PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Informacje o dzielnicy Śródmieście
Aniołki Osowa Matarnia Kokoszki Oliwa Żabianka... PrzymorzeMałe Ujeścisko-Łostowice Orunia Górna-Gdańsk Południe VII Dwór PrzymorzeWielkie Brętowo Jasień Orunia- Św. Wojciech-Lipce Olszynka Śródmieście Rudniki Stogi Wyspa Sobieszewska Krakowiec-Górki Zachodnie WrzeszczGórny PieckiMigowo Chełm Siedlce Młyniska Przeróbka Suchanino Letnica NowyPort Brzeźno WrzeszczDolny ZaspaRozstaje ZaspaMłyniec
Śródmieście
Powierzchnia: 5,65 km2
Liczba ludności: 24536 osób
Gęstość zaludnienia: 4343 os/km2
Radni miejscy w dzielnicy
Śródmieście, Chełm, Ujeścisko-Łostowice, Orunia Górna - Gdańsk Południe
Dzielnicowe telefony alarmowe

Gdańskie Centrum Kontaktu
przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.: 58 52 44 500
email: kontakt@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu (Dyżurny Inżynier Miasta) przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom. W przypadku gdy sprawa dotyczy terenu nie znajdującego się w zakresie działań Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jego jednostek, GCK informuje osobę zgłaszającą, do jakiej instytucji zwrócić się w konkretnej sytuacji.

Straż Miejska
Referat Dzielnicowy II
tel. 58 301 30 11 wew. 150
ul. Elbląska 54/60
Kierownik Referatu – Grzegorz Pawlak
Referat czynny w godzinach 07:00 - 15:00
strazmiejska.gda.pl
Komisariat Policji II w Gdańsku
tel. 58 328 44 22
ul. Długa Grobla 4
Komendant komisariatu – nadkom. Grzegorz Piechowski

www.gdansk.policja.gov.pl
Rada dzielnicy Śródmieście
Skład Rady Dzielnicy
  • Przewodniczący Zarządu Dzielnicy
    Kieturakis Maximilian

  • Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy
    Bildziuk Marcin

  • Członek Zarządu
    Lewandowska-Goch Monika

  • Przewodnicząca Rady Dzielnicy
    Woroniecka Elżbieta

  • Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy
    Kamrowska Magdalena

  • Dobrowolska Sylwia
  • Grzymała Natalia
  • Ikonnikow Dominika
  • Jacykowski Zbigniew
  • Kobus Agnieszka
  • Kownacka Jadwiga
  • Lipska Jolanta
  • Michel-Parzyszek Anna
  • Mionskowska Agnieszka
  • Parzyszek Dominik
  • Pochroń-Frankowski Leszek
  • Rudnicki Wojciech
  • Stawska Anna
  • Turk Helena
  • Wojciechowska Jadwiga
  • Zienkiewicz Paweł
Kontakt

Siedziba 
ul. Ogarna 29/30, 80-826 Gdańsk

Telefon
+48 571 324 216

E-mail: 
srodmiescie@radadzielnicy.gdansk.pl

Portal 
gdansk.pl/srodmiescie

Facebook
Rada Dzielnicy Śródmieście

Dyżury
środa 17:00-18:00

500 lat Reformacji na Pomorzu. W finale - uroczysty obiad i pamiątkowe zdjęcie

500 lat Reformacji na Pomorzu. W finale - uroczysty obiad i pamiątkowe zdjęcie
- Pamiętajmy, że nie każdy Polak jest katolikiem, ewangelicy są również bardzo porządnymi Polakami - mówił Paweł Adamowicz prezydent Gdańska po uroczystym obiedzie dla gości obchodów 500-lecia Reformacji w Gdańsku. Uczestnicy uroczystości na pożegnanie zrobili sobie wspólne zdjęcie na przedprożach Dworu Artusa. Było to zwieńczenie 3-dniowych obchodów Reformacji w naszym mieście, ale nie ostatni akord. We wrześniu br. w Gdańsku odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Po obiedzie wydanym przez prezydenta Adamowicza uczestnicy obchodów 500-lecia Reformacji zrobili sobie współne zdjęcie na przedprożach Dworu Artusa

W sobotę, 20 maja, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz podejmował gości obchodów 500-lecia Reformacji w Gdańsku uroczystym obiadem w Sieni Gdańskiej Dworu Artusa. Następnie uczestnicy zrobili sobie współne zdjęcie na przedprożach Dworu Artusa.

- Gdańsk jako miasto do którego bardzo szybko dotarła reformacja, bo już w 1524 roku, a potem stało się miastem luterańskim, jest szczególnym miejscem dla obchodów jubileuszu reformacji w Polsce - powiedział Jerzy Samiec, biskup kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. - Gdańsk ma wiele do powiedzenia, czym jest luteranizm, co przyniósł miastu. Byliśmy, jesteśmy i - mam nadzieję - będziemy wiele lat w Gdańsku.

CZYTAJ: 

Kongres Reformacyjny. Debatowali bp Marcin Hintz, Jerzy Buzek i Paweł Huelle [FILM I ZDJĘCIA]

Reformacja, czyli pierwsza rewolucja w Gdańsku

500 lat Reformacji na Pomorzu. Koncerty, wystawy, wędrówki po Gdańsku

- Pamiętajmy, że nie każdy Polak jest katolikiem, ewangelicy są również bardzo porządnymi Polakami - dodał Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. - Powinniśmy mieć szacunek do innych religii, innych kościołów, do innych tradycji religijnych. A Gdańsk jako miasto otwarte, miasto wolności jest dumne ze swojej przeszłości i tę otwartość promuje w dniu współczesnym.  

Gdańskie uroczystości są częścią obchodów 500-lecia Reformacji w całej Polsce. W czwartek, 18 maja, odbyła się konferencja na Uniwersytecie Gdańskim. W piątek - debata w Ratuszu Głównego Miasta z udziałem m.in. Jerzego Buzka i Pawła Huelle. 

We wrześniu 2017 r. Instytut Historii PAN wraz z Instytutem Historii oraz Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego przygotowują międzynarodową konferencję "Jubileusz Pięćsetlecia Reformacji (1517–2017). Protestantyzm w Prusach Królewskich i Książęcych. Historia - Ludzie - Sztuka - Literatura". Przedmiotem rozważań naukowców będą dzieje i pokłosie Reformacji, zarówno w sferze religijnej, jak i w dziejach państw i społeczeństw, w sztuce, architekturze, literaturze, nauce. Celem badań będzie również pogłębiona refleksja nad różnymi dziedzictwami Reformacji w przestrzeni obu części Prus, dziś już po części utraconych w skutek dziejowych katastrof. Konferencja skupiać się będzie na okresie od XVI wieku po początki wieku XIX, czyli od pojawienia się Reformacji aż do zniesienia autonomicznych Kościołów luterańskich w wielkich miastach pruskich oraz unii i utworzenia Kościoła ewangelickiego w Prusach w 1817 r.

     

oprac. AKwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl