PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Informacje o dzielnicy Śródmieście
Aniołki Osowa Matarnia Kokoszki Oliwa Żabianka... PrzymorzeMałe Ujeścisko-Łostowice Orunia Górna-Gdańsk Południe VII Dwór PrzymorzeWielkie Brętowo Jasień Orunia- Św. Wojciech-Lipce Olszynka Śródmieście Rudniki Stogi Wyspa Sobieszewska Krakowiec-Górki Zachodnie WrzeszczGórny PieckiMigowo Chełm Siedlce Młyniska Przeróbka Suchanino Letnica NowyPort Brzeźno WrzeszczDolny ZaspaRozstaje ZaspaMłyniec
Śródmieście
Powierzchnia: 5,65 km2
Liczba ludności: 24536 osób
Gęstość zaludnienia: 4343 os/km2
Radni miejscy w dzielnicy
Śródmieście, Chełm, Ujeścisko-Łostowice, Orunia Górna - Gdańsk Południe
Dzielnicowe telefony alarmowe

Gdańskie Centrum Kontaktu
przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.: 58 52 44 500
email: kontakt@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu (Dyżurny Inżynier Miasta) przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom. W przypadku gdy sprawa dotyczy terenu nie znajdującego się w zakresie działań Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jego jednostek, GCK informuje osobę zgłaszającą, do jakiej instytucji zwrócić się w konkretnej sytuacji.

Straż Miejska
Referat Dzielnicowy II
tel. 58 301 30 11 wew. 150
ul. Elbląska 54/60
Kierownik Referatu – Grzegorz Pawlak
Referat czynny w godzinach 07:00 - 15:00
strazmiejska.gda.pl
Komisariat Policji II w Gdańsku
tel. 58 328 44 22
ul. Długa Grobla 4
Komendant komisariatu – nadkom. Grzegorz Piechowski

www.gdansk.policja.gov.pl
Rada dzielnicy Śródmieście
Skład Rady Dzielnicy
  • Przewodniczący Zarządu Dzielnicy
    Kieturakis Maximilian

  • Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy
    Bildziuk Marcin

  • Członek Zarządu
    Lewandowska-Goch Monika

  • Przewodnicząca Rady Dzielnicy
    Woroniecka Elżbieta

  • Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy
    Kamrowska Magdalena

  • Dobrowolska Sylwia
  • Grzymała Natalia
  • Ikonnikow Dominika
  • Jacykowski Zbigniew
  • Kobus Agnieszka
  • Kownacka Jadwiga
  • Lipska Jolanta
  • Michel-Parzyszek Anna
  • Mionskowska Agnieszka
  • Parzyszek Dominik
  • Pochroń-Frankowski Leszek
  • Rudnicki Wojciech
  • Stawska Anna
  • Turk Helena
  • Wojciechowska Jadwiga
  • Zienkiewicz Paweł
Kontakt

Siedziba 
ul. Ogarna 29/30, 80-826 Gdańsk

Telefon
+48 571 324 216

E-mail: 
srodmiescie@radadzielnicy.gdansk.pl

Portal 
gdansk.pl/srodmiescie

Facebook
Rada Dzielnicy Śródmieście

Dyżury
środa 17:00-18:00

Brytyjska sztuka i fotografia w Zielonej Bramie. Pierwsza taka wystawa w Polsce

Brytyjska sztuka i fotografia w Zielonej Bramie. Pierwsza taka wystawa w Polsce
Na aż dwie nowe ekspozycje zaprasza Muzeum Narodowe w Gdańsku - oddział Zielona Brama: „Made in Britain” i „...on making”. Pierwsza wystawa prezentuje współczesne brytyjskie malarstwo i grafikę, druga - fotografię. Obie można zwiedzać do 9 czerwca.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wystawa „Made in Britain” w Muzeum Narodowym w Gdańsku to wyjątkowa, pierwsza w Polsce prezentacja współczesnej sztuki brytyjskiej
Wystawa „Made in Britain” w Muzeum Narodowym w Gdańsku to wyjątkowa, pierwsza w Polsce prezentacja współczesnej sztuki brytyjskiej
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
 
Pokazywany w Muzeum Narodowym w Gdańsku - oddziale Zielona Brama (ul. Długi Targ 24) multidyscplinarny projekt „Made in Britain” prezentuje sztukę brytyjską, tworzoną w Wielkiej Brytanii w XXI wieku. Na wystawie - po raz pierwszy w Polsce, możemy zobaczyć 132 prace reprezentujące malarstwo, rysunek i grafikę z prywatnej kolekcji The Priseman Seabrook Collection, którą w 2014 roku założył artysta Robert Priseman wraz z żoną Ally Seabrook.
 
- Świadomi renesansu tradycyjnego środka wyrazu, jakim jest malarstwo, wybrali właśnie tę dziedzinę sztuki jako fundament własnej kolekcji. Skupili się na sztuce tworzonej w Wielkiej Brytanii od 2000 roku, niemniej w odniesieniu do grafik, rysunków i akwareli rozszerzyli kryterium czasu powstania dzieł o XX wiek. W rezultacie powstała kolekcja będąca ciekawą prezentacją aktualnych tendencji i postaw artystycznych brytyjskich twórców - tłumaczy Małgorzata Ruszkowska-Macur, jedna z kuratorek wystawy, obok Ann McNay i Roberta Prisemana.
 
Kilkudziesięciu artystów prezentuje w Zielonej Bramie swoje wyjątkowe prace
Kilkudziesięciu artystów prezentuje w Zielonej Bramie swoje wyjątkowe prace
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
 
O tym, jak wyjątkową wartość mają dzieła wchodzące w skład kolekcji, świadczą nazwiska i ich twórców. Tracey Emin - nominowana do Nagrody Turnera, jedna z dwóch pierwszych kobiet z tytułem profesorki rysunku w Royal Academy od Art oraz jedną z najbardziej wpływowych kobiet Wielkiej Brytanii. David Hockney - członek Royal Academy of Art, w latach 60. związany z ruchem pop-art, uważany jest za jednego z najbardziej znaczących artystów brytyjskich. Alisson Pilkington - malarka, która znalazła się w gronie 100 najbardziej wpływowych i ekscytujących twórców początku XXI wieku, przedstawionych przez Kurta Beersa w jego obszernej książce 100 Artists of Tomorrow.
 
Listę słynnych i cenionych nazwisk uzupełniają: Ehryn Torrel, Marry Webb, Paula McArthur, Nicholas Middleton i Simon Burton - laureatki i laureaci międzynarodowych konkursów, zdobywczynie i zdobywcy nagród na międzynarodowych wystawach. Cathy Lomax jest nie tylko malarką zainteresowaną symboliką kultury masowej, ale także wraz z Alexem Michonem prowadzi uznaną Transition Gallery.
 
Ekspozycja stanowi okazję do zapoznania się z malarstwem i grafikami, które powstały w XXI wieku
Ekspozycja stanowi okazję do zapoznania się z malarstwem i grafikami, które powstały w XXI wieku
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
 
- Wiele prezentowanych prac sytuuje się na pograniczu abstrakcji i figuracji, w innych odnajdziemy połączenia malarstwa, fotografii, kolażu z techniką 3D - dodaje kuratorka. - Niektóre prace świadczą o tym, że już sam wybór środków i formy był częścią procesu twórczego, refleksją nad malarstwem jako medium.
 
Philip Tyler skupia się na wzajemnej relacji między materią obrazu a jego potencjałem w kreowaniu iluzji. Ian Andrews i Paul Galyer znajdują inspiracje w pracach dawnych mistrzów, prowadzą dialog z narracjami z przeszłości. Na rozważaniach nad ludzkim doświadczeniem, intymnością i bliskością w relacjach koncentruje się twórczość Ruth Callland, Jeffreya Dennisa oraz Silvi Jacobi - artystów, którzy wykorzystują fotografię historyczną oraz dokumenty z archiwów rodzinnych i poddają je estetycznej transformacji. Susie Hamilton szkicuje sceny z życia i sprowadza ludzkie postaci do istot zmutowanych. Dla Enzo Marry'ego ważna jest tekstura, która nadaje jego obrazom dodatkowego wymiaru. Prawie wszystkie prace Phila Illingwortha są eksperymentalne. Artysta stara się przesuwać granice definicji dzieła malarskiego - wykorzystuje różne techniki, bawi się skalą i formą, aby, jak mówi, „malować w ulubionym 3D”.
 
 
„...on making” to fotograficzna wystawa prezentująca najciekawsze zjawiska we współczesnej fotografii
„...on making” to fotograficzna wystawa prezentująca najciekawsze zjawiska we współczesnej fotografii
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
 
Ekspozycji „Made in Britain” towarzyszy wystawa fotografii „...on making”. To prezentacja 44. fotografii dziewięciu autorek, wybranych przez Sian Bonnell.
 
Wystawa stanowi próbę wglądu we współczesną brytyjską fotografię. Pokazane prace to z jednej strony wyraz postaw wynikających z osobistych dociekań artystek nad tożsamością narodową w kontekście zjawiska wielokulturowości i fali imigracji (Maryam Wahid), z drugiej - efekt rozważań o miejscu człowieka w naturze (Fleur Olby) oraz jego kondycji wynikającej ze społecznego uwikłania w stereotypy i narzucane systemy religijne (Flannery O'kafka), a także głęboko zakorzenione w zachodnioeuropejskiej narracji mitologii (Cheryl Newman).
 
To prezentacja dziewięciu mocnych głosów wypowiedzianych we współcześnie najbardziej utylitarnym medium, jakim jest fotografia
To prezentacja dziewięciu mocnych głosów wypowiedzianych we współcześnie najbardziej utylitarnym medium, jakim jest fotografia
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
 
- Artystki tworzą katalogi wspomnień i budują je z rejestrowanych obrazów zastanej rzeczywistości (Phoebe Kiely) lub wrażeń skrzętnie i precyzyjnie przekładanych na fotograficzny obraz w zaciszu ciemni fotograficznej (Dafna Talmor). Podejmują najnowszy dialog z medium, wychodzą poza jego ramę, zapisują performance, rejestrują ruch i kreację - mówi kuratorka Sian Bonnell, której prace także możemy zobaczyć na wystawie.
 
- Analizują też kontekst ciała - przedmiotu - miejsca, aby odkrywać integrujące bohaterów relacje (Eleonora Agostini). Wszystkie te wątki można również znaleźć w fotografiach Lydii Goldblatt, dla której fotografia jest zarówno środkiem poetyckiego wyrazu, jak i narzędziem analizy symboliki cyklu życia - dodaje Bonnell.
 
Sian Bonnell - artystka, fotografka i kuratorka wystawy „...on making”
Sian Bonnell - artystka, fotografka i kuratorka wystawy „...on making”
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
 
 
Obie ekspozycje potrwa do 9 czerwca. Finisaż odbędzie się o godz. 16:00. Prace można oglądać codziennie z wyjątkiem poniedziałków, w godz. 10:00-17:00. Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 6 zł.
 
Wystawy „Made in Britain” i „...on making” uzupełniają inne wydarzenia. 21 kwietnia w Zielonej Bramie odbędzie się Dzień Wolnej Sztuki z udziałem pięciu obiektów wybranych z obu wystaw, podczas którego będzie można poozmawiać z kuratorkami. Natomiast na maj zaplanowano oprowadzania kuratorskie, warsztaty fotograficzne i lekcje muzealne (szczegółowe terminy wkrótce na Fb i www.mng.gda.pl)
 
 
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl