Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Chcesz Planetarium w Centrum Hewelianum? Pomóż i wypełnij ankietę

Sale warsztatowo-edukacyjne, przestrzeń wystawiennicza, projekcje multimedialne, pokazy, koncerty - tak ma wyglądać nowe gdańskie Planetarium. Centrum Hewelianum chce rozbudować tereny w okolicach Góry Gradowej i stara się o dofinansowanie z Unii Europejskiej.

A
A

Sierpień 2016. Centrum Hewelianum zorganizowało 'Nocne podglądanie Wszechświata'. Na zdjęciu jeszcze przed zmierzchem
Sierpień 2016. Centrum Hewelianum zorganizowało 'Nocne podglądanie Wszechświata'. Na zdjęciu jeszcze przed zmierzchem
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Projekt jest kontynuacją działań zmierzających do zatrzymania degradacji obiektów Fortu, wykorzystania ich dla celów kulturowych, edukacyjnych, społecznych oraz wykorzystania ich dużego potencjału turystycznego.

Głównym elementem nowego obiektu będzie sferyczna sala planetarium, przeznaczona na projekcje multimedialne. W obiekcie znajdą się także pomieszczenia edukacyjne i przestrzenie wystawiennicze umożliwiające między innymi instalację urządzeń interaktywnych oraz szeroko rozumiane zaplecze funkcji podstawowych.
 

Mówi Przemysław Guzow, dyrektor Centrum Hewelianum:

- W ofercie kulturalnej i edukacyjnej centrum nauki, nie może zabraknąć Planetarium. W przypadku Centrum Hewelianum traktujemy to również jako zobowiązanie względem naszego patrona Jana Heweliusza.

Nowy obiekt będzie nawiązywał swoją nazwą do Jego Obserwatorium „Stellaeburgum” czyli „Gwiezdnego Grodu”. W sali sferycznej odbywać się będą projekcje multimedialne, pokazy, koncerty i inne wydarzenia kulturalne.

Dodatkowo w obiekcie znajdą się sale warsztatowo-edukacyjne oraz przestrzeń wystawiennicza, nawiązująca do dorobku znakomitego astronoma, jakim był Jan Heweliusz.

W celu jak najlepszego przygotowania oferty, a także uzyskania wsparcia ze środków Unii Europejskiej, potrzebujemy Państwa (mieszkańców Gdańska - red.) opinii, wyrażonej poprzez udział w krótkiej ankiecie. Odpowiedzi mogą być niezwykle pomocne w naszych staraniach o uzyskanie dotacji.


WYPEŁNIJ ANKIETĘ

WIZUALIZACJE PLANETARIUM

fot. Centrum Hewelianum

fot. Centrum Hewelianum

fot. Centrum Hewelianum

fot. Centrum Hewelianum

fot. Centrum Hewelianum***