PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Ruszył Gdański Fundusz Senioralny

Ruszył Gdański Fundusz Senioralny
Właśnie wystartowała wyjątkowa VII edycja Gdańskiego Funduszu Senioralnego. Tym razem autorami inicjatyw mogą być osoby w wieku 50 plus.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Czym jest Gdański Fundusz Senioralny?

To wsparcie finansowe inicjatyw czy wydarzeń tworzonych przez seniorów, których odbiorcami mogą być sami seniorzy jak i wszyscy mieszkańcy Gdańska. Fundusz jest dla osób, którzy chcą zrobić coś na rzecz innych, mają ochotę aktywnie i kreatywnie spędzać wolny czas poznając nowych ludzi i nowe zajęcia. W poprzednich edycjach zrealizowano łącznie 169 inicjatyw na łączną kwotę 84 500 zł, a tworzyło je 1458 seniorów z Gdańska.                                                   

Co jest wyjątkowe w tej edycji Gdańskiego Funduszu Senioralnego?

Po pierwsze w tej edycji o dofinansowanie mogą starać się nie tylko seniorzy, ale także osoby przygotowujące się do wieku emerytalnego – otworzyliśmy fundusz dla osób od 50 roku życia. Ponadto w tej edycji chcemy zrealizować inicjatywy w czterech kluczowych kategoriach takich jak: inicjatywy dotyczące zdrowia, edukacji, wsparcia społecznego oraz aktywności obywatelskiej i wolontariackiej – mówi Agnieszka Buczyńska – prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku. Październik to miesiąc seniorów w Gdańsku, liczymy więc, że część inicjatyw odbędzie się także w tym okresie.

Jak pozyskać fundusze?

Jak zgłosić swój pomysł i otrzymać wsparcie (merytoryczne jak i finansowe)?:

a) zadzwoń do nas tel. 58 772 42 19 lub odwiedź ul. Pl. Solidarności 1, 80- 863 Gdańsk, Budynek ECS, III p. pok. 3.35

b) zapoznaj się z umieszczonymi poniżej dokumentami - możesz to zrobić także u nas (mamy wydrukowane papierowe formularze)

W tej edycji można zgłosić inicjatywy dotyczące 4 poniższych obszarów. Każda osoba składająca pomysł musi złożyć pomysły dotyczące min. 2 obszarów.

- zdrowie publiczne, tj. działania promujące zdrowy styl życia, działania profilaktyczne w szczególności zapobiegające chorobom cywilizacyjnym i uzależnieniom, działania zachęcające do codziennej aktywności fizycznej, podtrzymujące sprawność fizyczną z elementami rehabilitacyjnymi, itp.

- edukacja, tj. warsztaty/zajęcia podnoszące kompetencje osób powyżej 50 roku życia, rozwijające nowe umiejętności, podtrzymujące sprawność intelektualną itp.

- wsparcie społeczne, tj. działania wspierające osoby 50+ w trudnej sytuacji m.in.

poradnictwo prawne, pomoc pedagogiczna i psychologiczna, pomoc sąsiedzka,

grupy wsparcia/samopomocy

- aktywność obywatelska, tj. działania angażujące w życie lokalnych społeczności, zwiększające uczestnictwo w wydarzeniach dzielnicowych i miejskich, zwiększające uczestnictwo w wyborach, zachęcające do samoorganizacji i działania na rzecz swojego najbliższego otoczenia itp.

Wszyscy liderzy i twórcy inicjatywy muszą uczestniczyć w spotkaniu konsultacyjnym dotyczącym oferty dla seniorów dnia 10 października 2016 r. w godzinach 9.30-12.00.

ZGŁOSZENIA PRZYJMOWANE SĄ DO 6.10.2016 ROKU, A WYNIKI OGŁOSZONE ZOSTANĄ DNIA 11 PAŹDZIERNIKA 2016 R.

Projekt „Gdańszczanin 50 plus – od diagnozy do programu” współfinansowany jest ze środków Gminy Miasta Gdańsk.