Kara 200 tysięcy złotych i ujemny punkt dla Lechii za późno spłacane zaległości

Jakby mało było przegranej 1:3 w środę, 13 grudnia, z ostatnią w tabeli Pogonią Szczecin, dzień później, w czwartek, 14 grudnia, Lechia Gdańsk została, zgodnie z przewidywaniami, ukarana sumą 200 tysięcy złotych i odjęciem punktu za późne spłacanie "przeterminowanych zobowiązań". W sumie w tym roku - za trzy kary licencyjne - Lechia zapłaci 700 tysięcy złotych!

Kara 200 tysięcy złotych i ujemny punkt dla Lechii za późno spłacane zaległości
A
A
data publikacji: 14 grudnia 2017 r.

Prezes Lechii Gdańsk Adam Mandziara. Kierowany przez niego klub po raz trzeci płaci karę za przewinienia licencyjne. W sumie to już 700 tysięcy złotych w jednym roku!
Prezes Lechii Gdańsk Adam Mandziara. Kierowany przez niego klub po raz trzeci płaci karę za przewinienia licencyjne. W sumie to już 700 tysięcy złotych w jednym roku!
Dominik Paszliński/ gdansk.pl

To kolejna taka kara. Poprzednią w wysokości 250 tysięcy złotych Komisja ds. Licencji Klubowych nałożyła na Lechię Gdańsk w czerwcu 2017. Poszło wtedy o tzw. kryterium F.09 procesu licencyjnego, czyli “niewykazanie jednego zobowiązania transferowego oraz dwóch zobowiązań w stosunku do piłkarzy”. Później kara ta została zwiększona do 400 tysięcy złotych! 

Wcześniej, bo w maju 2017, Lechia dostała od tej samej Komisji karę 100 tysięcy złotych, bo złamała z kolei kryterium F. 03, czyli “niedostarczenie w wymaganym terminie kopii ugód zawartych z innymi klubami w celu odroczenia terminu zapłaty wymagalnych należności transferowych”.

To było w sumie 500 tysięcy zł kary w dwa miesiące. Teraz to kolejnych 200 tysięcy zł.

Przypomnijmy, że dotacja z budżetu miasta dla Lechii wynosi 4 miliony złotych.  

14 grudnia Komisja ds. Licencji Klubowych ukarała Lechię ponownie za przekroczone kryterium F.09. W oświadczeniu PZPN czytamy:

Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN 14 grudnia 2017 roku zakończyła procedurę weryfikacji w Klubach Ekstraklasy kryterium F.09. W trakcie postępowania Komisja stwierdziła, iż Klub Lechia Gdańsk naruszył przepisy Podręcznika Licencyjnego dotyczące postępowania licencyjnego oraz kryterium F.09. W związku z tym komisja postanowiła nałożyć na klub: 

I. Sankcję regulaminową w postaci odjęcia 1 punktu w bieżącym w sezonie rozgrywkowym 2017/18

II. Finansową sankcję regulaminową w wysokości 200.000 zł

Nie wiemy o jakie zobowiązania i wobec kogo miałoby chodzić. Klub nie komentuje. Może chodzić o zobowiązania wobec klubów piłkarskich z tytułu działalności transferowej bądź zobowiązania wobec pracowników.

Wiemy, że Lechia jest, niestety, recydywistą i jest karana przez Komisję ds. Licencji Klubowych regularnie, mimo zwyczajowych zapewnień klubu, że wszystko jest zapłacone, uregulowane i wyjaśnione. Lechia, jako jedyny klub Lotto Ekstraklasy, ma stałe problemy z Komisją Licencyjną. 

Do tego dochodzą mniejsze kary od Komisji Ligi (ciało dyscyplinarne Ekstraklasy) za race, zakazane sektorówki i chuligaństwo kibiców.

Lechia miała tym razem szczęście, bo spekulowano o karze odjęcia trzech punktów. Odjęto tylko jeden.

Lechia może się od tej decyzji odwołać w ciągu pięciu dni.

Klub jest obecnie 10. w tabeli Ekstraklasy z 24 punktami po 20 meczach. Po odjęciu punktu byłaby na 11. miejscu, za Śląskiem Wrocław. 

Kolejny mecz Lechia gra na wyjeździe z Sandecją Nowy Sącz 16 grudnia o godz. 18. 


oprac. SŁ (0)
www.gdansk.pl
oprac. SŁ (0)
www.gdansk.pl