PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Gdańsk współpracuje z fundacją ArchitectsPL na rzecz miejskich innowacji

A
A

Gdańsk jest jednym z nielicznych polskich miast, które aktywnie otwierają miejskie dane oraz wykorzystują nowoczesne technologie do współpracy z mieszkańcami, organizacjami pozarządowymi i aktywistami. Miasto podpisało właśnie porozumienie o współpracy z Fundacją ArchitectsPL, która będzie wspierać urząd w tworzeniu otwartych, miejskich innowacji.

Podpisanie porozumienia z Fundacją ArchitectsPL, reprezentowaną przez Krzysztofa GłowackiegoInnowacyjność wymaga jednak ciągłego udoskonalania samego urzędu, jak i skutecznej współpracy różnych podmiotów – w przypadku miejskich innowacji kluczowe jest współdziałanie różnych samorządów. Taka też idea stała za nawiązaniem współpracy miedzy Miastem Gdańsk a fundacją ArchitectsPL.Fundamentem rozwoju inteligentnego miasta jest aktywizacja mieszkańców. Zadanie to jest proste tylko na pierwszy rzut oka – w praktyce na przeszkodzie aktywnego udziału obywateli w życiu miasta stoi brak wiedzy i odpowiednich narzędzi. Gdańsk pokonał już liczne przeszkody w tym obszarze i obecnie jest jednym z najbardziej zaawansowanych polskich miast na drodze do miejskiej innowacyjności, czego dowodem m.in. program Otwarty Gdańsk, liczne miejskie aplikacje (m.in. Na4Łapy i BAND), czy projekt GdańskLAB.

– Umowa o współpracy z fundacją ArchitectsPL da nam dostęp do wiedzy oraz otwartych rozwiązań społecznych, których urzędom brakuje – mówi Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska. – Podpisane porozumienie jest również zachętą skierowaną do innych samorządów, aby korzystały z dostępnych rozwiązań, podejmowały współpracę i wdrażały politykę otwartości. Miasto Gdańsk wraz z Fundacją ArchitectsPL chce wspomagać inne samorządy, które chcą wprowadzać takie standardy. Już dziś zapraszam do współpracy inne gminy, zwłaszcza miasta mniejsze od Gdańska. Dzięki wspólnym działaniom możemy osiągać efekty szybciej, efektywniej i mniejszym kosztem.  

– Naszą misją jest budowanie inteligentnego społeczeństwa oraz integracja samorządów wokół idei otwartości. Wierzę, że razem z Gdańskiem budujemy nową wartość w Polsce. Gdańsk jest jednym z liderów otwartości w naszym kraju, dlatego też cieszę się że został naszym pierwszym partnerem – mówi  Krzysztof Jakub Głowacki, wiceprezes Fundacji ArchitectsPL.