PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Informacje o dzielnicy Śródmieście
Aniołki Osowa Matarnia Kokoszki Oliwa Żabianka... PrzymorzeMałe Ujeścisko-Łostowice Orunia Górna-Gdańsk Południe VII Dwór PrzymorzeWielkie Brętowo Jasień Orunia- Św. Wojciech-Lipce Olszynka Śródmieście Rudniki Stogi Wyspa Sobieszewska Krakowiec-Górki Zachodnie WrzeszczGórny PieckiMigowo Chełm Siedlce Młyniska Przeróbka Suchanino Letnica NowyPort Brzeźno WrzeszczDolny ZaspaRozstaje ZaspaMłyniec
Śródmieście
Powierzchnia: 5,65 km2
Liczba ludności: 24536 osób
Gęstość zaludnienia: 4343 os/km2
Radni miejscy w dzielnicy
Śródmieście, Chełm, Ujeścisko-Łostowice, Orunia Górna - Gdańsk Południe
Dzielnicowe telefony alarmowe

Gdańskie Centrum Kontaktu
przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.: 58 52 44 500
email: kontakt@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu (Dyżurny Inżynier Miasta) przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom. W przypadku gdy sprawa dotyczy terenu nie znajdującego się w zakresie działań Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jego jednostek, GCK informuje osobę zgłaszającą, do jakiej instytucji zwrócić się w konkretnej sytuacji.

Straż Miejska
Referat Dzielnicowy II
tel. 58 301 30 11 wew. 150
ul. Elbląska 54/60
Kierownik Referatu – Grzegorz Pawlak
Referat czynny w godzinach 07:00 - 15:00
strazmiejska.gda.pl
Komisariat Policji II w Gdańsku
tel. 58 328 44 22
ul. Długa Grobla 4
Komendant komisariatu – nadkom. Grzegorz Piechowski

www.gdansk.policja.gov.pl
Rada dzielnicy Śródmieście
Skład Rady Dzielnicy
  • Przewodniczący Zarządu Dzielnicy
    Kieturakis Maximilian

  • Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy
    Bildziuk Marcin

  • Członek Zarządu
    Lewandowska-Goch Monika

  • Przewodnicząca Rady Dzielnicy
    Woroniecka Elżbieta

  • Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy
    Kamrowska Magdalena

  • Dobrowolska Sylwia
  • Grzymała Natalia
  • Ikonnikow Dominika
  • Jacykowski Zbigniew
  • Kobus Agnieszka
  • Kownacka Jadwiga
  • Lipska Jolanta
  • Michel-Parzyszek Anna
  • Mionskowska Agnieszka
  • Parzyszek Dominik
  • Pochroń-Frankowski Leszek
  • Rudnicki Wojciech
  • Stawska Anna
  • Turk Helena
  • Wojciechowska Jadwiga
  • Zienkiewicz Paweł
Kontakt

Siedziba 
ul. Ogarna 29/30, 80-826 Gdańsk

Telefon
+48 571 324 216

E-mail: 
srodmiescie@radadzielnicy.gdansk.pl

Portal 
gdansk.pl/srodmiescie

Facebook
Rada Dzielnicy Śródmieście

Dyżury
środa 17:00-18:00

Biskupia Górka. Rozpoczęła się wycinka drzew na gdańskiej skarpie

Biskupia Górka. Rozpoczęła się wycinka drzew na gdańskiej skarpie
Pierwsze piły poszły w ruch już w poniedziałek, 12 grudnia. W ciągu tygodnia ściętych zostanie ponad 160 drzew i rosnące tu krzewy. To początek zapowiadanej rewitalizacji Biskupiej Górki.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Na Biskupiej Górce trwa wycinka drzew i krzewów. To niezbędne, by móc rozpocząć prace związane z umocnieniem skarpy

To pierwszy etap przygotowań do planowanych przez miasto prac związanych z umocnieniem skarpy. Zgodnie z umową wycinka powinna zakończyć się jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia, 20 grudnia.

- Termin zakończenia prac jest jednak uzależniony od pogody. Jeżeli będzie wiał silny wiatr, jak na przykład w miniony weekend, wówczas wykonawca prac ma obowiązek je przerwać i wznowić dopiero przy sprzyjających warunkach atmosferycznych - zaznaczają pracownicy Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która nadzoruje to zlecenie.

Wycinka drzew na Biskupiej Górce kosztować będzie blisko 140 tysięcy złotych. Prowadzona jest przy ul. Na Stoku. Umocnienie skarpy to podstawowy warunek, by móc rozpocząć zapowiadaną rewitalizację urokliwej Biskupiej Górki. Chodzi tu głównie o tzw. twarde inwestycje, czyli remonty i modernizacje ulic, chodników oraz kamienic.

Wszyscy zainteresowani i obserwujący trwające prace, dla własnego bezpieczeństwa, powinni zachować odległość co najmniej kilku metrów od pracujących na miejscu osób. 
 

Wycinka powinna zakończyć się w przyszłym tygodniu

Cały projekt zabezpieczenia tutejszej skarpy - podzielony na pięć etapów realizacji - ma kosztować 24 mln złotych.

Wzmocnić trzeba stok wschodni, czyli teren widoczny od strony kanału Raduni. Prace muszą zostać wykonane wzdłuż dolnego fragmentu skarpy oraz wzdłuż górnej części ul. Biskupiej.

Pierwszy etap - i jednocześnie największy - obejmie obszar wzdłuż ul. Na Stoku, na odcinku od ul. Zaroślak 4 do ul. Na Stoku 14. To teren o powierzchni 0,3 hektara, czyli trzech tysięcy metrów kwadratowych.

Miasto stara się obecnie o dofinansowanie pierwszego etapu inwestycji ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Chodzi o kwotę 15 mln złotych. Zaplanowane w tym etapie prace mają bowiem pochłonąć ponad 18 mln złotych. Gdańsk zabezpieczył w budżecie na ten cel 3,8 mln złotych. 
 

Ze skarpy musi zostać usuniętych ponad 160 drzew oraz krzewy

Wniosek w sprawie dofinansowania został złożony do Wojewody Pomorskiego. Miasto uzyskało już wstępną pozytywną opinię dla realizacji tego przedsięwzięcia. Decyzja o dofinansowaniu na wniosek wojewody pomorskiego, będzie podejmowana z kolei w MSWiA. Jeżeli będzie pozytywna, samorząd otrzyma promesę, która umożliwi ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji. Decyzja w Warszawie powinna zapaść w pierwszym kwartale 2017 roku.

Gdyby jednak miasto nie otrzymało dofinansowania, lub przyznana zostanie mniejsza kwota, wówczas zakres zaplanowanych prac zostanie dostosowany do kwoty. Przełoży się to m.in. na czas realizacji całej inwestycji.

Miasto czeka obecnie na decyzję w Warszawie w sprawie dofinansowania dużego projektu zabezpieczenia skarpy na Biskupiej Górce

Planowana rewitalizacja to także tzw. działania miękkie, a więc różne projekty społeczne dedykowane lokalnej społeczności. Te mają się rozpocząć w 2018 r. W roku bieżącym, z kolei, odbyło się kilkanaście spotkań, niektóre w formie spacerów po dzielnicy, w trakcie których mieszkańcy mogli opowiedzieć urzędnikom i władzom Gdańska o swoich oczekiwaniach i potrzebach.



Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl