Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Raport z warsztatów przed spotkaniem z mieszkańcami

A
A

4 stycznia 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 58 (budynek dawnego Gimnazjum nr 2) przy ul. Kartuskiej 32/34 w ramach warsztatów spotkali się przedstawiciele Rad Dzielnic Siedlce i Wzgórze Mickiewicza, wydziałów Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jednostek organizacyjnych miasta. Warsztaty miały na celu omówienie najważniejszych spraw, problemów i określenia potrzeb każdej dzielnicy, a także wypracowanie wspólnych propozycji rozwiązań. W nowej formule spotkań z cyklu „Twoja Dzielnica, Twój Gdańsk”, warsztaty poprzedzają spotkanie Prezydenta Gdańska z mieszkańcami gdańskich dzielnic.

Przylegające do siebie dzielnice Siedlce i Wzgórze Mickiewicza połączone są terenami zielonymi, na których obecnie Miasto prowadzi prace inwestycyjne, mające na celu stworzenie przestrzeni rekreacyjnej dla mieszkańców obu dzielnic. Powstanie tam tzw. „Park na Zboczu” o który przez wiele lat zabiegało wielu mieszkańców, jak również przedstawiciele organizacji pozarządowych i Rady obu Dzielnic. Miejsce to stanie się zieloną enklawą wśród której znajdą się boisko do siatkówki i streetball, siłownia i plac zabaw dla dzieci. Powstanie tam również punkt widokowy z którego rozpościerać się będzie widok na ul. Kartuską i pobliski jar.

W trakcie warsztatów, przedstawiciele Rady Dzielnicy Wzgórze Mickiewicza podkreślali zasadniczą potrzebę utworzenia  Domu Sąsiedzkiego. W dzielnicy brakuje miejsca w którym mieszkańcy mogliby uczestniczyć w spotkaniach edukacyjnych i kulturalnych, a tym samym rozwijać swój talent, pasje i zainteresowania. Zgromadzeni zaapelowali również o zwiększenie kursów autobusu linii nr 195 o godziny popołudniowe, jak również częściowe kursy w weekendy i święta. Zwrócili też uwagę na zły stan ulicy Wojskiego, która nie była remontowana od lat 70-tych. Podczas remontu ul. Łostowickiej, to właśnie ul. Wojskiego stała się objazdem dla całego ruchu kołowego, co znacznie pogorszyło stan jej nawierzchni. Podobny problem jest na ul. Soplicy. Tutaj oprócz dziur i zapadających się studzienek kanalizacyjnych mamy problem z odprowadzaniem wody deszczowej.

Dzielnica Siedlce to głównie kłopoty z nawierzchnią ulic, które w znacznej części wykonane są z kamienia polnego (tzw. „kocich łbów”). Najbardziej zniszczoną ulicą okazała się ul. Malczewskiego – to połączenie kamienia i fragmentów podziurawionej drogi asfaltowej. Następnie, chodnik przy
ul. Kartuskiej pomiędzy numerami 70 a 120 - Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska planuje modernizację fragmentu nawierzchni od ul. Jasnej do ul. Ciasnej. Brak oświetlenia zgłoszono na ulicach: Skrajnej, Ogińskiego i Zakopiańskiej. Ta ostatnia została ujęta w planach programu Jaśniejszy Gdańsk na 2018 r. Na ul. Skarpowej planowany jest również w tym roku remont ulicy i chodnika.

Zwrócono również uwagę na konieczność wykonania termomodernizacji placówek oświatowych, w tym Przedszkola nr 22 (ul. Kartuska 104A) oraz Szkoły Podstawowej nr 14 (ul. Kartuska 126a). Zaapelowano do Miasta o porzucenie planów sprzedaży budynku Gimnazjum nr 2 przy ul. Kartuskiej 32/34 i pozostawieniu go na cele dalszej edukacji dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 58 (według nowych zasad po reformie edukacji).

Angela Dubielska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Wydział Promocji i Komunikacji Społecznej
Referat Komunikacji Społecznej
***