PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

"Wiosenna Akademii Seniora"

"Wiosenna Akademii Seniora"

Centrum Opieki i Aktywizacji Seniora Swissmed przy ul. Wieleńskiej 44 w Gdańsku zaprasza na spotkanie z cyklu „Wiosenna Akademii Seniora”.

W najbliższy czwartek 14 maja o godz. 11.00 zapraszamy na wykład pt.: Kawa nie jedno ma imię”. Zdrowie, historia, ciekawostki z Ameryki Południowej i Afryki.   Wykład poprowadzi Krzysztof  Dworak, architekt z zamiłowania, współtwórca „Palarni Kawy”, człowiek wielu pasji.  Opowie  m.in o kawie z Etiopii, Indii, Brazylii, Gwatemali i indonezyjskiej wyspy Jawa.

Kawa pachnie, smakuje, może tworzyć klimat spotkania.  - Wielu podkreśla jej właściwości lecznicze kosmetyczne. Ziarna kawy są surowcem wysoko cenionym przez przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny m.in. dlatego, że zawierają substancje opóźniające procesy starzenia się organizmu - podkreśla Krzysztof Dworak.

Oprócz kofeiny kawa zawiera antyoksydanty, sole wiążące cenne pierwiastki, witaminy z grupy B, kwasy organiczne. Ziarna kawy zawierają także pewną ilość kwasów tłuszczowych i olejków eterycznych.
Według Krzysztofa Dworaka kawa ma jeszcze jedną cechę - tworzy społeczność, ma właściwości integracyjne. - Przy kawie możemy spotkać się z drugim człowiekiem. Nie czuć się samotnie – podkreśla. Podczas wykładu dowiemy się o historii kawy, jej pochodzeniu i uprawach. Poznamy techniki, by poprawić smak kawy.

Akademia Seniora to cykl wykładów realizowanych przez specjalistów i wykładowców Centrum Aktywnego Seniora oraz Centrum Opiekuńczo-Rehabilitacyjnego Swissmed. Wykłady o charakterze teoretyczno-praktycznym dotyczą aspektów fizjologicznych, psychologicznych, prozdrowotnych i społecznych. Nasi specjaliści rozwiązują wszelkie wątpliwości i podpowiadają gdzie szukać pomocy w sytuacjach, w których sobie nie radzimy. Zajęcia (ok 2 godzin) rozpoczynają się w każdy czwartek o godzinie 11-ej w sali konferencyjnej Centrum Aktywnego Seniora. Mają charakter otwarty. Po zajęciach spotkanie z wykładowcami w sali dziennej Centrum Aktywnego Seniora Swissmed, rozmowy przy kawie i herbacie.

KOLEJNE SPOTKANIE „WIOSENNEJ AKADEMII SENIORA”  odbędzie się 21 maja o godz. 11.00. Temat: „Ziołolecznictwo i fitoterapia”.  Kiedy, jak i czy zawsze bezpiecznie? Gościem spotkania będzie prof. Mirosława Krauze-Baranowska, kierownik Katedry i Zakładu Farmakognozji Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

UWAGA!
Przy Centrum Aktywnego Seniora Swissmed działa „Klub Inicjatyw Seniora” www.klubinicjatywseniora.blogspot.com
Zainteresowanych prosimy o kontakt pod numerem tel.: 58 524 15 04

Klub Inicjatyw Seniora został utworzony w celu integracji i aktywizacji społecznej oraz zaspokajania potrzeb kulturalnych środowiska osób starszych. Działa w strukturze Centrum Opieki i Aktywizacji Seniora przy ul. Wileńskiej 44 w Gdańsku.