Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

757 lat tradycji. Jarmark Św. Dominika AD 2017 oficjalnie rozpoczęty

Jarmark Św. Dominika to impreza mogąca poszczycić się ponad ponad 7-wiekową historią. Jego tegoroczna edycja została uroczyście zainaugurowana na Długim Targu w Gdańsku. Na przedprożach Dworu Artusa władze Miasta przekazały klucz - symbol rządów w Gdańsku - kupcom. Jarmark, który, obok czysto handlowego charakteru, ma również ofertę kulturalną i rozrywką, potrwa trzy tygodnie.

A
A

Uroczysta parada otwierająca jarmark Św. Dominika 2017
Uroczysta parada otwierająca jarmark Św. Dominika 2017
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Słoneczna, upalna sobota (29 lipca). O ulewach sprzed kilkudziesięciu godzin już wszyscy zapomnieli. Punktualnie o godzinie 12.00 na przedprożach Dworu Artusa rozległo się pianie koguta. Potem śpiew, trąbki. Widać było mnóstwo inscenizatorów w strojach z dawnych epok. Z Dworu Artusa wyszli przedstawiciele wałdz Gdańska i województwa pomorskiego, a także organizatorzy imprezy - przedstawiciele firmy Międzynarodowe Targi Gdańskie.

Zastępca prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz przekazała prezesowi MTG Andrzejowi Kasprzakowi klucze - symbol władzy w grodzie nad Motławą. To główny akcent uroczystej inauguracji.

Zobacz relację z oficjalnej uroczystości inaugurującej Jarmark Św. Dominika 2017


- To największa impreza plenerowa w Europie. Zmieniamy co roku charakter Jarmarku, coraz większy akcent kładziemy na wydarzenia kulturalne i artystyczne - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta Gdańska. - Nieodzownym elementem Jarmarku jest jednak handel. Mam nadzieję, że bogowie Hermes i Fortuna będą sprzyjąć zarówno handlującym jak i odwiedzającym imprezę mieszkańcowm i turystom. 

Zapoznaj się z programem Jarmarku Św. Dominika


- Pamiętam, że Jarmarkowi zawsze towarzyszyła dobra pogoda, która jest nieodzowna przy tego rodzaju imprezach - stwierdził rzewodniczący rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek, który przypomniał też, że niemal w przeddzień rozpoczęcia Jarmarku św. Dominika walczyliśmy przez parę dni z ogromną ulewą.

- Spodziewamy się, że w tym roku imprezę odwiedzi sześć milionów - prognozował z kolei prezes MTG Andrzej Kasprzak.


Jarmark Św. Dominika 2017 potrwa trzy tygodnie
Jarmark Św. Dominika 2017 potrwa trzy tygodnie
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Półgodzinną inaugurację obserwowały tłumy mieszkańców i turystów. Zakończyła ją parada. Wieczorem (sobota. 29 lipca) o godz. 21.30 na parkingu przy Filharmonii Bałtyckiej rozpocznie się Koncert Otwarcia, którego gwiazdą będzie Ania Dąbrowska. Po koncercie pokaz fajerwerków.


Zaczęło się religijnie

W 1260 roku gdański zakon Dominikanów otrzymał możliwość udzielania odpustów dla tych, którzy w Dzień Św. Dominika odwiedzą kościoł Św. Mikołaja.

- Początkowo jarmark miał więc charakter religijny, do Gdańska zjeżdżały tłumy wiernych. Przy okazji pojawili się też kupcy - przypomina historię imprezy o. Maciej Okoński OP, przeor klasztoru Dominikanów w Gdańsku. Zaprasza przy okazji do zwiedzania świątyni i do udziału w odpuście

Jarmark Św. Dominika 2017 roku w liczbach:

  • 757 lat tradycji
  • 6 milionów gości
  • 1000 kupców
  • 41 tys. m2 powierzchni handlowej
  • 23 dni doskonałej zabawy


Ważna informacja!

W związku z Jarmarkiem Św. Dominika wprowadzono zmiany organizacji ruchu w śródmieściu Gdańska i zmiany dotyczące komunikacji miejskiej.


Czytaj także: 

Jarmark św. Dominika - uroczyste otwarcie, zmiany w komunikacji, strefa ruchu

Program Jarmarku św. Dominika. Sprawdź gdzie warto być!

Jeśli przyjedziesz na Jarmark św. Dominika autem, to parkuj tutaj [MAPA]Marek Wałuszko (0)
www.gdansk.pl
***