• Start
  • Wiadomości
  • Biało-czerwony Gdańsk. 2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. FILM i ZDJĘCIA

Biało-czerwony Gdańsk. 2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. FILM i ZDJĘCIA

W dniu 2 maja po raz 15. obchodzony jest jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W całym Gdańsku pojawiły się biało-czerwone barwy. Uroczystą oprawę miało to święto w Hevelianum, gdzie przy dźwiękach Hymnu Polski wciągnięto narodową flagę na największy miejski maszt.
02.05.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
  1. Hevelianum. Obchody Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej w Gdańsku
    Hevelianum. Obchody Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej w Gdańsku
    zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


W wielu miejscach Gdańska w czwartek, 2 maja, pojawiły się biało-czerwone barwy. Aleja Zwycięstwa i inne gdańskie ulice, pojazdy komunikacji miejskiej, budynki publiczne. Flagi wieszali też mieszkańcy na swoich prywatnych posesjach, balkonach czy dekorowali nimi samochody. Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiony został przez Sejm RP w dniu 20 lutego 2004 r. Tego samego dnia przypada też Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Dzień Flagi RP uroczyście obchodzono na terenie Hevelianum. Rozdawano tam mieszkańcom flagi biało-czerwone, a o godzinie 12.00 na największy miejski maszt (42 metry wysokości) wciągnięto flagę narodową. Capella Gedanensis i mieszkańcy odśpiewali też wspólnie Hymn Polski. Na uroczystości obecna była przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak, a także radni gdańscy Beata Dunajewska, Emila Lodzińska i Cezary Śpiewak-Dowbór.


Zobacz relację wideo:

p> 


Historyczną oprawę tego wydarzenia zapewnili rekonstruktorzy z Garnizonu Gdańsk i Pułku 12. Księstwa Warszawskiego. Był pokaz musztry, a także budzące największy aplauz salwy karabinowe. Na teren Hevelianum wybrało sie tego dnia wiele osób, przychodzono całymi rodzinami, a przy okazji można było zwiedzić wystawy w Hevelianum.

Rekonstruktorzy z Garnizonu Gdańsk i Pułku 12. Księstwa Warszawskiego
Rekonstruktorzy z Garnizonu Gdańsk i Pułku 12. Księstwa Warszawskiego
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


W towarzystwie artystów z Capelli Gedanensis można było w Wozowni Artyleryjskiej wziąć udział we wspólnym śpiewaniu patriotycznych pieśni, albo z harcerzami z Hufca Gdańsk Śródmieście uczestniczyć w Rodzinnej Grze Terenowej na temat Rzeczypospolitej Polskiej.

 

 

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim