Dzień Teatru ustanowiono w 1961 roku. Organizowany jest 27 marca od 56 lat na pamiątkę wydarzenia - festiwalu Teatr Narodów, gdzie po raz pierwszy spotkały się na scenie zespoły artystyczne z obu stron żelaznej kurtyny.

Co roku też jeden z wybitnych ludzi teatru pisze list z tej okazji, zawierający jego przemyślenia na temat sztuki, ale i kondycji współczesnego świata, który przetłumaczony na 20 języków rozsyłany jest do oddziałów Międzynarodowego Instytutu Teatralnego i czytany ze sceny. Pierwszy z nich wysłał w 1962 roku francuski poeta, dramaturg, malarz i reżyser - Jean Cocteau.

W tym roku jego autorami są: Anatolij Wasiljew i Anna Augustynowicz.

PROGRAM DNI OTWARTYCH


SOBOTA, 25 MARCA / SCENA KAMERALNA W SOPOCIE

1. POWRÓT DO PRZESZŁOŚCI - ARCHIWALNY BLUEBOX

Zapraszamy do zdjęcia! Dzięki technologii bluebox możesz zdobyć niezwykłą pamiątkę z Drzwi Otwartych. Twoje zdjęcie będzie wkomponowane w ujęcie z jednej z naszych archiwalnych premier. Każdy uczestnik będzie mógł poddać się charakteryzacji oraz przebrać się w kostium, dzięki czemu pamiątka będzie wyjątkowa. Koszt: 5 zł bez konieczności wcześniejszych zapisów. Miejsce: foyer Sceny Kameralnej. Bluebox dostępny w godzinach 18.30 – 22.00.

2. GRA TERENOWA – ŚLADAMI DUCHA TEATRU. EDYCJA WIECZORNA

Od 70 lat unosi się nad Trójmiastem, a od 50 mieszka na Targu Węglowym. Jakie spektakle widział? Kogo poznał? Jakich wydarzeń był świadkiem? Zapraszamy grupy 4-6 osobowe do udziału w grze terenowej. W trakcie zabawy poznacie zakamarki Sceny Kameralnej i ciekawostki z historii Teatru Wybrzeże. Konieczny wcześniejszy zakup biletów w kasie biletowej lub online. Jednorazowy koszt udziału grupy w grze wynosi 20 zł. Miejsce: Scena Kameralna. Godz. 19:15, 20:00, 20:45, 21:30, 22:15, 23:00.

CZARNA SALA, GDAŃSK

3. ESCAPE ROOM - ZAGINIONE REKWIZYTY

W trakcie przedpremierowej gorączki zaginęły rekwizyty do spektaklu CZYŻ NIE DOBIJA SIĘ KONI? Czy to kradzież, prowokacja czy też zwykły chaos organizacyjny? Pomóż odnaleźć zgubę - teatralny magazyn jest duży, a do spektaklu została tylko godzina! Masz 60 minut na rozwiązanie zagadek, których rozwikłanie stanie się kluczem do opanowania dramatycznej sytuacji...

Jednorazowo w wydarzeniu może wziąć udział od 4 do 8 osób (w wypadku grup familijnych zalecamy udział min. 4 osób dorosłych i dzieci powyżej 7 roku życia). Czas zabawy wynosi 60 minut. Konieczny wcześniejszy zakup biletów w kasie biletowej lub online. Jednorazowy koszt wynajęcia pokoju wynosi 70 zł (terminy do godz. 16:00), 90 zł (terminy od godz. 17:00). Godz. 14:00, 15:30, 17:00, 18:30, 20:00.


NIEDZIELA, 26 MARCA / DUŻA SCENA, GDAŃSK

1. ZWIEDZANIE SCENY I ZAPLECZA

Jakie miejsce w teatrze jest najważniejsze? Kim jest inspicjent? Co skrywa teatralna piwnica? Zapraszamy do obejrzenia kulis Teatru Wybrzeże.

Konieczne wcześniejsze zapisy pod adresem: zapisy@teatrwybrzeze.pl. Miejsce zbiórki: foyer Dużej Sceny, parter. Początek zwiedzania o godzinie 11.00, 11.30, 12.00, 12.30, 13.00, 13.30, 14.00, 14.30 i 15:00.

2. SZYBKI KURS CHARAKTERYZACJI

Chcielibyście się dowiedzieć jak stworzyć bliznę, ranę lub siniak? Lepiej! Zrobić ją samemu? Ten kurs jest dla Was! Poznaj tajniki zawodu pod okiem profesjonalnej charakteryzatorki.

Konieczne wcześniejsze zapisy pod adresem: zapisy@teatrwybrzeze.pl. Miejsce zbiórki: foyer Dużej Sceny, parter. Rozpoczęcie szybkich kursów o godzinie: 11.00, 12:00, 13:00 i 14:00.

3. SZYBKI KURS ELEKTROAKUSTYCZNY

Co zrobić, by na scenie stworzyć atmosferę burzy w ciemnym lesie lub aurę bezludnej, tropikalnej wyspy? Chcecie się dowiedzieć? Zapraszamy do zapoznania się z podstawowymi narzędziami pracy elektryka i akustyka. Dowiecie się, jakie rodzaje reflektorów funkcjonują na scenie i jak programować konsoletę oświetleniową i dźwiękową.

Konieczne wcześniejsze zapisy pod adresem: zapisy@teatrwybrzeze.pl. Miejsce zbiórki: foyer Dużej Sceny, parter. Rozpoczęcie szybkich kursów o godzinie: 14:30 i 15:45.

4. SZYBKI KURS CHOREOGRAFII

Kurs familijny

Zapraszamy do uczestnictwa w zajęciach ruchowych dla dzieci w wieku od lat 4 do lat 7 wraz z opiekunami. Prosimy o zabranie wygodnego stroju i obuwia na zmianę.

Taniec i ruch są jedną z najbardziej naturalnych form ekspresji dziecka. Zajęcia staną się podstawą do stymulowania rozwoju fizycznego, będą pobudzały kreatywność oraz zdolności percepcyjne, a jednocześnie stworzą niepowtarzalną możliwość do zbudowania nowych więzi pomiędzy członkami rodziny.

Wykorzystując zadania teatralno-taneczne oraz indywidualne sposoby poruszania się dzieci, stworzymy rodzinne choreografie. Poznając inspirujące zasady kompozycji spróbujemy pomieścić w ruchu zabawę, kreatywność oraz indywidualną ekspresję dzieci i dorosłych.

Kurs z improwizacji dla osób dorosłych

Ćwiczenia proponowane podczas zajęć będą stanowić propozycję praktyk choreograficznych angażujących świadomość ciała, percepcję sensoryczną i wyobraźnię. Badając aspekty ruchu, czasu i przestrzeni będziemy poszukiwać twórczego potencjału własnej ekspresji i motoryki i wykorzystywać je do tworzenia nowych form i sposobów odnoszenia się do siebie nawzajem.

Zajęcia adresowane są do osób zainteresowanych pracą z ciałem, tańcem i improwizacją ruchową, bez względu na wcześniejsze doświadczenia.

Konieczne wcześniejsze zapisy pod adresem: zapisy@teatrwybrzeze.pl. Miejsce zbiórki: foyer Dużej Sceny, parter. Rozpoczęcie kursu familijnego o godzinie 11.00, rozpoczęcie kursu z improwizacji o godzinie 12:30.

5. POWRÓT DO PRZESZŁOŚCI - ARCHIWALNY BLUEBOX

Zapraszamy do zdjęcia! Dzięki technologii bluebox możesz zdobyć niezwykłą pamiątkę z Drzwi Otwartych. Twoje zdjęcie będzie wkomponowane w ujęcie z jednej z naszych archiwalnych premier. Każdy uczestnik będzie mógł poddać się charakteryzacji oraz przebrać się w kostium, dzięki czemu pamiątka będzie wyjątkowa. Koszt: 5 zł bez konieczności wcześniejszych zapisów. Miejsce: foyer Dużej Sceny, I piętro. Bluebox dostępny w godzinach 11.00 – 16.00.

6. GRA FAMILIJNA – ŚLADAMI DUCHA TEATRU

Teatr Wybrzeże ma już 70 lat, a od 50 mieści się na Targu Węglowym. Kto grał kiedyś na naszej scenie? Jak wyglądały dekoracje kilkanaście lat temu? Jeśli chcesz poznać ciekawostki z historii naszego teatru, to koniecznie weź udział w rodzinnej zabawie. Zbierz w każdym punkcie pieczątkę i zdobądź nagrodę! Wstęp wolny bez konieczności wcześniejszych zapisów. Miejsce: foyer Dużej Sceny. Gra dostępna w godzinach 11.00 – 16.00.

CZARNA SALA, GDAŃSK

7. ESCAPE ROOM

W trakcie przedpremierowej gorączki zaginęły rekwizyty do spektaklu CZYŻ NIE DOBIJA SIĘ KONI? Czy to kradzież, prowokacja czy też zwykły chaos organizacyjny? Pomóż odnaleźć zgubę - teatralny magazyn jest duży, a do spektaklu została tylko godzina! Masz 60 minut na rozwiązanie zagadek, których rozwikłanie stanie się kluczem do opanowania dramatycznej sytuacji...

Jednorazowo w wydarzeniu może wziąć udział od 4 do 8 osób (w wypadku grup familijnych zalecamy udział min. 4 osób dorosłych i dzieci powyżej 7 roku życia). Czas zabawy wynosi 60 minut. Konieczny wcześniejszy zakup biletów w kasie biletowej lub online. Jednorazowy koszt wynajęcia pokoju wynosi 70 zł (terminy do godz. 16:00), 90 zł (terminy od godz. 17:00). Godz. 11:00, 12:30,14:00, 15:30, 17:00, 18:30, 20:00.

Anna Umięcka (0)
www.gdansk.pl
***